חיפוש

dsdsdsd
מד סוכר מונח על שולחן ליד קערה מלאה בתרופות

מדריך התרופות השלם לסוכרת מסוג 2

לרשות מי שאובחנה אצלם סוכרת מסוג 2 עומד מגוון רחב של תרופות שמסייעות להם לאזן את מחלתם ולנהל אורח חיים רגיל. מהם היתרונות והחסרונות של כל תרופה? מדריך

ד"ר קובי כהן, ד"ר מחמוד אבו צעלוק, ד"ר אסי סיקורל

בקיצור

01

ככל שמתקדם חקר הסוכרת, כך יוצאות לשוק עוד ועוד תרופות חדשות שפועלות על המנגנונים השונים של המחלה.

02

מטרת הטיפול היא לאזן את רמות הסוכר בדם ולמנוע את סיבוכי הסוכרת שנובעים מפגיעה מתמשכת של הסוכר בכלי הדם.

03

המדריך עוסק בקבוצות המרכזיות של התרופות לסוכרת מסוג 2 וכולל קישורים למידע פרטני על כל תרופה בנפרד.

מהפכת התרופות לטיפול בסוכרת

בשנים האחרונות עובר המחקר בנושא הסוכרת מהפכה של ממש: התגלו מנגנונים שונים שקשורים לאיזון הסוכר בדם, להפרשת האינסולין ולניצול האינסולין בתאים. ככל שמתקדם המחקר, כך יוצאות לשוק עוד ועוד תרופות חדשות שפועלות על המנגנונים השונים של המחלה.

מטרת הטיפול היא לאזן את רמות הסוכר בדם ולמנוע את סיבוכי הסוכרת. יש לזכור שרוב סיבוכי המחלה נובעים מפגיעה מתמשכת של הסוכר בכלי הדם, ולכן מניעת נזק לכלי הדם - באמצעות איזון הסוכר בדם, הפסקת עישון, איזון לחץ הדם, איזון הפרופיל של שומני הדם, הקפדה על תזונה מתאימה לסוכרתיים והקפדה על פעילות גופנית - היא חלק חיוני מהטיפול הכולל בסוכרת.

המדריך הזה עוסק בתרופות לאיזון הסוכר בדם למי שאובחנה אצלם סוכרת מסוג 2. הוא מסביר מהן דרכי הפעולה שלהן ומהו המקום שלהן במסגרת הטיפולים הקיימים היום לסוכרת מסוג 2.

המדריך עוסק בקבוצות המרכזיות של התרופות וכולל קישורים למידע פרטני על כל תרופה בנפרד: אופן השימוש בה, תופעות הלוואי שלה, ההשפעות של תרופות אחרות עליה וההשפעה שלה על תרופות אחרות ועוד מידע רב שרלוונטי למי שמקבל מרשם לתרופה המיועדת לטפל בסוכרת.

המדריך מחולק לתרופות שנלקחות דרך הפה ולתרופות שניתנות בזריקה תת־עורית.

תרופות שנלקחות דרך הפה

משפחת הביגואנידים

השם הגנרי: מטפורמין

השמות המסחריים: גלוקומין, גלוקופאג' ומטפורמין־טבע

התרופה משוּוקת גם בתכשירים משולבים עם תרופות אחרות לטיפול בסוכרת. תכשירים משולבים כאלה הם, למשל, ג'נואט, טרג'נטה דואו, ג'רדיאנס דואו, קסיגדואו, קומביגלייז ויוקריאס.

מטפורמין היא אחת התרופות הוותיקות ביותר לטיפול בסוכרת, והצטבר ניסיון רב בשימוש בה. במרבית המקרים היא משמשת טיפול של קו ראשון בסוכרת מסוג 2.

מטפורמין מפחיתה את רמות הסוכר בדם הודות לכמה מנגנוני פעולה: היא משפרת את היכולת של התאים לקלוט את הסוכר לתוכם, משפרת את הרגישות של התאים לאינסולין, מפחיתה את ייצור הסוכר (גלוקוז) בכבד ומפחיתה ספיגה של סוכר ממערכת העיכול לדם. יתרון נוסף שלה: היא אינה גורמת לעלייה במשקל ואף עשויה לעיתים לסייע לירידה מתונה במשקל.

ממחקרים עולה כי מטפורמין מסייעת להפחית את סיבוכי הסוכרת כמו התקפי לב וככל הנראה גם מפחיתה היארעות של סרטן בקרב חולי סוכרת. עם זאת, אם קיימת ירידה בתפקוד הכליות, יש להתייעץ עם רופא. במקרים של אי־ספיקת כליות קלה עד מתונה,ייתכן שהרופא יורה על הפחתת המינון. במקרים של אי־ספיקת כליות קשה יש להימנע מהשימוש בתרופה.

תופעות הלוואי השכיחות של מטפורמין הן הפרעות במערכת העיכול כמו כאבי בטן, בחילות או שלשולים. תופעות הלוואי האלה חולפות עם הזמן וניתן להפחית אותן אם נוטלים את התרופה עם האוכל. יתר על כן, קיימים תכשירים משולבים בשחרור מושהה שכוללים מטפורמין ותרופות אחרות לסוכרת (כמו קסיגדואו או ג'נואט אקס־אר). תכשירים משולבים בשחרור מושהה יכולים לסייע בהפחתת תופעות הלוואי במערכת העיכול.

המשפחה של מעכבי SGLT2

השמות הגנריים: אמפגליפלוזין ודפגליפלוזין

השמות המסחריים: ג'רדיאנס, פורקסיגה

התרופות האלה משוּוקת גם בתכשירים משולבים עם תרופות אחרות לטיפול בסוכרת. תכשירים משולבים כאלה הם, למשל, ג'רדיאנס דואו, קסיגדואו וגליקסמבי.

זוהי משפחה חדשה של תרופות לסוכרת הפועלות על הכליות וגורמות להפרשת סוכר בשתן. התרופות האלה גם תורמות לירידה מתונה במשקל ועוזרות לאזן את לחץ הדם. השימוש בהן הולך וגדל.

לתרופות מהמשפחה של מעכבי SGLT2 יש כמה יתרונות בולטים בעיקר הודות להשפעה המיטיבה שלהן על הלב ועל הכליות של חולי סוכרת. ממחקרים על התרופות ג'רדיאנס ופורקסיגה עולה שהן מונעות הידרדרות של תפקוד הכליות ומפחיתות אשפוזים בגלל אי־ספיקת לב.

לתרופה ג'רדיאנס - כך התברר מהמחקרים - יש השפעה מיטיבה גם על חולים במחלת לב איסכמית שכן היא מפחיתה תמותה וסיבוכים שעלולים להיגרם כתוצאה ממחלות של הלב ושל כלי הדם. כמו כן היא מפחיתה אשפוזים בגלל אי־ספיקת לב.

לתרופה פורקסיגה - כך עולה ממחקרים - יש השפעה מיטיבה על חולי סוכרת שסובלים מאי־ספיקת לב: היא מפחיתה בקרבם החמרות, אשפוזים ותמותה. הודות למחקר גדול שהתמקד בסוכרת ובאי־ספיקת לב אושרה התרופה גם לטיפול באי־ספיקת לב מסוג "מקטע הפליטה הירוד". התרופה מיועדת הן לסובלים משילוב של אי־ספיקת לב ושל סוכרת והן למי שסובלים מאי־ספיקת לב בלבד, ללא סוכרת.

עם זאת, אף שהתרופות ג'רדיאנס ופורקסיגה מונעות הידרדרות של הכליות, אסור להשתמש בהן במקרים של אי־ספיקת כליות מתקדמת.

מכיוון שהתרופות האלה מפרישות סוכר בשתן, הרי תופעת הלוואי העיקרית שלהן היא זיהום פטרייתי באיברי המין. הקפדה על כללי היגיינה מפחיתה את תופעת הלוואי הזאת בצורה משמעותית.

לעיתים נדירות גם עלולות התרופות האלה לגרום לסיבוך שנקרא DKA (חמצת קטוטית סוכרתית). מדובר בסיבוך שעלול להיות מסכן חיים. אם סובלים ממחלה אקוטית כמו שפעת, דלקת בדרכי השתן, מחלה נגיפית המלוּוה בשלשולים או בהקאות, יש לדווח על כך לרופא המטפל. ייתכן שהרופא ימליץ להפסיק את השימוש בתרופות האלה במהלך המחלה האקוטית.

כמו כן יש לדווח לרופא המטפל על נטילת התרופות האלה אם עומדים לפני ניתוחים או פרוצדורות רפואיות שונות.

המשפחה של מעכבי DPP4

השמות הגנריים: סיטגליפטין, לינגליפטין, וילדגלפטין וסקסגליפטין

השמות המסחריים: ג'נוביה, טרג'נטה, גלבוס ואונגלייזה

התרופות האלה משוּוקת גם בתכשירים משולבים עם תרופות אחרות לטיפול בסוכרת. תכשירים משולבים כאלה הם, למשל, ג'נואט, טרג'נטה דואו, יוקריאס, קומביגלייז וגליקסמבי. 

במצב תקין ללא סוכרת, כשמזון עובר במעיים, מופרשים בהם הורמונים מסוימים הנקראים אינקרטינים. ההורמונים האלה פועלים על הלבלב ומעודדים הפרשת אינסולין. בקרב חולי סוכרת, השפעת ההורמונים האלה היא מופחתת משום שהם מפורקים במהירות על ידי אנזים שנקרא DPP4. תרופות מהמשפחה של מעכבי DPP4 מעכבות את האנזים, מאריכות את הפעילות של הורמוני המעי על הלבלב וגורמות להפרשת אינסולין בתגובה למזון שעובר במעיים.

התרופות האלה נחשבות לבטוחות, אך ממחקרים עולה שלמטופלים שהם גם חולי לב רק שתיים מהתרופות האלה בטוחות: טרג'נטה וג'נוביה. לתרופות מהמשפחה הזאת יש רק מעט תופעות לוואי, אך השפעתן על הפחתת הסוכר בדם היא מתונה. הן אינן נחשבות לתרופות של קו ראשון לטיפול בסוכרת, ולרוב ניתנות בשילוב עם תרופות אחרות לסוכרת. מומלץ להימנע מהשילוב שלהן עם תרופות ממשפחת האנלוגים של GLP-1.

יתרונן הגדול של התרופות מהמשפחה של מעכבי DPP4 הוא שניתן לרשום אותן גם למטופלים שסובלים מאי־ספיקת כליות, אם כי יש להפחית את המינון של חלק מהתרופות האלה בהתאם לדרגת החומרה של אי־ספיקת הכליות.

משפחת הסולפונילאוראה

השמות הגנריים: גלימפיריד, גליפיזיד וגליבנקלמיד

השמות המסחריים: אמריל, גלימפיריד־טבע, גלוקו־רייט, גלובן 

התרופות המשתייכות למשפחה הזאת הן ותיקות מאוד. ייחודן בכך שהן פועלות ישירות על הלבלב וגורמות להפרשת אינסולין. השימוש בהן הולך ופוחת, מאחר שהפעילות שלהן היא ממושכת ולפעמים גורמת להפרשה לא מבוקרת של אינסולין - מה שמעלה את הסיכון להיפוגליקמיה (ירידה ברמות הסוכר בדם מתחת לרמה התקינה. ראו למטה בסעיף "דגשים לחולי סוכרת שמטופלים בתרופות"). נ

וסף על כך הן עלולות לגרום לעלייה במשקל, והן אינן מומלצות לשימוש בגיל המבוגר. עם זאת יש לתרופות האלה גם יתרונות: הן נמצאות בסל הבריאות, והן זולות. 

בעת שמטופלים בתרופות האלה יש לעקוב אחרי סימנים של היפוגליקמיה.

משפחת המגליטינידים

השם הגנרי: רפגליניד

השמות המסחריים: נובונורם, ריפליד, רפגליניד־טבע

רפגליניד היא התרופה היחידה ממשפחת המגליטינידים המשוּוקת בישראל. היא פועלת בדומה לתרופות ממשפחת הסולפוניאוראה, כלומר פועלת ישירות על הלבלב וגורמת להפרשת אינסולין. יתרונה הוא בכך שיש לה טווח פעילות קצר, ולכן נוטלים אותה רק בסמוך לארוחה כדי להפחית את רמות הסוכר בדם לאחר האוכל. יתרון נוסף של התרופה הוא שניתן ליטול אותה גם אם סובלים מהפרעה בתפקודי הכליות.

גם רפגליניד עלולה לגרום לירידה משמעותית ברמות הסוכר בדם (היפוגליקמיה). במקרים כאלה יש לדווח על כך לרופא המטפל, והוא עשוי להפחית את מינון התרופה כדי למנוע את הסיכון הזה. 

משפחת ה־TZD

השם הגנרי: פיוגליטזון

השם המסחרי: אקטוס

תרופות ממשפחת ה־TZD, שהנציגה היחידה שלהן בישראל היא אקטוס, מפחיתות באופן משמעותי את רמות הסוכר בדם בכך שהן משפרות את היכולת של התאים לקלוט את הסוכר לתוכם, משפרות את הרגישות של התאים לאינסולין ומפחיתות את ייצור הסוכר (גלוקוז) בכבד.

עם זאת, השימוש בתרופות האלה פחת בגלל תופעות הלוואי שלהן. תרופות מהמשפחה הזאת גורמות לעלייה במשקל, עלולות לגרום לבצקות, להחמיר אי־ספיקת לב ולהעלות את הסיכון לדלדול עצמות (אוסטאופורוזיס). 

המשפחה של מעכבי AG

השם הגנרי: אקרבוז

השמות המסחריים: פרנדז, אקרוז

אקרבוז היא תרופה ותיקה שפועלת על אנזים מסוים במעיים ומונעת פירוק וספיגה של פחמימות כמו אלה המצויות בלחם, בפסטה, בתפוחי אדמה ובאורז.

השימוש בתרופה הזאת אינו נפוץ, משום שהיעילות שלה באיזון הסוכרת אינה מרשימה, ולכן היא ניתנת רק בשילוב עם תרופות אחרות לסוכרת. 

סיבה נוספת לשימוש המועט בה היא תופעות הלוואי השכיחות שלה ובהן שלשולים, כאבי בטן וגזים במערכת העיכול.

המדריך המלא לסוכרת

תשובות לכל השאלות החשובות

מד סוכר מונח בקערה לצד פירות וירקות

תרופות שניתנות בהזרקה תת־עורית

תרופות הניתנות בהזרקה הן כיום טיפול מקובל בסוכרת. הודות לטכנולוגיות מתקדמות הפך הטיפול באמצעות הזרקה עצמית לקל ונוח - לאחר קבלת הדרכה מסודרת מאחות במרפאה. קיימים גם עטים חדשים בעיצובים נוחים להזרקה וכן קיימות מחטים דקות שקל להזריק באמצעותן.

חולי סוכרת שמטופלים בעטים להזרקה של אינסולין או של תרופות אחרות שדורשות שימוש במחטים להזרקה צריכים להחליף את המחט בכל הזרקה. החלפה כזאת היא חיונית ומשפרת את יעילות הטיפול.

תרופות ממשפחת האנלוגים של GLP1

השמות הגנריים: לירגלוטיד, דולגלוטיד, אקסנטייד, ליקסיסנטיד, סמגלוטייד

השמות המסחריים: ויקטוזה, טרוליסיטי, ביידוריון, ליקסומיה, אוזמפיק

התרופות האלה מחקות את ההשפעה של הורמון המעי GLP1, שהוא הורמון שיש לו בקרה על הפרשת האינסולין מהלבלב ועל האיזון של רמות הסוכר בדם.

בתגובה למזון שעובר במעיים לאחר ארוחה פועלות התרופות האלה בדומה להורמון GLP1 על הלבלב וגורמות להפרשת אינסולין. הפרשת האינסולין היא מבוקרת ותלויה במזון שעובר במעי. בעקבות הפרשת האינסולין מושג איזון של רמות הסוכר בדם. לתרופות האלה יש השפעות חיוביות מעבר לשיפור באיזון הסוכרת: הן מסייעות להפחית את המשקל ומקנות תחושת שובע לאחר הארוחות.

ממחקרים עולה שהתרופות ויקטוזה, אוזמפיק וטרוליסיטי מפחיתות בקרב חולי סוכרת תמותה, תחלואה וסיבוכים כתוצאה מאירועים מוחיים וממחלות לב.

כאמור, התרופות האלה ניתנות בהזרקה. ויקטוזה וליקסומיה מזריקים פעם ביום, ואילו טרוליסיטי, אוזמפיק וביידוריון מזריקים פעם בשבוע. 

תופעות הלוואי העיקריות של תרופות מהמשפחה הזאת הן הפרעות במערכת העיכול כמו בחילות, שלשולים והקאות. תופעות הלוואי האלה מופיעות בעיקר בתחילת הטיפול ונעלמות במשך הזמן. יש להיות מודעים לתופעות הלוואי האלה - בעיקר בתחילת השימוש בתרופות האלה - ולדווח עליהן לרופא אם הן קשות ובלתי נסבלות.

ניתן להפחית את תופעות הלוואי של התרופות האלה באמצעות אכילת ארוחות קטנות באופן סדיר במשך היום ובאמצעות הקפדה על שתיית נוזלים רבים.

לעיתים נדירות עלולות התרופות האלה לגרום לדלקת בלבלב. כמו כן אסור לתת אותן למי שההיסטוריה הרפואית האישית או המשפחתית שלהם כוללת סרטן מדולרי בבלוטת התריס או סרטן מסוג ניאופלזיה אנדוקרינית.

ניתן לשלב את התרופות האלה עם מרבית התרופות לסוכרת, אך לא מומלץ לשלב אותן עם תרופות מהמשפחה של מעכבי DPP4.

באחרונה נרשמה בישראל תרופה נוספת מהמשפחה של GLP1 ששמה המסחרי הוא אוזמפיק (השם הגנרי: סמגלוטייד). התרופה הזאת מאזנת ביעילות את הסוכרת, מסייעת להפחית משקל, ויש לה השפעה מיטיבה על חולי סוכרת שסובלים ממחלות לב. היא ניתנת פעם בשבוע ומשוּוקת בשלוש דרגות חוזק.

עם זאת, אוזמפיק עלולה להעלות את הסיכון להחמרה בבעיות הראייה בקרב חולי סוכרת שסובלים ממחלת עיניים סוכרתית, ולכן לפני התחלת השימוש בתרופה הזאת ייתכן שהרופא יורה לעשות בדיקת עיניים כדי לשלול את האפשרות למחלת עיניים שנובעת מהסוכרת.

יש לציין כי למרות היתרונות של אוזמפיק, היא לא הוכללה בסל התרופות לשנת 2021, אך היא ניתנת במסגרת הביטוח המושלם של כללית לטיפול בסוכרת מסוג 2 בלבד.

אינסולין

בעבר היה מקובל לתת אינסולין לטיפול בסוכרת מסוג 2 רק כאשר תרופות אחרות נכשלו, אולם היום הטיפול באינסולין עבר שינוי חשוב. במקרים מסוימים עשוי הרופא להמליץ על טיפול באינסולין מיד עם אבחון המחלה או ימליץ על אינסולין כאשר אין איזון מספיק של הסוכרת על אף נטילת כמה תרופות לאיזון של רמות הסוכר בדם.

קיימים סוגים שונים של אינסולין שאותם נהוג לסווג בהתאם למשך פעילותם. במרבית המקרים של סוכרת מסוג 2 יתחיל הרופא בטיפול באינסולין פעם ביום שיש לו משך פעילות ארוך (כמו לנטוס, בסגלר, טרגלודק, טוג'או או לבמיר). במקרים מסויימים ייתכן שהרופא ימליץ גם על מתן סוגים אחרים של אינסולין.

המדריך המקיף לשימוש באינסולין

זכאות למשאבת אינסולין ללא תשלום

זריקות משולבות של אינסולין ושל אנלוג ל־GLP1

השמות המסחריים: זולטופיי וסוליקווה

הזריקות האלה הן תכשירים משולבים שמכילים אינסולין ואנלוג של GLP1. השילוב ניתן במקרים שבהם יש צורך באינסולין ובתרופה ממשפחת ה־GLP1, והרופא מעוניין להפחית את כמות הזריקות (זריקה אחת במקום שתי זריקות ביום). התכשיר המשולב אינו משפיע על משקל הגוף (אינו מעלה ואינו מוריד), גורם פחות להיפוגליקמיה בהשוואה למתן אינסולין לבד וגורם לפחות בחילות, הקאות ושלשולים בהשוואה לאנלוגים של GLP1.

בישראל משווקים שני תכשירים משולבים: זולטופיי, המשוּוקת בסוג אחד של עט והיא שילוב של התרופה ויקטוזה ושל אינסולין טרגלודק; סוליקווה, המשוּוקת בשני סוגים של עטים, עט אפרסק ועט זית, והיא שילוב של התרופה ליקסומיה ושל אינסולין לנטוס.

דגשים לחולי סוכרת שמטופלים בתרופות

1. מעקב קבוע. חולי סוכרת צריכים להיות במעקב קבוע אצל רופא המשפחה ולעשות בדיקות סדירות בהתאם להמלצותיו.

2. איזון הסוכרת. איזון הסוכרת הוא הכרחי לכל מטופל סוכרתי. סוכרת מאוזנת מפחיתה את הסיכון לסיבוכי הסוכרת השונים ועוזרת לנהל אורח חיים תקין. יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע ליעדי האיזון המומלצים.

3. נטילת תרופות. יש להקפיד ליטול את התרופות לפי ההוראות. יש להתייעץ עם הרוקח בנוגע לאופן הנטילה של התרופות ובנוגע לתדירות נטילתן. יש לבקש מהאחות הדרכה על תרופות לסוכרת שניתנות בהזרקה.

4. היפוגליקמיה. תרופות מסוימות כמו אינסולין ותרופות ממשפחת הסולפונילאוראה ורפגליניד מעלות את הסיכון להיפוגליקמיה. מי שמטופלים בתרופות האלה צריכים לקבל הדרכה כיצד לזהות את התסמינים של היפוגליקמיה וכיצד לטפל בה.

5. ניטור של רמות הסוכר בדם באופן עצמאי. קיימים בשוק מכשירים המיועדים לבדוק את רמות הסוכר בדם באופן עצמאי (גלוקומטר). יש להתייעץ עם הרופא המטפל בנוגע לשימוש בגלוקומטר ובנוגע לתדירות הבדיקות שיש לעשות. התדירות משתנה בהתאם לתרופות שנוטלים.

מידע על זכאות להחזר עבור גלוקומטר

6. תזונה, ספורט ואורחות חיים. בעת שמטופלים בסוכרת יש לקיים אורח חיים בריא: להקפיד על תזונה שמתאימה לחולי סוכרת (ניתן להתייעץ בנושא הזה עם דיאטנית קלינית), להתאמן באופן סדיר, להקפיד על שינה טובה ולהימנע מעישון ומשתיית אלכוהול.

7. אמצעי זיהוי. חולי סוכרת נדרשים לשאת איתם אמצעי סימון שמעיד על היותם חולי סוכרת כמו צמיד סוכרת (שעליו כתוב באותיות גדולות: סוכרת). אמצעי זיהוי כזה חיוני למקרה חירום שבו מגיעים נטולי הכרה לבית חולים. 

ד"ר קובי כהן הוא רוקח קליני במחוז דן-פתח־תקווה בכללית ועורך בכיר של מדריך התרופות באתר כללית

ד"ר מחמוד אבו צעלוק הוא רופא מומחה לאנדוקרינולוגיה, לסוכרת ולרפואה פנימית במרפאת סוכרת במחוז דן-פתח־תקווה של כללית

ד"ר אסי סיקורל הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש