חיפוש

dsdsdsd
תרופות בקופסה ובתפזורת

נטילת תרופות, תופעות לוואי ואשפוז בבית חולים

מצד אחד התרופות מאוד חיוניות לבריאות. מהצד האחר יש להן תופעות לוואי. המסקנה: חייבים להיות מודעים לתופעות הלוואי האופייניות ולדעת להימנע מהן או להתמודד אם הן מתרחשות

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

לפני שאתם נוטלים תרופה כלשהי, חשוב לוודא שהתועלת בנטילתה עולה על הנזק האפשרי שהיא עלולה לגרום. הכלל הזה נכון לכל תרופה ובכל מצב, כיוון שהתרופות מכילות חומרים זרים לגוף.

לוותר על תרופות???

ממש לא! ההקדמה הקצרה הזאת היא כמובן לא המלצה להימנע מנטילת תרופות (שחלקן הכרחיות), אבל היא נועדה להגביר את המודעות לקיומן של תופעות לוואי אפשריות.

חלק גדול מהאשפוזים בבתי החולים נובע מתופעות לוואי בלתי רצויות של תרופות. חוקרים מהמחלקה לקידום הבריאות במרכז לבקרת מחלות באטלנטה, ארה"ב, הגיעו למסקנה שארבע תרופות (או קבוצות של תרופות) גורמות למרבית (67%) האשפוזים הנובעים מתופעות לוואי:

• קומדין - 33.3%
• אינסולינים שונים - 13.9%
• מדללי דם (תרופות נוגדות טסיות) - 13.3%
• כדורים לטיפול בסוכרת - 10.7%

החוקרים, אשר פירסמו את הממצאים בנובמבר 2011 בכתב העת NEJM, השתמשו במידע שתועד במערכת המעקב האלקטרונית האמריקנית על תופעות לוואי מתרופות במשך שנתיים (2007 עד 2009). לדבריהם, כמעט 50 אחוז מהאשפוזים האלה התרחשו בקרב מבוגרים בני 80 שנה או יותר וכשני שלישים מהאשפוזים נבעו ממינון יתר.

למה התרופה קומדין מובילה את הרשימה?

קומדין נמצאת בשימוש נרחב כבר עשרות שנים, והיא ניתנת לחולים שנמצאים בסיכון גבוה לפתח קרישי דם עקב דופק לא סדיר של הלב (פרפור פרוזדורים). הבעיה היא שהתחום הטיפולי שלה מאוד צר. כלומר, הטווח בין הרמה היעילה לבין הרמה המסוכנת שלה מאוד צר, וקל מאוד לעבור את הטווח הטיפולי.

עלייה לרמה המסוכנת מגבירה מאוד את הסיכון לדימומים, בעיקר במערכת העיכול, אבל גם דימומים באף ובמקומות נוספים. כך גם בנוגע לתרופות חדישות יותר שמחליפות את הקומדין, שיתרונן בכך שאינן מצריכות מעקב צמוד באמצעות בדיקות דם.

מהן הסיבות לאשפוזים בגלל אינסולין?

אינסולין נמצא בשימוש כבר 100 שנים בערך ומציל את חייהם של חולי סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים, כפי שנקראה פעם), אבל רוב המשתמשים הם חולים בסוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים).  אומנם אינסולין עוזר לאיזון סוכרת, אבל לעיתים קרובות קשה להגיע לאיזון מיטבי, וחולים רבים עלולים לסבול מאירועים של נפילת סוכר (היפוגליקמיה) שעלולים לגרום לאובדן הכרה, לחבלות ואפילו למוות במקרים קיצוניים. גם חלק מהכדורים שניתנים לטיפול בסוכרת עלולים לגרום לאירועים כאלה.

מה משותף לתרופות לדילול דם ולתרופות לסוכרת?

כיוון שהתרופות האלה נמצאות בשימוש מאוד נרחב, ולאור העובדה שקשה לעיתים להגיע לאיזון מיטבי של הבעיה שבגללה הן ניתנות, לא מפתיע שדווקא הן גורמות למרבית האשפוזים כתוצאה מתופעות לוואי. 

אז מה לעשות?

כיום המגמה ברפואה היא להעביר אחריות למטופלים עצמם. הצוות הרפואי אמור להמליץ על הטיפול, להנחות ולהסביר, אבל המטופל עצמו אמור במידה רבה להפגין אחריות ולנהל את המחלה ואת הטיפול התרופתי בעצמו. הוא אמור להיות מודע לתופעות הלוואי האופייניות לתרופות השונות ולדעת להימנע מהן או להתמודד אם הן מתרחשות.

לדוגמה: חולה סוכרת חייב להיות מודע היטב כי תיתכן ירידה משמעותית ברמת הסוכר בדמו, לזהות את התסמינים האופייניים ולקחת מיד טיפול (כמו אכילה או שתייה של משהו מתוק) ובמצבים יותר קיצוניים - להזריק לעצמו גלוקגון במזרק אוטומטי. הדוגמה הזאת יפה לתרופות נוספות.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש