פורסם בראשונה: 20.08.2012
עדכון אחרון: 24.09.2012

(אי)פכא מסתברא

לקריאה נוחה
בנובמבר 2004 פורסם כי מינון יתר של ויטמין E עלול לגרום למוות. כמה חודשים אחר כך תהו באותו כתב עת: האם הטיפול בוויטמין E מבוסס רק על תיאוריה והאם התיאוריה נכונה?

​האם הטיפול בוויטמין E מבוסס רק על תיאוריה והאם התיאוריה נכונה? השאלה הזאת הובאה בראש מאמר המערכת בכתב עת רפואי, אשר בנובמבר 2004  פירסם מחקר על הסיכון ממינון גבוה של ויטמין E  

ויטמין E הוא נוגד חמצון והיתרון המיוחס לנוגדי חמצון למניעת מחלות כרוניות שונות מבוסס על שני סוגי מחקרים:

1 תצפיות אפידמיולוגיות שהתפרשו כהפחתה בסיכון לתחלואה באנשים, אשר צרכו כמות יחסית גדולה של נוגדי חמצון בצורת מזון או תוספי תזונה.

2 מחקרים מעבדתיים אשר הראו כי תהליך של חמצון מעורב בהתפתחות המחלות של טרשת עורקים, סרטן, מחלות עצבים ניווניות ומחלת ריאה כרונית. ​

​​

לעומת זאת ניסויים קליניים מבוקרים של תוספי תזונה של נוגדי חמצון, לא הראו כל יתרון ברור מנטילת תכשירים אלה. למרות זאת, תכשירים אלה זוכים לשימוש נרחב, אפילו על ידי רופאים. עם זאת מפתיעה המסקנה של החוקרים הנ``ל שנטילת ויטמין E במינון גבוה יותר מ- 400 יחידות ליום, כרוכה בהעלאה כוללת של הסיכון למוות. לדעת מחבר מאמר המערכת, המסקנה הזו אינה נסמכת על נתונים מבוססים דיים. זה לא אומר שמינון כזה הוא מוצדק ומוטב לחסוך בהוצאות כספיות ולהפחית סיכונים אפשריים בהפחתת המינון. הדבר נכון גם ביחס לנוגדי חמצון אחרים, כגון בטה קרוטן, אשר בעבר נתגלה בניסויים קליניים כגורם נזק. למרות כל זאת, התיאוריה של נוגדת החמצון ממשיכה לפרוח והמחבר מסכם ושואל, אם לא הגיע הזמן שהקהילה המדעית ומערכות בריאות הציבור, ישחררו את אחיזתם בתיאוריה חסרת הוכחה למניעת מחלות.  

הכותב הוא רוקח בקבוצת שירותי בריאות כללית 

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל