פורסם בראשונה: 20.08.2012
עדכון אחרון: 03.09.2012

התוספת שתופסת ברשתית

לקריאה נוחה
מחקר קטן וראשוני: מינון גבוה של ויטמינים ותוספי תזונה - בטא קרוטן, ויטמין C, ויטמין E, אבץ, נחושת, לוטאין ו- Zeaxanthin - עשוי להאט את התקדמותה של מחלה הפוגעת בראייה

​מיכון גבוה של ויטמינים עשוי לסייע לבריאות הרשתית. כך עולה ממחקר קטן שהוצג בפגישה השנתית של American Academy of Ophthalmology. 

החוקרים ביקשו לבדוק האם מינון גבוה של תוספי תזונה - כגון בטא קרוטן, ויטמין C, ויטמין E, אבץ, נחושת, לוטאין ו- Zeaxanthin, (שני האחרונים הם נוגדי חמצון קרוטנואידים) - עשוי לסמן דרך אפשרית חדשה לשיפור ​בריאות מקולרית (מקולה - האזור במרכז הרשתית בו מתבצעת הראייה המרכזית: היכולת לקרוא, לנהוג 

ולזהות פנים) במטופלים עם ניוון מתקדם ברשתית (DAMD (dry age related macular degeneration.

במחקר השתתפו 29 מטופלים, שקיבלו מדי יום קוקטייל ויטמינים במינון גבוה. בנוסף, נעשה שימוש באלקטרורטינוגרם מולטי פוקאלי, בכדי להעריך את הבריאות הכללית של המקולה בנקודת ההתחלה וחודשיים לאחר תחילת הטיפול. דיוק הראייה של המטופלים הוקלט בנקודת ההתחלה ובמעקב.

התוצאות הראו שרישומי האלקטרורטינוגרם של המטופלים בקבוצת התחליפים הראו שיפור משמעותי סטטיסטית מנקודת ההתחלה ועד לשלושה חודשים לאחר מכן, אך נשארו ללא שינוי בקבוצת הביקורת.

​​

עוד התברר, כי דיוק ראייה במטופלים שלקחו את תוסף הוויטמינים יום יום, הראה שיפור ממוצע של 3.1 אותיות לאחר שלושה חודשים, אך לא הראה שינוי בקבוצת הביקורת.

לדברי החוקרים, תוספים תזונתיים עשויים להציע תקווה חדשה לבלימת והאטת התקדמות המחלה, שפוגעת בתפקוד הראייה ובאיכות החיים שלהם. עם זאת, החוקרים הדגישו כי מדובר במחקר ראשוני ועדיין לא ניתן לקבוע איזה מרכיב, או מרכיבים בקוקטייל הוויטמינים, עשוי או עשויים להיות אחראים לתוצאות החיוביות.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר של שירותי בריאות כללית​ 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל