חיפוש

dsdsdsd
אישה בשדה לבנדר

השילוב המסוכן

צמחי מרפא מכילים חומרים פעילים, ונטילתם בשילוב תרופות קונוונציונליות עלולה לפגוע בבריאות. הפתרון: להתייעץ עם רופא המשפחה

שילוב של צמחי מרפא ותרופות עלול להיות מסוכן. כך עולה ממחקר שהתבצע במהלך שנת 2006 במרכזים הרפואיים העמק מקבוצת הכללית ואסף הרופא.

לדברי החוקרים, עשרות אלפי ישראלים משתמשים בצמחי מרפא על בסיס יומיומי, ורבים מהם נוטלים בנוסף תרופות רגילות. בצד היתרונות הטיפוליים שעשויים להיות לשימוש בצמחי מרפא, יש גם בעיות שראוי להיות מודעים להן, כיוון שצמחי המרפא עלולים לפגוע היעילות התרופות הרגילות ואף להזיק לבריאות. צמחי המרפא מכילים, לא פעם, חומרים פעילים המופקים מחלקי צמח שונים ולא תמיד ידוע הרכב החומרים המדויק שהם מכילים.​

מודעות נמוכה

ממחקר אחר התברר כי כ-22 אחוזים מהמבקרים בקופות החולים דיווחו כי הם צורכים צמחי מרפא. כמחצית מהם לא דיווחו על השימוש בצמחים אלה לרופא המטפל, כיוון שהם סברו שאין בכך צורך כיון שלצמחים אין תופעות לוואי.

ד"ר לי גולדשטיין וד"ר מאזן אליאס מהמרכז הרפואי העמק ופרופ' מתי ברקוביץ ופרופ' אהובה גוליק מהמרכז הרפואי אסף הרופא, מציינים שעל הרופאים, המטפלים והמטופלים, לקחת בחשבון הן את תופעות הלוואי של צמחי המרפא עצמם והן את תופעות הלוואי של השילוב בין צמחי המרפא לתרופות הרגילות. 

הרופאים מציינים כי המודעות לנושא נמוכה – הן בקרב הקהילה הרפואית והן בקרב הקהל הרחב וקהל הצרכנים. הם ממליצים להתייעץ עם הרופא המטפל, רצוי עוד בטרם רכישת צמח המרפא, בקשר להשפעות הלוואי שעלול להיות לצמח המרפא על הטיפול התרופתי הקבוע. בכל מקרה מומלץ לידע את הרופא המטפל על על התרופות וצמחי המרפא שהם נוטלים, כדי לבדוק את הנושא היטב ולוודא שאין השפעות ושילובים לא רצויים בין התרופות וצמחי המרפא.​

דוגמאות לפגיעה משילוב תרופות עם צמחי המרפא: 

שום לטיפול בזיהומים ולהורדת כולסטרול + תרופות נוגדות קרישה כגון אספירין עלול לגרום לנטייה לדימומים.

שילוב של אכיניציאה לטיפול ולמניעה של מחלות נגיפיות + תרופות נגד אסטמה ואלרגיה, סטרואידים, תרופה להורדת כולסטרול – עלול לגרום לפגיעה בטיפול ו/או לעלייה חדה ברמת התרופות.

שילוב של היפריקום לטיפול בדיכאון, חרדה ואי שקט עלול לגרום לירידה ברמות תרופות רבות ביניהם גלולות למניעת הריון.

שילוב של ג'ינקו-בילובה נוגד חימצון, מרחיב כלי דם ומשפר זיכרון + תרופות נוגדות קרישה – עלול לגרום לנטיית יתר לדימומים, דימומים תוך-מוחיים ותוך עיניים. 

שילוב של ג'נססנג קוריאני למצבי דיכאון קלים, עייפות וחולשה + תרופות לטיפול בסוכרת – עלול לגרום לירידה חדה ברמות הסוכר. שילוב של פסיליום (משלשל) + תרופות פסיכיאטריות ונגד פירכוסים – עלול לגרום לירידה ברמות התרופות.

שילוב של ולריאן להרגעה ושינה + תרופות נוגדות חרדה ונגד אפילפסיה – עלול לגרום לדיכוי במערכת העצבים המרכזית. 

שילוב של חגיגת + סוגי אנטיביוטיקה שונים – עלול לגרום לפגיעה בספיגת האנטיביוטיקה.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות באתר ולשעבר מנהל המחלקה לפרמקולוגיה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש