חיפוש

dsdsdsd
אספירין מפחית את הסיכון לסרטן

לא רק לכאבים: "אספירין מפחית את הסיכון לסרטן"

הוא לא רק מפחית את הסיכון לחלות בסרטן, אספירין גם מפחית את שיעור התמותה מהמחלה. התועלת רבה יותר, לפי מחקרים, כשנוטלים אותו בסוף שנות ה־40 או בשנות ה־50 לחיים. משרד הבריאות ממליץ לא לקחת תרופה ללא ייעוץ

בקיצור

01

מה גילו המחקרים? בקרב בני 55 עד 74 שנטלו אספירין באופן קבוע חלה ירידה של 25% בסיכון לגידולים. נשים שנטלו כמות נמוכה של אספירין מדי יום הפחיתו את הסיכון שלהן לפתח מלנומה.

02

האם הם מחזקים מחקרים קודמים? בהחלט. פרופ' גד רנרט מבית החולים כרמל גילה ב־2005 שצריכת אספירין במינון נמוך במשך חמש שנים לפחות תורמת לירידה של 43% בסיכון להופעת סרטן המעי הגס.

03

אז לקחת אספירין? משרד הבריאות מתריע שנטילת תרופות ללא ייעוץ רפואי עלולה לסכן את הבריאות. לאספירין, כמו לתרופות רבות אחרות, יש תופעות לוואי.

​מינון נמוך של אספירין מפחית את הסיכון לחלות בסרטן - כך עולה ממחקרים שונים שנערכו בנושא בשנים האחרונות.

חוקרים מאוניברסיטת קווינס בבלפסט בדקו את השפעות האספירין על התפתחות גידולים בראש ובצוואר. הם גילו כי בקרב בני 55 עד 74 שנטלו אספירין באופן קבוע חלה ירידה משמעותית של 25% בסיכון לגידולים כאלה, במיוחד במניעת סרטן הגרון. המחקר התפרסם ב־British Journal Of Cancer.

ממחקר אחר שנערך בארצות־הברית עולה כי נשים שנטלו כמות נמוכה של אספירין מדי יום הפחיתו את הסיכון שלהן לפתח מלנומה, סרטן העור הקטלני ביותר. במחקר השתתפו 59,806 נשים בנות 79-50 במשך 12 שנים, והוא פורסם ב־Cancer On Line.

המחקרים האלה מצטרפים לממצאים שהתגלו במחקרים קודמים שנערכו בנושא. מחקר שערך פרופ' גד רנרט, מנהל המחלקה לאפידמיולוגיה במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית, גילה שצריכת אספירין במינון נמוך במשך חמש שנים לפחות תורמת לירידה של 43% בסיכון להופעת סרטן המעי הגס. במחקר, שפורסם ב־2005, השתתפו יותר מ־6,000 בני אדם, אשר מחציתם היו חולים בסרטן המעי ומחציתם בריאים.

​​

ממחקר בריטי מקיף שפורסם בכתב העת The Lancet בדצמבר 2010 עולה שאספירין גם מפחית באופן משמעותי את הסיכון ארוך הטווח לתמותה מכמה סוגים שכיחים של סרטן. מהמחקר עולה ששיעור התמותה אצל חולי סרטן שטופלו באספירין במשך חמש שנים לפחות ירד בעשרות אחוזים.

בראש צוות החוקרים עמד פרופ' פיטר רות'וול מהיחידה לחקר מניעת שבץ באוניברסיטת אוקספורד. החוקרים סיכמו ממצאים משמונה מחקרים בהשתתפות 25,570 בני אדם אשר נועדו במקור לבדוק את ההשפעה ארוכת הטווח של אספירין על הלב ועל כלי הדם. מסיכום שמונת המחקרים עולה כי אנשים שנטלו אספירין הפחיתו ב־34% בממוצע את הסיכון למות מכלל סוגי הסרטן וב־54% מסרטן במערכת העיכול.

כ־4% מחולי הסרטן שנבדקו במחקרים מתו מהמחלה בזמן המעקב. אבל לחוקרים התברר כי לחולים שנטלו בעבר אספירין היה סיכון קטן ב־20% לתמותה מסרטן בהשוואה לאלה שלא נטלו אספירין וסיכון קטן ב־35% לתמותה מסרטן של מערכת העיכול. מהמחקר עולה עוד ששימוש יומיומי באספירין אינו משפיע על שיעור התמותה ממחלות אחרות.

היתרון שמקנה האספירין - כך גילו החוקרים בכל המחקרים - לא היה קשור למינון ספציפי של התרופה: החוקרים דיווחו על הפחתת סיכויי התמותה בכל המינונים שעלו על 75 מ"ג ליום (מינון נמוך). השפעות האספירין נמצאו בשני המינים ולא הושפעו מעישון. עם זאת, השפעת התרופות גדלה ככל שהתארך זמן השימוש בה. ​

מתי, לפי המחקרים, מומלץ להתחיל ליטול אספירין?

החוקרים סבורים שהיתרון הגדול ביותר של אספירין הוא כאשר מתחילים לקחת אותו בסוף שנות ה־40 או במהלך שנות ה־50 לחיים.​

האם כדאי ליטול אספירין למניעת סרטן?

משרד הבריאות מתריע שנטילת תרופות ללא ייעוץ רפואי עלולה לסכן את הבריאות. לאספירין, כמו לתרופות רבות אחרות, יש תופעות לוואי, ולכן אין לקחת את התרופה בלי להתייעץ קודם עם רופא.​

האם אספירין יעיל גם למניעת מחלות לב?

בעשור האחרון התפרסמו כמה מחקרים המצביעים על יעילות האספירין במניעת סרטן ובמניעת אירוע מוחי ומחלות לב. אולם באחרונה השתנתה הנימה בקהילה הרפואית עם פרסומם של מחקרים הטוענים כי לפחות בכל הקשור למניעת תחלואת לב, השימוש באספירין מזיק יותר מאשר מועיל, וזאת עקב הסיכון לדימום פנימי.

בקיץ 2010 קבע איגוד הקרדיולוגים בישראל - על סמך המידע החדש - כי אין להמליץ על טיפול יומי באספירין למניעת מחלות לב לכלל האוכלוסייה הבוגרת באופן שגרתי. בעת קביעת טיפול באספירין יש לנסות לאמוד פרטנית את סיכוייו של כל מטופל לחלות במחלות לב וכלי דם ולשלול אותם מול הסיכון לדימום. 

בראש הוועדה שניסחה את ההמלצות בנוגע למניעה ראשונית של מחלות לב וכלי דם באמצעות אספירין עמד פרופ' חיים יוספי, יו"ר המערך הקרדיולוגי בבית החולים ברזילי. כן השתתפו בוועדה פרופ' יעקב הנקין מהמערך הקרדיולוגי במרכז רפואי סורוקה מקבוצת כללית וד"ר טלי פורט מהמרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית. 

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמקולוגיה בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש