חיפוש

dsdsdsd
תרופה לפרקינסון

תקווה חדשה לחולי פרקינסון

אזילקט, תרופה לטיפול בתסמיני מחלת הפרקינסון, מצליחה להאט את קצב הידרדרות המחלה. פרופ' אלדד מלמד: "התרופה הצליחה להשיג את האפקט שאנחנו חולמים עליו הרבה זמן"

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​​אזילקט, תרופה המטפלת בתסמיני מחלת פרקינסון, היא התרופה היחידה בעולם שמצליחה להאט את קצב הידרדרות המחלה. כך נמסר מחברת טבע - יצרנית התרופה. 

אזילקט היא תרופה לטיפול במחלת הפרקינסון אשר פותחה בישראל בשיתוף פעולה של הטכניון וחברת טבע. עד כה היא שימשה לטיפול תרופתי יחיד בשלביה המוקדמים של המחלה וכטיפול משלים בשלבים מתקדמים יותר. 

התרופה מפחיתה את התסמינים של מחלת הפרקינסון בכל שלביה ומפחיתה מסבלם ומנכותם של החולים. אזילקט מצטיינת בפרופיל בטיחותי טוב והיא נוחה לשימוש: היא ניתנת ככדור בודד פעם אחת ביום ללא צורך בהתאמת מינונים. התרופה משווקת כיום בכ־30 מדינות ברחבי העולם, ומסייעת לאלפי חולים בהתמודדות היומיומית עם מחלת הפרקינסון. האזילקט טרם נכנסה לסל התרופות בישראל, אבל נמכרת בהנחה בבבתי המרקחת של קבוצת כללית.

הודעתה של חברת התרופות נסמכת על מחקר בינלאומי רחב היקף, ה־ADAGIO. במחקר השתתפו 1,176 חולים הנמצאים בשלב מוקדם של המחלה, ואינם מטופלים באופן תרופתי. 

החולים חולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. המשתתפים בקבוצה הראשונה קיבלו אזילקט 1 מ"ג בטיפול מוקדם - מתחילת הניסוי ובמשך 72 שבועות. המשתתפים בקבוצה השנייה קיבלו פלצבו (תרופת דמה) במשך 36 שבועות ראשונים ולאחר מכן התחילו טיפול מאוחר באזילקט 1 מ"ג במשך 36 שבועות. 

ניתוח התוצאות של הניסוי התבסס על השינוי בטבלת המדידה 

Unified Parkinson`s Disease Rating Scale, שהיא הכלי הנפוץ ביותר המדידה לדירוג יכולתו של החולה לבצע משימות חשיבתיות ותנועתיות, כמו גם פעילויות של חיי היומיום.

הניסוי התבסס על הנחיות והמלצות מינהל התרופות והמזון האמריקני (FDA). ניסוי נמשך 18 חודשים והוא מהמחקרים הגדולים ביותר שבוצעו אי פעם בקרב חולי פרקינסון. המחקר נערך ב־129 מרכזים רפואיים ב־14 מדינות ובכללן ישראל.

ממצאי המחקר מבשרים על פריצת דרך משמעותית בטיפול בחולי פרקינסון, אשר צפויה לשנות את האסטרטגיה הטיפולית במחלה, זאת משום שיתר התרופות לפרקינסון הזמינות כיום מטפלות רק בסימפטומים של המחלה (רעד, נוקשות וכו') ולא מצליחות לשנות את מהלך המחלה חשוכת מרפא.

"אין ספק כי תוצאות מחקר זה ישנו את הגישה לטיפול בחולי פרקינסון בשלבים המוקדמים של המחלה כי לראשונה הוכח מדעית שטיפול מוקדם באזילקט 1 מ"ג מאט את קצב התפתחות הסימנים", אמר פרופ' ניר גלעדי, מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי תל־אביב וחוקר ראשי במחקר ה־ADAGIO בישראל. פרופ' אלדד מלמד, מנהל המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית ומומחה בינלאומי לטיפול במחלת פרקינסון, הוסיף: "אלו חדשות טובות מאד ומרגשות לחולי פרקינסון בארץ ובעולם, אזילקט הצליחה להשיג את האפקט שאנחנו חולמים עליו הרבה זמן".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש