חיפוש

dsdsdsd
הכול על טמיפלו

הכול על טמיפלו

טמיפלו היא תרופה אנטי־נגיפית למניעת שפעת ולטיפול במחלה. היא מונעת את התרבות הנגיף באמצעות עיכוב של אנזים חיוני - נויראמינידז

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

בקיצור

01

טמיפלו מקצרת את משך השפעת וכן מפחיתה את חומרת הסימפטומים ואת שכיחות הופעתם של סיבוכי השפעת.

02

להשגת יעילות מרבית יש להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר מרגע הופעת הסימפטומים ולא יאוחר מיומיים לאחר הופעתם.

03

מכמה מחקרים קליניים עולה שכ־90% מנוטלי טמיפלו לא יחלו בשפעת לאחר שנחשפו לחולה שפעת.

​​מה גורם לשפעת?

הגורם לשפעת הוא נגיף האינפלואנזה שמתרבה בדרכי הנשימה של אדם נגוע. הנגיף מופץ בשיעול או בעיטוש. לעומת זאת להצטננות רגילה גורמים נגיפים רבים אחרים.

איך אפשר להבדיל בין שפעת להצטננות רגילה?

ישנם הבדלים ברורים בין שפעת לבין הצטננות: בעוד ששפעת מתאפיינת בהתפרצות פתאומית של הסימפטומים, הצטננות מאופיינת בהתחלה הדרגתית שלהם. גם הסימפטומים אינם זהים לחלוטין: סימני השפעת הם חום (בדרך כלל גבוה), צמרמורות, כאבי שרירים, תחושה כללית רעה, שיעול וכאבי גרון. לעומת זאת, הצטננות מתאפיינת בדרך כלל בהתעטשויות, בכאב גרון ובגודש באף.

שפעת תוקפת בדרך כלל את דרכי הנשימה העליונות והתחתונות, את האף, את הסינוסים, את הגרון, את הריאות ואת האוזן התיכונה. הסימפטומים החמורים בדרכי הנשימה הקשורים לשפעת יכולים להימשך בין חמישה ימים לשבוע, ואילו העייפות והחולשה המתלוות למחלה יכולות להימשך שבועיים ואף שלושה שבועות לאחר מכן. ההחלמה מהצטננות, לעומת זאת, היא מהירה יותר.

השפעת מתפרצת בחודשי החורף, ומדי שנה לוקים בה כ־15% מהאוכלוסייה. בניגוד למחלות הצינון הרגילות, השפעת גורמת לסבל משמעותי ועלולה לגרום לסיבוכים. לעיתים היא אף עלולה להיות קטלנית.

​​האם החיסון נגד שפעת אכן יעיל?

טיפול המניעה המקובל לשפעת הוא חיסון הניתן בכללית אחת לשנה - עד חודש מרס. יעילות החיסון נעה בין 30% ל־70% ותלויה בעיקר במידת ההתאמה של הרכב החיסון לנגיף המתפרץ באותה העונה ולמצב בריאותו של המטופל. מהדברים האלה עולה שגם  אנשים שחוסנו עלולים להידבק בשפעת.

האם טמיפלו עשויה למנוע שפעת?

טמיפלו (Tamiflu) היא תרופה אנטי־נגיפית לטיפול בשפעת ולמניעתה. היא מונעת את התרבות הנגיף באמצעות עיכוב של אנזים חיוני - נויראמינידז. התרופה יעילה נגד כל סוגי השפעת (A ו־B) במבוגרים ובילדים מגיל שנה ויותר. 

ממחקרים עולה שטמיפלו מקצרת את משך השפעת וכן מפחיתה את חומרת הסימפטומים ואת שכיחות הופעתם של סיבוכי השפעת. נוסף על כך היא מפחיתה את הצורך להשתמש באנטיביוטיקה.

מתי מומלץ להשתמש בתרופה?

להשגת יעילות מרבית יש להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר מרגע הופעת הסימפטומים ולא יאוחר מיומיים לאחר הופעתם.

מה אפשר ללמוד מהמחקרים?

ממחקרים קליניים עולה שכ־90% מנוטלי טמיפלו לא יחלו בשפעת לאחר שנחשפו לחולה שפעת. 

ממחקר שנעשה בבתי אבות שבהם התגלו חולי שפעת עולה שמתן טמיפלו לכל הדיירים הביא לירידה של 92% בשיעור ההידבקות בשפעת. יתר על כן, מתן טמיפלו הפחית ב־86% את הופעת הסיבוכים האופייניים לשפעת: ברונכיטיס, דלקת ריאות וסינוסיטיס.       

במחקר אחר, שנערך בעיצומה של מגפת שפעת, נתנו לאנשים בריאים בני 18 עד 65 שלא חוסנו נגד שפעת לקחת כמוסה אחת של טמיפלו מדי יום במשך 42 יום. התוצאה: ירידה משמעותית של 76% בשיעור ההידבקות בשפעת.

במסגרת מחקר אחר טופלו מניעתית בטמיפלו בני בית שבאו במגע עם חולה שפעת. כל בני הבית החלו את הטיפול עד יומיים לאחר הופעת הסימפטומים אצל החולה ולמשך שבעה ימים. התוצאה: הטיפול המניעתי הביא לירידה של 89% בשיעור ההידבקות במחלה. במחקר דומה שבו קיבלו בני הבית תרחיף טמיפלו נרשמה ירידה של 80% בשיעור ההידבקות בשפעת. יש לציין שבמחקר הזה נכללו גם ילדים בני שנה עד 12 שנים.

יש תופעות לוואי?

תופעות הלוואי של טמיפלו הן מעטות. בעיקר מדובר בבחילות ובהקאות שעלולות להופיע בתחילת הטיפול. ניתן למנוע את התופעות האלה אם נוטלים את התרופה לאחר ארוחה קלה.

לרשימת תופעות הלוואי של התרופה הוסיפו גם בלבול, התנהגות חריגה, וחשש לפגיעה עצמית (בעיקר בקרב ילדים), וזאת בשל דיווחים שהגיעו מיפן. עם זאת יש לציין שאין עדיין שום ודאות שהתופעות האלה אכן נבעו מנטילת טמיפלו.

הערה חשובה: אם רוצים גם להתחסן נגד שפעת וגם ליטול טמיפלו, מומלץ להתחסן לפחות שבועיים לפני התחלת הנטילה של טמיפלו או 48 שעות לאחר הנטילה של טמיפלו. הסיבה: הטיפול האנטי־נגיפי עלול להפחית משמעותית מיעילות החיסון.

טמיפלו נמכרת בהנחה למבוטחי כללית מושלם.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש