חיפוש

dsdsdsd
בדיקת עיניים וראייה לתינוקות

בדיקות עיניים ובדיקות ראייה - מהלידה עד גיל שנתיים

בדיקות העיניים ובדיקות הראייה מיועדות לגלות בשלב מוקדם ככל האפשר מחלות והפרעות בהתפתחותן של העיניים ושל מערכת הראייה

פרופ

פרופ' דן געתון

מה כוללות בדיקות העיניים ובדיקות הראייה?

את בדיקת העיניים הראשונה מומלץ לעשות לתינוק מיד לאחר לידתו ולפחות פעם אחת נוספת אחרי שמלאו לו 6 חודשים. את הבדיקה יכולים לעשות רופא עיניים או רופא ילדים או רופא משפחה.

בבדיקה מתמקד הרופא במנח של גלגלי העיניים ובתנועתיות שלהם, ביכולתו של התינוק ליצור קשר עין ולעקוב אחר תנועה. כן הוא בודק את מצב האישונים של התינוק, כולל הרפלקס האדום.

מהי המטרה של בדיקת עיניים ושל בדיקת ראייה?

בחינת המנח של גלגלי העיניים ושל התנועתיות שלהם מאפשרת לאבחן, בין היתר, פזילה, מגבלה בהנעת גלגלי העיניים וצניחת עפעף. אבחון הליקויים האלה חשוב בגיל הרך שכן הם עלולים לגרום ל"עין עצלה" (amblyopia). "עין עצלה" שאינה מטופלת בשלב מוקדם עלולה להפוך לעין שיכולת הראייה שלה מוגבלת מאוד. בגיל מבוגר יותר כבר לא ניתן להחזיר את העין לתפקוד רגיל.

בדיקת פזילה

פזילה היא מצב שבו שתי העיניים אינן מקבילות זו לזו ולכן אינן ממוקדות על אותו העצם. כתוצאה מכך מתקבלות במוח תמונות שונות מאוד מכל עין.

בגיל צעיר מתעלם המוח מהתמונה שקולטת אחת העיניים (כדי למנוע את הראייה הכפולה) - מצב שעלול לגרום להתפתחות "עין עצלה". זהו מצב שבו מערכת הראייה בעין אחת אינה מתפתחת כנדרש. בדיקת פזילה בגיל צעיר חשובה אפוא כדי למנוע התפתחות של "עין עצלה".

יש לשים לב: בשנה הראשונה עלולות עיני התינוק להיראות מרוחקות זו מזו בגלל מבנה הפנים ובגלל גשר אף רחב, וכתוצאה מכך נדמה לעיתים שהתינוקות פוזלים, אף שעיניהם תקינות לחלוטין. בכל מקרה, אם ההורים חוששים שתינוקם פוזל, עליהם לשתף תמיד את הרופא בחששם זה. הרופאים יבדקו וברוב המקרים ירגיעו אתכם שאין מדובר בפזילה. המצב הזה, שנראה כמו פזילה, חולף מאליו בסביבות גיל שנה.

מצב שכיח נוסף הוא פזילה שיכולה להופיע בחודשים הראשונים לחיי התינוק, כיוון שיכולתו למקד את המבט שלו עדיין אינה מפותחת במידה מספקת. הפזילה הזאת אינה נחשבת לבעיה בארבעת החודשים הראשונים לחיי התינוק. אם הפזילה נמשכת מעבר לכך, יש לפנות לרופא העיניים.

בדיקת פזילה נעשית באמצעות בדיקת רפלקס האור: הבודק מאיר באמצעות פנס על אישוני התינוק. אם האור מוחזר מהמרכז של שני האישונים, מעיד הדבר שהתינוק אינו פוזל. אם האור מוחזר באופן שונה משתי העיניים - למשל ממרכז האישון בעין אחת ומצידו של האישון בעין האחרת, מעיד הדבר על פזילה.

גם אם מדובר בפזילה, אין להיכנס ללחץ, שכן היא נעלמת לרוב מאליה עד גיל שלושה חודשים. רק אם הבעיה אינה חולפת מאליה עד אז יש צורך בטיפול. שיעורי ההצלחה של הטיפול נגד פזילה הם גבוהים. ככל שהאבחון והטיפול ייעשו מוקדם יותר, כך התוצאות יהיו טובות יותר.

בדיקת תנועות העיניים

את יכולתו של התינוק לעקוב אחר תנועה בודקים כדי לדעת אם  מערכת הראייה שלו מתפתחת בהתאם לגילו.

בדיקת הרפלקס האדום

בדיקת הרפלקס האדום מיועדת לוודא שמאחורי האישון לא קיימות בעיות משמעותיות - כמו קטרקט או גידולים שונים - שעלולות להפריע להתפתחות הראייה.

בדיקת ראייה

חוש הראייה הולך ומתפתח בשבע השנים הראשונות לחיים. בחודשים הראשונים מתפתחת היכולת למקד את המבט, ובמקביל מתפתחים אזורי המוח האחראים לתיאום פעולות העיניים, להעברת המידע, לעיבודו ולפירושו לכדי תמונה ברורה.

ליקויי ראייה שהוזנחו בגיל הינקות עלולים לפגום בהתפתחותה התקינה של מערכת הראייה, ולא תמיד ניתן לתקנם בגיל מאוחר יותר.

בגיל חודש וחצי ובגיל שלושה חודשים נעשות בטיפת חלב הבדיקות הראשונות שמיועדות לבחון את תגובות התינוקות לגירויים חזותיים שונים.

בדיקה מעמיקה יותר של יכולת הראייה נעשית באמצעות בדיקת הרשתית (רטינוסקופיה) בגיל תשעה חודשים עד שנתיים וחצי. את הבדיקה עושים רופאי עיניים או אורטופטיסטים לאחר מתן טיפות הרחבה. בבדיקה נעזרים הבודקים בפנס מיוחד ובעדשות בדיקה.

פרופ' דן געתון הוא רופא בכיר בבית החולים בילינסון במרכז הרפואי רבין מקבוצת כללית. הוא מומחה לרפואת עיניים, למחלת הגלאוקומה וללחץ תוך־עיני ומנהל את מכון הגלאוקומה של כללית בתל־אביב

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש