חיפוש

dsdsdsd

ויטמין D: הפוטנציאל הבריאותי

לאט לאט מתבררות מעלותיו של הוויטמין, שבעבר היה ידוע בעיקר כתורם לבריאות העצם ולספיגת הסידן בגוף, וכיום כבר נחשב לתרופה מועילה של ממש. החדשות האחרונות: ויטמין D מפחית סיכון לתמותה ומועיל לזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

בעשור האחרון, יותר ויותר חוקרים מתחומים שונים מעלים על נס את הפוטנציאל הבריאותי שטמון בוויטמין D. הוויטמין הזה, שבעבר נחשב בעיקר חשוב לבריאות העצם ולספיגת הסידן בגוף, מתואר כיום לעתים כתרופה מועילה: הוא נוגד חמצון, תורם לחיזוק העצמות, משפיע על בקרת צמיחת התאים בגוף ועל התמיינותם ומחזק את מערכת החיסון.

מחקרים שונים ברחבי העולם מצביעים על האפשרות שצריכה מספקת של ויטמין D יכולה להקטין את הסיכון להופעת מחלות שונות, כמו סוכרת, טרשת נפוצה ומחלות לב.​

מהם הערכים התקינים של ויטמין D?

ערך הנורמה התקין של ויטמין D הוא 75 ננומול לליטר. לעתים ערך הנורמה ניתן גם כ-30 ננגרם למיליליטר.​

במקרה של לקיחת ויטמין D כתוסף - מהו המינון המומלץ?

המינון הרגיל הוא 800-1000 יחידות ליום, או 5600-7000 יחידות בינלאומיות לשבוע. במקרה של חוסר אפשר לקחת 2000-3000 יחידות בינלאומיות ליום.​

האם ניתן לצרוך ויטמין D במזונות?

יש מזונות שמכילים כמות קטנה של ויטמין D, כמו סלמון או סרדינים, אבל לא כדאי להשלים חסר על ידי מזון בלבד, אלא צריך לקחת תוסף.

שתי עבודות מדעיות שהתפרסמו לאחרונה מדגישות עוד יותר את חשיבותו של ויטמין D.​

עלייה בוויטמין D – ירידה בתמותה

בכתב העת EUROPEAN HEART JOURNAL התפרסמו תוצאות מחקר חדש מהן עולה כי קיים קשר הפוך ברור בין רמות ויטמין D בדם ובין שיעורי התמותה עקב מחלות כלי דם ועקב גורמים אחרים.

החוקרים בחנו את הקשר בין ריכוז ויטמין D בדם ובין שיעורי התמותה על רקע מחלות כלי דם ועל רקע גורמים אחרים במעקב בן 13שנים. מדגם המחקר כלל 5,409 גברים מבוגרים בבריטניה והשווה את התוצאות במטה־אנליזה של מחקרים פרוספקטיביים דומים להערכת הקשר בין רמות ויטמין D ותמותה וסקולארית או על רקע סיבות אחרות.

במחקר תועדו 1358 מקרי תמותה על רקע מחלות כלי דם ו־1,857 מקרי תמותה על רקע סיבות אחרות. חציון ריכוז ויטמין D בדם, עמד על 56 ננומול לליטר. לאחר תקנון לגיל ועונתיות, זוהה קשר הפוך בין רמות ויטמין D גבוהות ובין גורמים וסקולאריים ולא וסקולאריים לתמותה בטווח 40-90 ננומול לליטר.

לאחר תקנון נוסף למחלה קודמת וגורמי סיכון למחלות לב וכלי דם, זוהה קשר בין הכפלת ריכוז ויטמין D ובין הפחתה של 20% בגורמים הווסקולאריים לתמותה וירידה של 23% בשיעורי התמותה על רקע סיבות לא וסקולאריות.

ויטמין D – מועיל לזיהומים חוזרים בדרכי הנשימה

מחקר חדש מה־BMJ קובע כי תוספת של ויטמין D למשך שנה במטופלים הסובלים מדלקות חוזרות במערכת הנשימה, עשויה להוריד את הסימפטומים ואת הצורך באנטיביוטיקה.

מעבר לתועלת האישית שיכולה לצמוח למטופלים מנטילת ויטמין D להורדת תדירות הדלקת, נראה כי לטיפול יכולות להיות גם השלכות חיוביות במניעה או לפחות בעיכוב בעמידות העולה לאנטיביוטיקה בשל טיפול תכוף, כותבים החוקרים. עם זאת, נראה שנטילת ויטמין D לא הועילה בטיפול באנשים הבריאים בדרך כלל שסובלים מדלקת במערכת הנשימה באופן זמני.

140 המשתתפים במחקר קיבלו 4000 יחב"ל ויטמין D מדי יום, בהשוואה לקבוצת ביקורת שקיבלה פלסבו, הקבוצה שנטלה ויטמין D הראתה משמעותית פחות מקרים של זיהומים. הסימפטומים במערכת הנשימה ירדו בכמעט 25%.

הסיכוי שהמטופלים יזדקקו לאנטיביוטיקה ירד גם הוא, בלמעלה מ־60% בקבוצה זו, ומספר ימי הטיפול באנטיביוטיקה ירדו בחצי (מ־33 ימי טיפול בקבוצת הפלסבו לעומת 16 בקבוצת הוויטמיןD ). אף אחד מהמטופלים לא הראה תופעות לוואי כלשהן לטיפול בוויטמין D.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש