פורסם בראשונה: 16.08.2012
עדכון אחרון: 09.09.2012
  • ד"ר אריה גולדשמיד ד"ר אריה גולדשמיד
  • ד"ר יפתח יסעור ד"ר יפתח יסעור

ערים בלי הפסקה

לקריאה נוחה
טרנד חדש בארצות הברית: תרופה נגד שינה. וורקוהוליקים, סטודנטים בזמן בחינות ועובדי משמרות משתמשים בה - ומדווחים על ערנות ללא שינה. הרופאים מזהירים מנזקים בטווח רחוק יותר
​​​

וורקוהוליקים, סטודנטים בזמן בחינות, נהגים, עובדי משמרות וצעירים שמכורים לחיי הלילה של ניו יורק, גילו באחרונה תרופה שמסייעת להם להישאר ערים במשך שעות רבות ואפילו ימים. 

השם הגנרי של התרופה הוא מודפיניל ובישראל היא מוכרת בשמה המסחרי פרוביגיל. רוב האנשים המשתמשים בתרופה חשים רעננים וערניים. בד בבד התרופה מאפשרת להם להירדם מתי שרק ירצו.

יש תופעות לוואי?

תופעות הלוואי של התרופה קלות ונדירות: כאב ראש קל או בחילה קלה. 

התרופה מומלצת?

שיעור המכירות של התרופה מרקיע שחקים, אולם רופאים מודאגים מהפופולריות שלה, הדומה אף לזו של הויאגרה. הם מזהירים כי קיצור שעות השינה, עלול לגרום פגיעה ארוכת טווח במערכת העצבים ובמערכת הלב וכלי הדם. ​

​​

מדובר בתרופה חדשה?

חוקרים צרפתים פיתחו את המודפיניל בסוף שנות ה-70, אולם היא הגיעה לשוק התרופות האמריקני רק בשנת 1998 כתרופה להפרעת שינה חמורה הקרויה נרקולפסיה. 

בתחילת שנת 2004 הרחיב מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA) את רשימת ההתוויות של התרופה, והיא כוללת כיום גם טיפול בהפרעת נשימה, הנגרמת בשל היצרות או חסימה של דרכי הנשימה ובעיות שינה הנגרמות כתוצאה מעבודה במשמרות. 

מה קורה בישראל?

בישראל, התרופה רשומה בינתיים רק לנרקולפסיה ואינה נכללת בסל התרופות הממלכתי. יצרנית התרופה, חברת צפלון הצרפתיה, מעוניינת להרחיב את ההתוויות ולכלול ``שינת יתר הנגרמת מכל סיבה שהיא``. אולם רשויות הבריאות מתנגדות לכך ואינן מעוניינות לפרוץ את כל הסכרים לשימוש בתרופה. 

לטענת יצרנית התרופות, רוב המרשמים לתרופה ניתנים למקרים הנמצאים מחוץ להתוויות הרשומות, וכוללות עייפות, דיכאון, הפרעת קשב ושינת יתר הנגרמת משימוש בתרופות אחרות.

מנגנון הפעולה של המודפיניל עדיין לא ברור לגמרי, והוא שונה מחומרים ממריצים ידועים אחרים, המעוררים גירוי חד וגורמים לפעילות סוערת של המוח. ממריצים כאלה, כמו קוקאין ואמפטמינים, גורמים בנוסף לערנות גם תחושת אופוריה עונג והתמכרות. נראה שהמודפיניל אינה גורמת לתופעות הלוואי הללו, מכיוון שפעילותה מכוונת למבנים ואתרים ספציפיים במוח. השפעות המודפיניל על המוח היא כה עדינה שסריקות מוח של אנשים הנוטלים אותה, כמעט אינן מראות שינוי בפעילות העצבית, וזאת לעומת אנשים הנוטלים אמפטמינים . השוני הזה נובע בעיקר מהשפעת המודפינול על המוליך העצבי דופמין. 

אמפטמינים וקוקאין גורמים לזינוק ברמות הדופמין, בעוד שהשפעת המודפיניל על רמת הדופמין מתונה יותר. 

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך ערוץ בית מרקחת   ​​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל