חיפוש

dsdsdsd
אומגה 3 מורידה את הסיכון לסוכרת בקרב ילדים

אומגה 3 מורידה את הסיכון לסוכרת בקרב ילדים

חוקרים מצאו יתרון נוסף לאומגה 3: מפריעה לאנזימים שמשחקים תפקיד בתהליך הדלקתי, שהוא גורם אפשרי לסוכרת נעורים

תפריט עשיר בדגים ומקורות אחרים של אומגה 3 מפחית באופן משמעותי את הסיכון לסוכרת בקרב ילדים, שהמחלה נפוצה בקרב בני משפחתם. כך עולה ממחקר שהתפרסם בכתב העת הרפואי JAMA.

מהם המאפיינים של סוכרת הנעורים?

סוכרת מסוג 1 שנקראת גם סוכרת נעורים, היא הצורה השכיחה ביותר של סוכרת בקרב ילדים. זו מחלה של מערכת החיסון (אוטואימונית), המאופיינת על-ידי הרס של תאי בטה בלבלב המייצרים אינסולין. התאים הללו יושבים באיי לנגרהאנס בלבלב.​

כיצד נגרמת המחלה?

לא ידוע מה גורם לסוכרת נעורים, אבל גורמים תורשתיים וסביבתיים, כגון תפריט, משחקים כנראה תפקיד מרכזי.​

מה בדקו החוקרים?

החוקרים ביקשו לבדוק האם צריכת אומגה 3 וחומצות שומן רב בלתי רוויות קשורה עם התפתחות אוטואימוניות נגד תאי הלבלב בקרב ילדים. 

במחקר השתתפו 1,770 ילדים והוא נערך במשך 12 שנים בין 1994 ל- 2006. המשתתפים במחקר היו בסיכון לפתח סוכרת, והם נחלקו לשתי קבוצות. קבוצה אחת הורכבה מילדים שחלו בסוכרת מסוג 1, ללא רקע תורשתי. הקבוצה השנייה כללה ילדים עם סיכון גנטי לפתח סוכרת.

הגיל הממוצע של הנבדקים היה 6.2 שנים ו-58 מהם פיתחו סוכרת. הסטוריה משפחתית, צריכה קלורית וצריכה כוללת של חומצות שומן רב בלתי רוויות, הייתה קשורה בצורה הפוכה לסיכון לפתח אוטואימוניות נגד תאי הלבלב, עם ירידה של 55 אחוזים בסיכון.

כדי לוודא שההורים של הילדים במחקר, אכן מדווחים פרטים נכונים על התפריט של הילדים, בדקו החוקרים נוכחות חומצות אומגה 3 בתאי הדם של 244 מן הילדים. החוקרים זיהו ירידה של 37 אחוזים בסיכון לפתח פעילות של מערכת החיסון כנגד איי לנגרהאנס בלבלב, שאחראים לייצור האינסולין. החוקרים משערים שחומצות אומגה 3 מפריעות לאנזימים שמשחקים תפקיד בתהליך הדלקתי, שהוא גורם אפשרי לסוכרת מסוג 1.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש