פורסם בראשונה: 02.01.2007
עדכון אחרון: 13.09.2015

הכל על טמיפלו

לקריאה נוחה
טמיפלו היא תרופה אנטי ויראלית למניעת שפעת ולטיפול במחלה. דרך פעולתה נסמכת על עיכוב ספציפי של אנזים הנויראמינידז של הווירוס - והיא בולמת את התרבותו בגוף

​​השפעת, להבדיל מהצטננות רגילה, נגרמת על ידי וירוס האינפלואנזה המתרבה בדרכי הנשימה של אדם נגוע. הנגיף ומופץ בשיעול או בעיטוש. 

איך אפשר להבדיל בין שפעת להצטננות רגילה?

ישנם הבדלים ברורים בין שפעת לבין הצטננות: בעוד ששפעת מאופיינת בהתפרצות פתאומית של הסימפטומים, הצטננות מאופיינת בהתחלה הדרגתית שלהם. גם הסימפטומים אינם זהים לחלוטין - סימני השפעת מתבטאים בחום (בדרך כלל גבוה), צמרמורות, כאבי שרירים, תחושה כללית רעה, שיעול וכאבי גרון. לעומת זאת, הצטננות מתאפיינת בדרך כלל בהתעטשויות, כאב גרון וגודש באף. 

שפעת תוקפת, בדרך כלל, את דרכי הנשימה העליונות והתחתונות, את האף, את הסינוסים, את הגרון, את הריאות ואת האוזן התיכונה. הסימפטומים החמורים בדרכי הנשימה הקשורים לשפעת, יכולים להימשך בין חמישה ימים לשבוע, בעוד שהעייפות והחולשה יכולים להמשיך שבועיים או שלושה לאחר מכן. החלמה מהצטננות, לעומת זאת, היא מהירה יותר.

השפעת מתפרצת בחודשי החורף ומדי שנה לוקים בה כ-15 אחוזים מהאוכלוסייה. בניגוד למחלות הצינון הרגילות, השפעת גורמת סבל משמעותי וסיבוכים. במקרים מסויימים, השפעת עלולה לגרום תמותה.

​​האם החיסון נגד שפעת אכן יעיל?

המניעה המקובלת ביותר לשפעת היא חיסון, הניתן בכללית אחת לשנה עד חודש מרס. יעילות החיסון נעה בין 30 ל-70 אחוזים ותלויה בהתאמת הרכב החיסון לווירוס המתפרץ באותה עונה ולמצב בריאות המטופל. לכן, גם  אנשים שחוסנו עלולים להידבק בשפעת.

האם טמיפלו עשויה למנוע הופעת שפעת?

טמיפלו (Tamiflu) היא תרופה אנטי-ויראלית לטיפול ומניעה של שפעת. דרך פעולתה נסמכת על עיכוב ספציפי של אנזים הנויראמינידז של הווירוס - והיא בולמת את התרבותו בגוף וכך מרפאת או מונעת את המחלה.  התרופה יעילה כנגד כל סוגי השפעת (A ו – B) במבוגרים ובילדים מגיל שנה ומעלה. 

במחקרים הוכח כי טמיפלו מקצרת את משך המחלה, מפחיתה את חומרת הסימפטומים, את שכיחות התפתחות סיבוכי השפעת ואת השימוש באנטיביוטיקה.

מתי מומלץ להשתמש בתרופה?

להשגת יעילות מרבית, חשוב להתחיל את הטיפול מוקדם ככל הניתן מהופעת הסימפטומים, ולא יאוחר מיומיים מהופעתם.

מה הוכיחו המחקרים?

במחקרים קליניים הוכח, כי טמיפלו מונעת הידבקות לאחר חשיפה לחולה שפעת בכ-90 אחוזים מהמטופלים. 

במחקר בו טופלו קשישים המתגוררים בבתי אבות בהם אובחנו אנשים שחלו בשפעת, נצפתה ירידה של 92 אחוזים בשיעור ההידבקות בשפעת, למרות ש- 80 אחוזים מאוכלוסיית הקשישים היו כבר מחוסנים כנגד שפעת, ו- 43 אחוזים היו חולי לב. בנוסף, וחשוב לא פחות – הטיפול בטמיפלו הפחית ב- 86 אחוזים את הופעת הסיבוכים האופייניים למחלה: ברונכיטיס, דלקת ריאות וסינוסיטיס.       

במחקר אחר, בהשתתפות אנשים בריאים בני 18 עד 65 שלא חוסנו כנגד שפעת, התברר כי נטילת כמוסה אחת של טמיפלו למשך 42 יום בזמן התפרצות שפעת, הביאה לירידה משמעותית של כ- 76 אחוזים בשיעור ההדבקות בשפעת.

במחקר בו טופלו מניעתית בני בית שבאו במגע עם חולה שפעת ניתנה התרופה לבני הבית עד יומיים מהופעת הסימפטומים אצל החולה, ולמשך שבעה ימים. הטיפול המניעתי הביא לירידה של 89 אחוזים בשיעור ההדבקות במחלה.

במחקר בהשתתפות בגילאי שנה עד 12, ניתנה התרופה לבני בית שבאו במגע עם אחד מהם שחלה בשפעת. הם קיבלו טמיפלו בתרחיף פעם ביום למשך 10 ימים. גם כאן היתה ירידה של 80 אחוזים בשכיחות ההדבקות בשפעת.

יש תופעות לוואי?

תופעות הלוואי מעטות ובעיקר מדובר בבחילות והקאות, אשר יכולות להופיע בדרך כלל בתחילת הטיפול. התופעות הללו וניתנות למניעה, אם נוטלים את התרופה לאחר ארוחה קלה. על אף שלא נמצא קשר נסיבתי בין טמיפלו לדיווחים שהגיעו בעיקר מיפן, עודכן לאחרונה עלון התכשיר בתופעות לוואי נוספות: בלבול, התנהגות חריגה, וחשש לפגיעה עצמית (בעיקר בקרב ילדים). 

התוויות נגד ותגובות בין תרופתיות: אין ליטול טמיפלו אם וידועה רגישות לאחד ממרכיבי התרופה. לא ידוע על תגובות בין תרופתיות עם תרופות אחרות.

טמיפלו נמכרת בשרותי בריאות כללית בהנחה למבוטחי המושלם.

מקורות לכתבה נמסכים על חברת התרופות רוש ועל הספרות שלהלן:

1. Treanor JJ et al. Efficacy and Safety of the Oral Neuraminidase Inhibitor Oseltamivir in Treating Acute Influenza. JAMA 283(8): 1016-1024, 2000. 

2. Aoki F.Y. et al. early administration of oral Oseltamivir increases the benefits of influenza treatment. Journal of antimicrobial chemotherapy 51: 123-129 2003.  

3. Welliver R et al. Effectiveness of Oseltamivir in Preventing Influenza in Household Contacts. JAMA 285(6): 748-754, 2001.

4. Patrick H. et al, Long-term use of Oseltamivir for the prophylaxis of influenza in a vaccinated frail older population, J Am Geriatr Soc 49, p. 1025-1031, 2001 

5. Hyden FG et al. use of The Selective Oral Neuraminadase Inhibitor Oseltamivir to Prevent Influenza. NEJM 341(18): 1336-1343, 1999 

6. Welliver R et al. Effectiveness of Oseltamivir in Preventing Influenza in Household Contacts. JAMA 285(6): 748-754, 2001 

7. Hyden et al. Management of influenza in households: A prospective randomized comparison of Oseltamivir treatment with or without postexposure prophylaxis. JID 189: 440-449, 2004

 ד"ר אריה גולדשמיד היה מנהל מחלקת פרמוקולוגיה בקבוצת שירותי בריאות כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכים לקבל הודעות במייל