פורסם בראשונה: 03.03.2009
עדכון אחרון: 03.09.2012

נטילת ויטמינים לא מונעת מחלות לב וסרטן

לקריאה נוחה
נשים שנטלו מולטי־ויטמינים לא השיגו יתרון בריאותי על נשים שלא נטלו את התוספים. חוקרת אחת מסתייגת: מולטי־ויטמינים עשויים להביא תועלת ולשמש רשת ביטחון להרגלי תזונה גרועים

מיליוני אנשים צורכים מדי יום ויטמינים, והם עושים זאת כדי לשפר  את בריאותם. במקרים לא מעטים, כך התברר במחקרים שונים שפורסמו בשנים האחרונות, מי שהצליחו לשפר את מצבם הודות לצריכה המוגברת של הוויטמנים הן כמובן יצרניות הוויטמינים.

נשים נוטלות ויטמינים יותר מגברים

נשים בגיל העמידה, לאחר המחזור החודשי, תופסות פלח גדול ורחב בעוגת הצריכה של הוויטמינים ועל־פי נתונים של משרד הבריאות כ־30 אחוז מהנשים בגילאי 55 עד 64 נוטלות תוספי תזונה שונים, וזאת פי 2.5 מהגברים. הנשים הללו עשויות להפחית את השימוש בתוספים, אם יקראו בעיון מחקר ענק שפורסם בכתב העת הרפואי Archives of Internal Medicine.

החוקרים ביקשו לבדוק, אם נטילה של תכשירי מולטי־ויטמין עשויה להפחית את הסיכון לסרטן או מחלות לב בקרב נשים מבוגרות. במחקר השתתפו 161,808 נשים, שנטלו חלק בסקר מקיף לבריאות האישה. 68,132 מהנשים (כ־42 אחוזים) שותפו בשלושה מחקרים חופפים לבחינת השפעה הורמונלית שינויי תזונה, ותוספת סידן וויטמין D. קבוצת הבקרה מנתה  93,676 נשים והמחקר נמשך כשמונה שנים.

במהלך המחקר נבדק שיעור הופעת המחלות הבאות בקרב שתי הקבוצות: סרטן שד פולשני, סרטן המעי הגס והחלחולת, סרטן צוואר הרחם, סרטן הכליות, סרטן שלפוחית השתן, סרטן הקיבה, סרטן השחלות וסרטן הריאות. בנוסף,  נבדק שיעור מחלות הלב וכלי הדם בקרב שתי הקבוצות.

תוצאות מאכזבות לגברים

החוקרים לא מצאו הבדלים ברמת התחלואה בין הנשים שנטלו מולטי־ויטמנים לבין אלה שלא נטלו תוספי תזונה ובסך הכל 9,619 נשים לקו בסוגי סרטן שנמנו לעיל, 8,751 נשים לקו במחלות לב וכלי דם  או שבץ מוחי ו־ 9,865 הלעו לעולמן. תוצאות המחקר הנוכחי מהוות חיזוק לתוצאות המאכזבות של מחקר קודם שנערך באחרונה, באשר לשימוש בוויטמינים בקרב גברים.

הרבה פירות וירקות

מחקרים קודמים מצאו כי ויטמינים שמגיעים ישירות מהמזון,  עשויים למנוע את הופעת המחלות שנבדקו. אריק ג'ייקובס, אפידמיולוג מהאגודה האמריקנית לחקר הסרטן, אמר כי אף שהאגודה אינה ממליצה על ויטמינים כשיטה למניעת סרטן, היא ממליצה לשמור על משקל תקין ולאכול לפחות חמש מנות  של פירות וירקות ביממה, וזאת במקביל להפחתת כמות הבשר האדום. ההנחה היא שתזונה זו מסייעת בהפחתת הסיכונים למחלות לב.

לא בוצע ניסוי מדעי

ד"ר ג'ואן מנסון, מנהלת היחידה לרפואה מונעת בבית החולים לנשים בריגהאם שבהרווארד, שהשתתפה במחקר, אמרה כי על אף התוצאות המאכזבות, לא ניתן להסיק מכך שמולטי־ויטמינים אינם מביאים כלל תועלת. "קודם כל, מדובר בנתונים שנאספו בתצפיות, שאינן בדיוק ניסוי מדעי. בנוסף, לא ברור אם נטילת ויטמינים עשויה לסייע במניעת סרטן שמתפתח לאורך שנים" . לדבריה, מולטי־ויטמינים עשויים להביא תועלת ולשמש רשת ביטחון לאנשים בעלי הרגלי תזונה גרועים.

ד"ר אריה גולדשמיד הוא לשעבר מנהל מחלקת פרמוקולגיה בקבוצת כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

מיוחד ללקוחות כללית מושלם

הנחות משמעותיות לתרופות מרשם ולתרופות ללא מרשם

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל