חיפוש

dsdsdsd
גבר מזוקן מניף גביע

לרוץ עם ויאגרה

ויאגרה היא תרופה הגורמת להרחבת כלי הדם. נטילת התרופה יכולה לסייע לספורטאים כאשר הם צריכים לייצר כמות גדולה של אנרגיה. חשוב לזכור: ויאגרה היא תרופה לכל דבר, ויש לקחת אותה רק על־פי המלצה של רופא

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

ויאגרה, תרופת הפלא להשבת הזיקפה, מוצאת באחרונה יותר ויותר לקוחות חדשים, והפעם מדובר בספורטאים המנסים לשפר בעזרתה את הביצועים הגופניים (הלא־מיניים). ייתכן שחלקם משתמשים בתרופה כדי לטפל בבעיית האין־אונות, שיכולה להיגרם עקב שימוש בהורמונים שונים. 

רוכבי אופניים שהשתתפו במחקר שנערך בנושא, מטעם אוניברסיטת סטנפורד היוקרתית, נטלו את המרכיב הפעיל בוויאגרה לקראת מרוץ האופניים שהתקיים בגובה רב. מבדיקת התוצאות התברר כי הרוכבים שנטלו ויאגרה שיפרו את שיאם האישי ב־15 אחוזים - מסרה החוקרת ד"ר אן פרידלנדר. פרטים נוספים על המחקר ניתן למצוא באתר האינטרנט Bio Medicine​.

איך ויאגרה יכולה לשפר הישגים ספורטיביים?

ההגיון הפיזיולוגי פשוט מאוד: ויאגרה היא תרופה הגורמת להרחבת כלי הדם. נטילת התרופה יכולה לסייע לספורטאים ברגעים שבהם הם צריכים לייצר כמות גדולה של אנרגיה: במהלך ריצה מהירה, רכיבה על אופניים או משחק כדורגל. יתכן גם שהשימוש בוויאגרה יכול לשפר את הסיבולת של האתלטים בעת פעילות באזורים גבוהים.

האם מומלץ להשתמש בוויאגרה לצרכים ספורטיביים?

ממש לא! גם בארץ מופיעים פרסומים שונים, בעיקר באינטרנט, על תכשירים שכביכול מכילים ויטמינים שונים. כנראה שחלקם מכילים גם את החומר הפעיל שבוויאגרה. יש להיזהר מלהשתמש בהם, כיוון שבדרך כלל לא יודעים מהם החומרים הפעילים, מהי הכמות שלהם ובעיקר איזו השפעה שלילית יכולה להיות להם על הגוף.

האם ספורטאים רבים משתמשים בוויאגרה?

מנהלת המעבדה כימית של הארגון העולמי למלחמה בסמים, כריסטינה איוט, אומרת כי היא מוצאת באופן קבוע ויאגרה בבדיקות שתן של ספורטאים. לדבריה, היא לא מדווחת על כך, משום שלא מדובר בסם ממריץ, שהשימוש בו בקרב ספורטאים אסור על־פי חוק. עוד היא אמרה כי "בכל פעם שתופסים ספורטאי שמשתמש בסמים, בדר־כלל מוצאים בין שאר הרכיבים האסורים גם ויאגרה". עם זאת, ייתכן שחלק מהספורטאים משתמשים בתרופה כדי לטפל בבעיית האין־אונות, היכולה להיגרם עקב שימוש בהורמונים שונים. 

מחקר אחר שעסק בוויאגרה פורסם בכתב העת הרפואי של האיגוד הקרדיולוגי האמריקני. הנחת היסוד של החוקרים היתה כי יש קשר בין יתר לחץ דם, מחלות לב כליליות והפרעות בזקפה​, שגורמי הסיכון להם דומים מאוד. 

החוקרים מדדו את לחץ הדם של אנשים שהיו תחת השפעה של תרופות לטיפול בהפרעות בזקפה. במחקר השתתפו 6,788גברים עם יתר לחץ דם. כמחציתם היו עם לחץ דם סיסטולי של מעל 140 מ"מ כספית. הם קיבלו טיפול במעכבי PDE5, בעיקר ויאגרה, לצורך טיפול בבעיות בתפקוד המיני. גברים עם לחץ דם סיסטולי התחלתי של מעל 160 מ"מ כספית נהנו מהירידה המשמעותית יותר בלחץ הדם: 17.8 מ"מ כספית בממוצע. 

החוקרים הדגישו כי במסגרת המחקר נרשמה עלייה במספר מדידות לחץ דם בקרב המטופלים באי תפקוד מיני: עלייה ממוצעת של 42 אחוזים בקרב גברים עם לחץ דם התחלתי של מעל 160 מ"מ כספית. 

החוקרים מציינים שמרגע שמתבצע טיפול בהפרעות בתפקוד המיני נראה שהשליטה ביתר לחץ הדם טובה יותר ולכן איבחון וטיפול באי תפקוד מיני עשוי לשפר את ניהול גורמי הסיכון הקרדיווסקולרים (לב וכל דם). "לעתים יש צורך בפחות תרופות לאיזון יתר לחץ דם בעקבות הטפול בוויאגרה", כתבו החוקרים. "כנראה שהמניע להתייחס ברצינות רבה יותר לטיפול בגורמי סיכון כגון יתר לחץ דם, שומנים גבוהים בדם וסוכרת, נובע מהאפשרות לשיפור התפקוד המיני". 

נקודה מעניינת נוספת שמדגישים החוקרים היא שגברים (לעומת נשים) נוטים פחות לבקש תשומת לב רפואית לצרכי מניעה שגרתית. לכן, הגעת גברים לטפל באי תפקוד מיני מאפשרת לרופא המטפל לנצל את ההזדמנות לבדיקה גופנית מקיפה יותר אשר ייתכן שלא הייתה מתקיימת לולא הפנייה על רקע בעיית אי התפקוד המיני. 

ויאגרה היא תרופה לכל דבר, ויש לקחת אותה רק על־פי המלצה של רופא, באמצעות מרשם מסודר, ​​ולקנות את התרופה רק בבית מרקחת מוכר.

ד"ר ירון בוקר הוא רופא נשים וסקסולוג בכללית


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש