פורסם בראשונה: 06.05.2007
עדכון אחרון: 13.08.2012

הדרך הטובה להקלה על כאב

לקריאה נוחה
חוקרים בקנדה: תרופות כמו נורופן או אדוויל יעילות יותר בשיכוך כאבים בקרב ילדים שנחבלו בהשוואה לתרופות כמו אקמול

תרופות מסוג  lbuprofen (נורופן או אדוויל) יעילות יותר מתכשירי פרצטמול  (כגון אקמול) או קודאין בהפחתת כאבים חזקים בילדים עם חבלות​. כך עולה ממחקר שפורסם בקנדה במרץ 2007. הממצאים פורסמו לראשונה בכתב העת לרפואת ילדים Pediatrics.

איך בוצע המחקר?

החוקרים השוו בין שלוש התרופות ובחנו בצורה אקראית 300 ילדים בגיל 6 עד  1 שנה, אשר הגיעו לחדר מיון בשל חבלות. כל אחד מהילדים קיבל להקלת הכאבים מנה חד פעמית של אחת משלוש התרופות.

מה היו התוצאות?

שעה לאחר מתן התרופה נמצא, שהילדים שטופלו באיבופרופן,  הרגישו טוב יותר בצורה משמעותית, מאשר הילדים שקיבלו את התכשירים האחרים.

בהשואה של השפעת התרופות על-פי סוגי פציעה, התברר שבמצבים של שברי עצמות, איבופרפן היה עדיף כמשכך כאבים על פני פרצטמול או קודאין.

במצבי פציעה של רקמות רכות, לא נמצא הבדל ביעילות הטיפול בין שלוש התרופות.

המחקר התייחס לכאבים חזקים במיוחד ולא למצב פשוט בו לילד יש חום וכאבים רגילים של שפעת. למידע בנושא זה, היכנסו לכתבה על הטיפול התרופתי בהורדת חום.

האם משככי הכאבים בטוחים לשימוש חופשי?

מינהל המזון והתרופות בארצות הברית (FDA) מציע להחמיר את האזהרות של משככי כאבים הנמכרים ללא מרשם, גם מחוץ לבתי המרקחת. מדובר בתרופות הנפוצות ובהן  אקמול, דקסמול,  אדוויל,  נורפן, אדקס וכן אספירין. על פי הערכות ה-FDA, מדי שנה עשרות אלפי אמריקנים מגיעים לחדרי המיון כתוצאה משימוש לא מבוקר במשככי כאבים.

זה מסוכן?

בהחלט. מעבר לבעיות רפואיות קלות, הצטברו יותר ויותר דיווחים על פגיעות קשות כמו דימומים, ונזקים לכבד ולכליות. במקרים חמורים יותר, זה אפילו נגמר במוות.

רוב המקרים נגרמים הנזקים כתוצאה משימוש במינון גבוה יתר על המידה. שימוש מדוד הוא כנראה בטוח למדי. מדובר בסיכון נדיר בהשוואה למספר המשתמשים בתרופות אלה.

מה אומרים על כך בישראל?

משרד הבריאות, היצרנים והסוכנים בישראל ציינו שאין שום סיבה להגיב בפאניקה. לדבריהם הסכנות ידועות זמן רב וכתוב על אודותיהן בעלונים המצורפים.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמוקולוגיה בשירותי בריאות כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל