חיפוש

dsdsdsd
ויטמין C טוב להתקררות?

האם ויטמין C מונע התקררות?

גם אחרי שהחורף נגמר, אנשים סובלים מהתקררויות - ומוכנים לעשות הכל כדי למנוע את התופעה המציקה. האמצעי הנפוץ ביותר למניעת התקררות (חוץ מכוס תה) הוא ויטמין C. אבל האם הפופולריות של הוויטמין בכלל מוצדקת?

ד"ר אריה גולדשמיד

ד"ר אריה גולדשמיד

בקיצור

01

ויטמין C מונע התקררות? לא ממש. הסיכון היחסי להתקררות תחת טיפול בתוספי ויטמין C עמד על 0.97, כלומר, ירידה לא משמעותית של 3% בסיכון.

02

מה בקשר להקלה על התסמינים? ירידה של כ־8% במשך התסמינים במבוגרים וירידה של 14% במשך התסמינים בילדים.

03

על משך המחלה הוויטמין משפיע? יותר אצל ילדים. תוספי ויטמין C במינון של גרם עד שניים ליום הביאו לקיצור משך המחלה ב־18%.

​מחלות החורף  נוטות להישאר איתנו גם באביב ובתחילת הקיץ. המון אנשים מסתובבים עם אפים אדומים ונוזלים ועם גרון כואב, וסובלים מתסמינים דמויי שפעת.

מבין תכשירי הרפואה האלטרנטיבית המוצעים למניעה וטיפול בהתקררות בולט ויטמין C. הפופולריות של ויטמין C עלתה מאוד בזכות הכימאי זוכה פרס הנובל לינוס פאולינג, שדגל בנטילה יומיומית של מנות גבוהות של הוויטמין. עם זאת, מחקרים קליניים לא הצליחו להוכיח כי ויטמין C באמת מונע התקררות, או שיש תועלת כלשהי בנטילתו אצל אנשים בריאים.

ממחקר שסקר השנה 72 מחקרים להערכת התועלת של טיפול קבוע בתוספי ויטמין C עולה כי אף על פי שלוויטמין השפעה מתונה אך עקבית על משך התקררויות, אין לו כל השפעה על פרוץ ההתקררויות, פרט למקרים של תקופות חשיפה קצרות למאמץ גופני קיצוני.

לדברי החוקרים, ויטמין C למניעה וטיפול בהתקררות הוא נושא שהיה נתון למחלוקת במשך 70 שנה. טענות שלוויטמין יש תועלת בטיפול בזיהומים נשימתיים הופיעו עוד משנות ה־30 של המאה הקודמת. מספר האנשים הנוטלים את התוספים עלה באופן דרמטי בשנות ה־70 של המאה הקודמת, בעקבות תוצאות של מחקר מבוקר פלסבו שמהן עלה כי ויטמין C עשוי לסייע במניעת התקררויות ולהקל על התסמינים.

למרות זאת, ישנה מחלוקת רבה הנוגעת לתועלת של תוספי ויטמין C. במטרה לשפוך אור על הנושא, החוקרים התבססו על מספר מאגרי נתונים במטרה לזהות ולבחון תוצאות מ־72 מחקרים מבוקרי פלסבו שפורסמו משנת 1966. הם לא כללו מחקרים שהתבססו על מינון נמוך מ־0.2 גרם ליום.

29 מהמחקרים, עם 11,306 משתתפים, נועדו לבחון את הסיכון להופעת התקררות בזמן נטילת תוספי ויטמין C בתקופות שונות במהלך המחקר. החוקרים של הסקירה כותבים כי במחקרים שהתמקדו באוכלוסיות בקהילה כללית (סך של כ־10,000 משתתפים), הסיכון היחסי להתקררות תחת טיפול בתוספי ויטמין C עמד על 0.97, כלומר, ירידה לא משמעותית של 3% בסיכון.

עם זאת, בחמישה מחקרים להערכת ההשפעה של התוספים בחולים שלקחו חלק בפעילות גופנית קיצונית (אצני מרתון, גולשי סקי וחיילים), הסיכון היחסי עמד על 0.48 - עדות לירידה מובהקת סטטיסטית של 52% בסיכון.

באשר להשפעת התוספים על משך התסמינים, החוקרים בחנו נתונים מ־31 מחקרים (9,745 אירועי מחלה) ומדווחים כי תוספי ויטמין C לווה בירידה של כ־8% במשך התסמינים במבוגרים וירידה של 14% במשך התסמינים בילדים.

בילדים, תוספי ויטמין C במינון של גרם עד שניים ליום הביאו לקיצור משך המחלה ב־18%, כמו כן, נטילת טיפול קבוע בתוספים הקלה על חומרת התתקררות.

שבעה מבין המחקרים שנכללו בסקירה בחנו את ההשפעות של טיפול בוויטמין C במינון של עד שמונה גרם ליום, עם הופעת התסמינים, ב־3,249 מקרי מחלה, החוקרים מדווחים כי מהנתונים עולה כי אין השפעה עקבית לתוספי ויטמין C על חומרת או משך המחלה.

לאור העדר ההשפעה של ויטמין C על היארעות התקררויות באוכלוסייה הכללית, אין הצדקה לטיפול שגרתי בתוספי ויטמין C. עם זאת, התוספים עשויים להיות יעילים בחולים הנחשפים לתקופות קצרות של פעילות גופנית מאומצת.

מקור: 31,2013 Cochrane Database Syst Rev. Publlshed online January

ד"ר אריה גולדשמיד הוא מנהל מחלקת פרמקולוגיה לשעבר בקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש