חיפוש

dsdsdsd
המדריך לנטילת תרופות

המדריך לנטילת תרופות

מה עושים כשהוראות הרוקח והנחיות הרופא אינן זהות? האם לכל תרופה יש תופעות לוואי? למה אסור לומר לילד "שהתרופה היא כמו ממתק"? 13 כללי התנהגות ואמצעי זהירות בעת נטילת תרופות

ד"ר אבינועם רחמל

ד"ר אבינועם רחמל

​​1. הילד שלכם נזקק מדי פעם לתרופות. לפני שאתם מציעים לו סירופ נגד שיעול או  כדור להורדת חום, כדאי שתשננו את הכללים הבאים:

2. לשאול ולהבין מהרופא המטפל את אופן השימוש בתרופה, ומהי הכמות המתאימה שיש לתת בכל  מנה. לוודא שהוראות הרוקח זהות להוראות שניתנו על ידי הרופא המטפל.  אם הן לא זהות, לבדוק את הסיבה. בנוסף, יש לברר עם הרוקח את מועדי לקיחת התרופות ביחס לארוחות.

3. בעת מתן התרופה, יש להיעזר בכלי מדידה מתאים, כגון: מזרק, כוסית  מדידה ובשום אופן לא כפית ביתית. חשוב מאודשנפח המנה יהיה אחיד  במהלך הטיפול התרופתי.

4. תרופות אנטיביוטיות, תרופות לטיפול בפרכוסים  ותרופות אחרות, יש ליטול בהתאם להמלצת הרופא המטפל ולמשך זמן מתוכנן. אין להפסיק הטיפול שלא בהתייעצות הרופא המטפל.

5. תרופות להקלת צינון, שיעול וחום יש ליטול לפי הצורך. אין צורך  ליטול תרופות אלו לתקופות ארוכות.   

6. לבדוק תוקף השימוש בתרופה, בהתאם לרישום על הבקבוק/האריזה, טרם  נטילת התרופה על ידי הילד. קיימות תרופות כמו אקמול שתוקף השימוש בהן הוא ארוך טווח, ולכן אין להשליכן עם סיום הטיפול.

7. להקפיד ולנקוט באמצעי זהירות קפדניים שתרופות לא יהיו בהישג  ידם של ילדים.

8. להימנע מלומר לילד בעת נטילת תרופה כי התרופה היא כמו ממתק  - וזאת כדי שהילד לא ינסה לעשות שימוש בתרופה שלא לצורך.

9. לכל תרופה יש את תופעות הלוואי המאפיינות אותה.

10. כאשר מתעורר חשד כי התרופה גורמת לתופעת לוואי כמו שלשולים, פריחה​, הקאות או שינוי במצב הכללי, יש לפנות מיידית לרופא המטפל.

11. רצוי לקרוא את העלון לצרכן המצורף לתרופה כדי לקבל מושג על  תופעות הלוואי.

12. יש ליחס חשיבות רבה בעת נטילת תרופות שניתן לקבלם ללא מרשם לגבי  אופן השימוש והמינון שיהא תואם למשקלו של הילד ולאו דווקא לגילו כפי שמצוין על גבי האריזה. 

13. אצל ילדים המטופלים בתרופות באופן קבוע עקב מחלה כרונית כלשהי, יש לוודא שמתן תרופה נוספת וחדשה לא ישפיע על הטיפול המתמשך. מידע זה  יש לברר עם הרוקח ועם הרופא המטפל.

ד"ר אבינועם רחמל ניהל בעבר את היחידה לפרמקולוגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, מקבוצת כללית 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש