חיפוש

dsdsdsd
תוספת ויטמין C יכולה להפחית את הסיכון ללידה מוקדמת

ויטמין C נגד לידה מוקדמת

חוקרים: תוספת של ויטמין C אחרי שבוע 20 להריון עשויה להפחית את הסיכון לפקיעה מוקדמת של קרומי שק ההריון. כ־40 אחוז מהלידות המוקדמות נגרמות בגלל פקיעת שק ההריון

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​ויטמין C משחק תפקיד חשוב בשמירה על שלמות קרומי השק של העובר. על אף שמחקרים קודמים קשרו רמות נמוכות של הוויטמין הזה לסיכון מוגבר לפקיעה מוקדמת של הקרומים האלה, לא היה ברור האם תוספת של  ויטמין C עשויה להפחית את הסיכון.

ד"ר אסתר קזנובה ועמיתיה מהמכון הלאומי לחקר ההריון במקסיקו־סיטי, בדקו את תוצאות המעקב אחרי 120 נשים שחולקו באקראי לשתי קבוצות: אחת קיבלה תוספת של 100 מ"ג ויטמין C ואילו השנייה קיבלה פלצבו (כדור דמה). הניסוי החל מהשבוע ה־20 להריון ו־109 נשים הרות סיימו את המעקב.

החוקרים מצאו דומה של רמות ויטמין C בשתי הקבוצות במהלך ההריון. עם זאת, אחרי תחילת המחקר, רמות הוויטמין בכדוריות הלבנות של הנשים, שקיבלו פלצבו הוסיפו לרדת, אך עלו בקבוצת הנשים שקבלו תוספת ויטמין C. ההבדל היה משמעותי סטטיסטי ולא נגרם אקראית.

השימוש בוויטמין C גרם גם לירידה בסיכון לפקיעה מוקדמת של קרומי שק ההריון. 14 מכלל 57 ההריונות (24.5 אחוזים) בקבוצת הביקורת הסתבכו עם פקיעת קרומים, בהשוואה לארבע נשים בלבד מתוך 52 הנשים שקיבלו תוספת ויטמין (7.69 אחוזים). כיוון שפקיעה מוקדמת של קרומי השפיר אחראית ל־40 אחוזים או יותר מהמקרים של לידה מוקדמת, תוספת של ויטמין C עשויה להיות "בעלת ערך רב בשמירה על ההריון עד סיומו במועד", סיכמו החוקרים. לפרטים נוספים מהמחקר, לחץ כאן 

תינוקות שנולדים טרם זמנם מועדים לפורענות, החל מזיהומים שונים וכלה בקשיי התפתחות בעתיד. מסתבר שטיפול פשוט בעזרת תוספת של כמות זעומה של ויטמין C עשוי להפחית משמעותית את הסיכון לפקיעה מוקדמת של קרומי שק השפיר, וזו בשורה נפלאה לאמהות ולעוברים. 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש