חיפוש

dsdsdsd
אחות מודדת לחץ דם למטופל

מדידת לחץ דם מגיל 65 ומעלה

לחץ דם גבוה נקרא "הרוצח השקט" שכן זוהי מחלה שלרוב לא חשים בה - היא אינה מכאיבה - אך היא גורמת נזקים גדולים לאיברים חיוניים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים. זוהי הסיבה לחשיבותה הגדולה של בדיקת לחץ דם

ד"ר דנה פלורנטין

ד"ר דנה פלורנטין

בדיקת לחץ דם מיועדת לאבחן בעיקר לחץ דם גבוה - מצב שאם אינו מטופל עלול לפגוע באיברים חיוניים רבים ובהם הלב, המוח, הכליות והעיניים.

אחת לשנתיים - אם לחץ הדם הרגיל הוא עד 120/80; אחת לשנה אם לחץ הדם הוא מעל 120/80 או אם יש גורמי סיכון למחלת לב (עישון, סוכרת, היסטוריה משפחתית, פרופיל שומנים גבוה בבדיקות דם, השמנה).

הדרך הטובה ביותר למדוד את לחץ הדם היא בבית באמצעות מכשיר ביתי למדידת לחץ דם. יתרונה של הבדיקה בבית נובע מכך שהנבדקים רגועים, ולכן תוצאות הבדיקה אמינות. לעומת זאת בדיקה במרפאה מלוּוה לעיתים קרובות בהתרגשות מסוימת - מה שעלול להעלות את לחץ דם ולהניב תוצאה שאינה משקפת במדויק את המציאות.

מי שאין ברשותם מכשיר ביתי למדידת לחץ דם יכולים לעשות את הבדיקה במרפאה - אצל האחות או אצל אחד הרופאים במרפאה. חשוב להקפיד שהמדידה תיעשה לאחר רבע שעה של מנוחה ובישיבה ושהזרוע שבה נעשית המדידה מונחת על השולחן בגובה הלב. כן יש להקפיד לא לשתות משקאות המכילים קפאין ולא לעשן ברבע השעה שלפני המדידה (אלה מעלים את לחץ הדם).

במדידת לחץ דם מתקבלים שני ערכים: הערך הראשון (הגבוה מבין השניים) הוא של לחץ הדם הסיסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההתכווצות של חדרי הלב. הערך השני (הנמוך) הוא של לחץ הדם הדיאסטולי, דהיינו הלחץ שמפעיל הדם על העורקים בזמן ההרפיה של חדרי הלב.

ערכי לחץ דם של עד 120/80 נחשבים לתקינים אצל אנשים ללא מחלות רקע.

ערכים של 140/90 ויותר נחשבים ללחץ דם גבוה.

ערכים שבין 120/80 ל־140/90 נחשבים למצב סיכון שעלול להתפתח בעתיד ללחץ דם גבוה.

ד"ר דנה פלורנטין היא מומחית ברפואת משפחה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש