פורסם בראשונה: 20.08.2012
עדכון אחרון: 03.09.2012
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

ויטמין D לשיפור תוחלת החיים

לקריאה נוחה
חוקרים צרפתים: נטילה קבועה של תוספים המכילים ויטמין D עשויה להאריך את תוחלת החיים במספר שנים. הכמות הנדרשת: לפחות 400 יחידות ביום

​​עד היום ידענו שוויטמין D מסייע לוויסות מאזן הסידן בגוף ושהוא חיוני לעצמות ולשיניים. עכשיו מתברר שוויטמין D עשוי  להאריך את תוחלת החיים במספר שנים. כך עולה ממחקר גדול שפורסם  באוקטובר 2007 בכתב עת לרפואה פנימית.

המחקר התמקד בהשוואה בין האנשים שנוטלים תוספים תזונתיים מסוג ויטמין D לבין אלה שאינם נוטלים תוספים אלה. החוקרים הצרפתים בדקו נתונים מממספר רב של מחקרים, בהשתתפות 57 אלף בני אדם. מניתוח הנתונים עלה כי אנשים שנטלו ויטמין D  בקביעות (על-פי רוב בין 400 ל- 830 יחידות ליום), הקטינו את הסיכון שלהם לתמותה בערך בעשרעה אחוזים. הירידה בתמותה כוללת גם מחלות כגון סרטן, מחלות לב וסוכרת, שגורמות ל-60 עד 70 אחוזים ממקרי המוות בארצות מפותחות.

לדברי החוקרים, התפקיד של הויטמין מובן רק באופן חלקי, אך הוא מגן כנראה על המערכת החיסונית. החוקרים הדגישו כי במינון הנ"ל, אין לויטמין D תופעות לוואי משמעותיות.

במחקר קודם, שפורסם בשנת 2005 בכתב עת של איגוד הרפאים האמריקנים, נטען כי תוספת של 800 יחידות של ויטמין D מגינה על קשישים משברים בעצמות.

במסגרת המחקר, נבדק הערך של תוספת ויטמין D למניעת שברים בצוואר הירך במבוגרים מגיל 60 ואילך. החוקרים סקרו את כל המאמרים שפורסמו בעיתונות הרפואית בנידון, ואספו נתונים רק ממחקרים שבוצעו בשיטות מדעיות מדויקות.

החוקרים מצאו כי תוספת ויטמין D בכמות של 700 עד 800 יחידות ליום מפחיתה את הסיכון לשבר בצוואר הירך בשיעור של 26 אחוזים. לדבריהם, נטילת הוויטמין יעילה גם לאזורים אחרים, למעט החוליות בעמוד השדרה, והיא מפחיתה את הסיכון לשברים בשיעור של 23 אחוזים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל