חיפוש

dsdsdsd
ניאצין: ויטמין לשדרוג הכולסטרול הטוב

ניאצין: ויטמין לשדרוג הכולסטרול הטוב

תכשיר חדש להעלאת הכולסטרול הטוב אושר בכללית ונמצא בשלבי אישור סופיים במשרד הבריאות. התכשיר מכיל ניאצין אשר מעלה את רמת הכולסטרול הטוב ומוריד את רמת הכולסטרול הרע

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

​כולסטרול גבוה בדם הוא גורם סיכון למחלות לב וכלי דם, ולכן במשך שנים מתמקדת הקהילה הרפואית בטיפול שנועד להוריד את רמת הכולסטרול הרע. עכשיו - עם יציאתו הקרובה של תכשיר חדש - המוקד עשוי להשתנות או לקבל כיוון נוסף, כאשר הטיפול המונע יתמקד בהעלאת הכולסטרול הטוב בדם ובד בבד   יוריד את רמת הכולסטרול הרע בדם.

מהו כולסטרול הרע, מיהו הכולסטרול הטוב?

כולסטרול הוא חומר שנמצא בדם וברוב הרקמות בגוף ובמיוחד ברקמות העצב. אנחנו מבחינים בין שני סוגים של כולסטרול:

• כולסטרול LDL - מכונה הכולסטרול הרע. פעילות מוגברת שלו מובילה להיווצרות משקעי כולסטרול בדפנות של כלי הדם ולהתפתחות רובד טרשתי. הטיפול התרופתי בכולסטרול גבוה נסמך על תרופות מסוג סטטינים שנועדו להפחית את רמת הכולסטרול מסוג LDL בדם.

• כולסטרול HDL - מכונה הכולסטרול הטוב. זהו כולסטרול שמנקה את המשקעים מהדפנות של כלי הדם ופועל באופן הפוך מהכולסטרול הרע ששוקע בכלי הדם ויוצר סתימות. לכן הוא נחשב לאחד הרכיבים השומניים החשובים בדם. גם תוספת קטנה בערכים של הכולסטרול הטוב יכולה להפחית את הסיכון למחלות לב וכלי דם. המכון הלאומי לחקר הלב, הריאות והדם בארצות הברית הגיעה למסקנה שעלייה ביחידה אחת של הכולסטרול הטוב, מיליגרם אחד לדציליטר, מפחיתה את הסיכון למחלות לב וכלי דם בשניים עד שלושה אחוזים.

מה הקשר בין כולסטרול ומחלות לב?

מחלות לב הן הרוצח מספר אחת בעולם המערבי, והגורם העיקרי למחלות האלה היא טרשת העורקים, שהיא האויב הגדול ביותר של כלי הדם. הטרשת מתאפיינת בשקיעת שומנים וכולסטרול בדפנות של כלי הדם. התהליך הזה גורם להתעבות דופן כלי הדם, לירידה בגמישותם  ולהיצרות הקוטר הפנימי שלהם - עד ליצירת חסימה, מה שגורם לירידה בהספקה של דם ושל חמצן לאיברים בגוף. התהליכים הטרשתיים האלה יכולים להימשך במשך שנים רבות ללא סימנים מיוחדים, עד לשלב שבו המחלה מתעוררת - ואז היא יכולה להתבטא בכאבים בחזה (תעוקת לב) ובהתקף לב.

מהו שיעור הישראלים הלוקים בכולסטרול גבוה?

באוקטובר 2009 פירסמה החברה לחקר, מניעה וטיפול בטרשת העורקים הודעה, שממנה משתמע כי מחצית מהישראלים בני 40 ומעלה יצטרכו ליטול תרופות נגד כולסטרול בשל ההמלצה לקבוע ערכים חדשים לרף הכולסטרול.

מה מידת ההצלחה של התרופות להורדת כולסטרול?

התרופות לטיפול בכולסטרול הרע מסוגלות להפחית ב־40 אחוזים את הסיכון למחלות לב וכלי דם, אך עדיין נותר סיכון גבוה לחוסר הצלחה, ועד היום הרפואה התקשתה לתת לו מענה.

האם יש טיפול תרופתי להעלאת הכולסטרול הטוב?

אנחנו כבר יודעים שנים רבות כי ויטמין מקבוצת ויטמין B שנקרא חומצה ניקוטינית או ניאצין (Niacin) יכול להעלות את הכולסטרול הטוב, HDL, בשיעור של 20 עד 25 אחוזים. נוסף על כך, ניאצין יכול להוריד את רמת הכולסטרול הרע, LDL, בשיעור של כ־20 אחוזים. הוויטמין עשוי גם להוריד בשיעור דומה את רמות השומנים המזיקים האחרים, המכונים טריגליצרידים. ניאצין מיועד להינתן גם בשילוב עם סטטינים.

אם יודעים שנים רבות על תועלת של הניאצין, למה רק עכשיו יוצאים עם תכשיר חדש?

השימוש בניאצין היה פופולרי מאוד בארצות הברית בשנות ה־90, אולם לצד הדיווחים על התוצאות הטובות היו גם תלונות על תופעות לוואי: הרחבת כלי דם, גלי חום ואודם בלחיים. כתוצאה מכך הפסיקו רבים מהמתלוננים ליטול את התרופה. אחרים  הצליחו להפחית את תופעות הלוואי לאחר שנטלו ניאצין לפני השינה בשילוב אספירין. בישראל העדיפו באותן השנים להוריד את הכולסטרול הרע באמצעות תרופות מסוג סטטינים. 

ומהי הבשורה החדשה לישראלים?

בישראל עומדים להכניס לשימוש  דור חדש של תכשירים המכילים ניאצין שכמעט אינם גורמים להסמקה.

הכללית, המשרתת יותר מ־3.8 מיליון לקוחות, החליטה להכניס לסל התרופות שלה ניאצין בשחרור מושהה שמקל מאוד את הרגשת הסומק. שם התכשיר החדש הוא ניאספאן (Niaspan) והוא מתוצרת חברת התרופות אבוט (Abbot) התכשיר נמצא כעת בשלבי רישום סופיים במשרד הבריאות.

תכשיר נוסף שמשרד הבריאות אמור לאשר לשיווק בישראל מכיל ניאצין בשילוב עם חומר ייחודי חדש שחוסם את ההסמקה בפנים ובגפיים העליונות. מדובר בתרופה טרדפטיב (Tredpative) מתוצרת חברת התרופות MSD.

מהם מקורותיו הטבעיים של הניאצין?

ניאצין הוא ויטמין מסיס במים ולפיכך אינו נאגר בגוף, ויש לצורכו מדי יום. ניאצין בשתי צורותיו חומצה ניקוטינית וניקוטינאמיד, נמצא בטבע בכמויות מזעריות. מקורות המזון שבהם אפשר למצוא ניאצין הם בשר בקר, קמח חיטה, קמח תירס, ביצים וחלב פרה וכן חלב־אם העשיר בניאצין יותר מחלב פרה.

האם יין אדום יכול להעלות את רמת הכולסטרול הטוב?

הוכח שרק פריט תזונה אחד יעיל להעלאת רמות הכולסטרול הטוב - יין אדום. המכון הלאומי לבריאות בצרפת חקר את "הפרדוקס הצרפתי" - הסיכון הנמוך להתפתחות מחלות לב וכלי דם במדינה שהתזונה הפופולרית בה כוללת גבינות עתירות שומן ובשר אדום. החוקרים הגיעו למסקנה ששתייה יומית של יין אדום מעלה את ערכי הכולסטרול הטוב. אין ראיות למזונות נוספים שיכולים להעלות את רמות הכולסטרול הטוב, אפילו לא שמן זית.

מהם תפקידיו של הניאצין בגוף?

הניאצין משמש גורם תפקודי בפעילותם של 2 קו־פקטורים לאנזימים האחראים לפעילויות חשובות וחיוניות של תאים.

כאשר יש חוסר בוויטמין ניאצין, עלולה להתפתח מחלה הקרויה פלגרה (Pellagra). בשלב הראשון של המחלה העור נהפך לגס ומחוספס, בעיקר באזורים החשופים לשמש. סימנים נוספים מופיעים בריריות הפה, במערכת העיכול ובמערכת העצבים. בשלביה הסופיים של המחלה יופיעו בלבול, שיטיון ומוות.

מהי הכמות המומלצת לצריכה יומית?

תזונה יומית מאוזנת מכילה כ־35 מיליגרם ניאצין. הטבליות למצבי חסר של הוויטמין מכילות 50 מיליגרם חומצה ניקוטינית. לטיפול בשומני הדם יש לצרוך לפחות 2,000 מיליגרם ביום של חומצה ניקוטינית. הכמות המומלצת לצריכת ניאצין כדי למנוע תופעות חסר משתנה עם הגיל, ומעל גיל 50 יש לצרוך 15 מ"ג (גברים) ו־13 מ"ג (נשים).

ד"ר אריה גולדשמיד הוא עורך מדור התרופות באתר כללית ולשעבר מנהל המחלקה לפרמקולוגיה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש