חיפוש

dsdsdsd
תוספי תזונה שלא עובדים טוב ביחד ולחוד

התוספים שלא תופסים

חוקרים מזהירים: נטילת ויטמין A וויטמין E לחוד או בשילוב עם נוגדי חמצון נוספים, קשורה בסיכון מוגבר לתמותה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​רבים סבורים שתוספים המכילים נוגדי חמצון מפחיתים את הסיכון לסבול ממחלות שונות. 

ההנחה הזאת ספגה מהלומה מד"ר גוראן ביאלקוביק ועמיתיו. לדבריהם, אנשים שנטלו תוספי מזון שמכילים נוגדי חמצון (למעט סלניום) לא הפחיתו את הסיכון להופעת סרטן המעי. יתרה מזאת, נמצא קשר בין השימוש בתוספים אלה לבין עלייה בסיכון לתמותה מסיבה כלשהי. כך פורסם בעיתון הרפואי של הסתדרות הרופאים האמריקנית, JAMA

החוקרים ערכו סקירה מקפת של הספרות הרפואית, כדי להעריך את ההשפעות של בטא קרוטן, ויטמין E, ויטמין A, ויטמין C וסלניום על התמותה מסיבות כלשהן. 

לדברי החוקרים, נטילת ויטמין A וויטמין E לחוד או בשילוב עם נוגדי חמצון נוספים, קשורה בסיכון מוגבר לתמותה מסיבות כלשהן.

החוקרים סקרו את מאגרי המידע האלקטרוניים וכל המקורות של המאמרים שפורסמו עד אוקטובר 2005. כל המחקרים המבוקרים, שבדקו שימוש של מבוגרים בויטמינים A, E, C וסלניום, לחוד או בשילוב, בהשוואה לאינבו (פלצבו) או בהשוואה לאוכלוסייה שלא קיבלה שום דבר, נכללו בסקירה. 

חלוקה באקראי, סמיות ומעקב נחשבו סמנים להטיה בניסויים שנכללו בסקירה. בסקירה נכללו 68 מחקרים מבוקרים, שכללו 232,606 משתתפים (385 פרסומים). 

כשנותחו כל הנתונים של המחקרים עם הטיה גבוהה או נמוכה ביחד, לא נמצאה השפעה משמעותית על התמותה.

ב -47 מחקרים עם סיכון נמוך להטיה, שכללו 180,938 משתתפים, תוספי המזון שהכילו חומרים נוגדי חמצון הגבירו באופן משמעותי את התמותה.

במחקרים בסיכון נמוך להטיה, אחרי שהוציאו מהחישוב את מחקרי הסלניום, נמצא שבטא קרוטן, ויטמין A וויטמין E הגבירו משמעותית את הסיכון לתמותה, לבד או בשילוב. לסלניום וויטמין C ​​​לא הייתה השפעה משמעותית על התמותה. 

החוקרים הסיקו שטיפול בבטא קרוטן, ויטמין A ו – E עלול להגביר את התמותה. לדבריהם, התפקיד האפשרי של סלניום וויטמין C בנוגע לתמותה מצריך בירור נוסף.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש