פורסם בראשונה: 13.08.2012
עדכון אחרון: 10.09.2012
  • ד"ר אריה גולדשמיד ד"ר אריה גולדשמיד

החלפת כדורים עוזרת להתגבר על המיגרנה

לקריאה נוחה
המיגרנה משגעת אותך, והכדורים לא ממש עוזרים? חוקרים אמריקנים: אנשים שסובלים ממיגרנה ומטופלים בתרופות ממשפחת הטריפטאן מדווחים על שיפור לאחר שעברו לתרופה אחרת מאותה המשפחה

אתם סובלים ממיגרנה והטיפול התרופתי לא ממש עוזר לכם? אם אתם משתמשים בתרופות ממשפחת טריפטאן, ייתכן שכדאי לכם לעבור לתרופה אחרת מאותה משפחה.טענה זו הוצגה בכנס השנתי ה־131 של האגודה האמריקנית לנוירולוגיה.

במחקר שהוצג בכנס, עולה כי חולי מיגרנה המטופלים בתרופות ממשפחת טריפטאן (כגון אימיטרקס) מדווחים לעתים קרובות על שיפור במצבם לאחר שעברו להשתמש בתרופה אחרת מאותה משפחה. החוקרים מסרו כי  חולים שעברו לטיפול בפרובהטריפטאן (Frovatriptan), תרופה שאינה רשומה בישראל, דיווחו על הטבה במצבם.

איך בוצע המחקר?

החוקרים ביקשו לבחון אם חולים שקיבלו טיפול קודם בתרופה ממשפחת טריפטאן, העדיפו טיפול ממשפחת תרופות זו. הם ערכו ניתוח רטרוספקטיבי בקרב 2,437 חולים שקיבלו טיפול ממשפחה זו, בתרופה שאינה פרובהטריפטאן. הגיל הממוצע של המשתתפים במחקר היה 41 ו־85 אחוזים מהם היו נשים. 54 אחוזים סבלו משלושה התקפי מיגרנה בחודש או יותר, ושליש מההתקפים נמשכו יותר מ־24  שעות.

ומה היו התוצאות?

בתחילת המחקר, 39 אחוזים אמרו כי הטיפול שהם מקבלים "יעיל ויעיל מאוד". בעקבות המעבר לשימוש בפרובהטריפטאן, שיעור שביעות הרצון עלה ל־84 אחוזים. שיעור שביעות הרצון היה גבוה גם בקרב מטופלים שלא הגיבו לטיפול לתרופה הראשונה מאותה משפחה.

החוקרים טוענים כי טיפול בתרופה אחת ממשפחת טריפטאן, הינו טוב מאוד בתחילה, אך אינו טוב לאורך זמן. עם זאת, כאשר מחליפים לטיפול אחר מאותה משפחה, חל שיפור ניכר. החוקרים הוסיפו, כי מטופלים שאינם מגיבים היטב לתרופה הראשונה, מדווחים על שיפור במצבם לאחר שעברו להשתמש בתרופה אחרת מאותה משפחה.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל