חיפוש

dsdsdsd
הסיבוכים העיקריים של הרדמת מנותחים לפני ניתוחי קיצור קיבה

הרדמה לניתוחי קיצור קיבה

האם עודף משקל מגדיל את סיכוני ההרדמה? אילו הכנות צריך לעשות לפני ניתוחים לקיצור קיבה? מהם הסיבוכים העיקריים של הרדמת מנותחים שסובלים מעודף משקל? מדריך

ד"ר יוסף אלדור

ד"ר יוסף אלדור


הכנה לניתוח לקיצור קיבה (ניתוח בריאטרי)


מה צריך לבדוק הרופא המרדים לפני ניתוח לקיצור קיבה?

את תשומת הלב שלו צריך הרופא המרדים למקד בנושאים שייחודיים למטופל שסובל מהשמנת יתר - ובמיוחד במצב הלב ובמצב הנשימה שלו. לפני הניתוח על הרופא המרדים לבדוק אם המטופל סובל מלחץ דם גבוה, מיתר לחץ דם ריאתי, ממחלת לב איסכמית או אם יש אצלו סימנים לכישלון החדר השמאלי או הימני.

כמו כן יש לבדוק אם המטופל סובל מאי־ספיקת לב. את הסימנים למחלה הזאת - כמו לחץ ורידי צווארי מוגבר, רשרושי לב מסוימים, רשרוש ריאתי, כבד מוגדל, ובצקת היקפית - קשה לעיתים לזהות.

מהם הדגשים בבדיקה שעושה הרופא המרדים לפני ניתוח חוזר לקיצור קיבה?

לפני ניתוח חוזר לקיצור קיבה - שעשוי להתרחש חודשים או שנים לאחר הניתוח הראשון - על הרופא המרדים להביא בחשבון שהמטופל סובל מהפרעות תזונתיות שונות כמו מחסור בוויטמין B12, בברזל, בסידן, ובחומצה פולית. מנותחים שאיבדו משקל במהירות בעקבות הניתוח הראשון עלולים לסבול גם ממחסור בחלבון. כמו כן יש לבדוק אצלם מדדי אלקטרוליטים וקרישת דם.

אילו תרופות ניתן לקחת לפני ניתוח לקיצור קיבה?

מומלץ למי שעומד לפני ניתוח לקיצור קיבה להמשיך לקחת את כל תרופותיו הרגילות עד ליום הניתוח - חוץ מאשר אינסולין ונוגדי סוכרת שנלקחים דרך הפה.

חשוב להתחיל לפני הניתוח בטיפול מונע באנטיביוטיקה עקב הסיכון המוגבר לזיהום פצע הניתוח. שיעור הזיהומים בעקבות ניתוח לקיצור קיבה עומד על כ־5%.

לפני ההרדמה גם צריך הרופא המרדים לברר אם המנותח לוקח משככי כאבים, תרופות נוגדות חרדה ותרופות שמונעות קרישת הדם. 

מהן הבעיות הלוגיסטיות בהרדמה לקראת ניתוח לקיצור קיבה?

להרדמה בטוחה של מנותח בניתוח לקיצור קיבה יש לעיתים צורך לחבר שני שולחנות ניתוח רגילים, שכן לשולחן ניתוח רגיל יש מגבלת משקל מרבי של 205 ק"ג.

אולם לא רק מגבלת המשקל היא בעיה: חולים שמנים מאוד גם עלולים להחליק מהשולחן במהלך שינויי תנוחה, ולכן יש לחגור אותם היטב. פתרון נוח יותר לבעיה הזאת הוא להשתמש בשולחן ניתוחים מיוחד שיכול לשאת עד 455 ק"ג, והוא גם מעט רחב יותר מהשולחן הרגיל.

פצעי לחץ ופגיעות עצביות במהלך הניתוח שכיחים למדי - בעיקר בקרב מי שסובלים מהשמנת יתר קיצונית שמלווה בסוכרת. כמו כן היו דיווחים על פגיעות במקלעת הזרוע (סיבי העצבים שמתחילים בעמוד השדרה הצווארי, עוברים דרך הצוואר ובית השחי ומסתיימים בזרוע) ועל שיתוקי עצב השת (שמתחיל מעמוד השדרה באזור חוליות המותן, ועובר דרך האגן לכיוון כף הרגל) במהלך ניתוחים בריאטריים. שיתוק של עצב השת עלול להיגרם על ידי לחץ ממושך איסכמי מהטיית השולחן לצדדים.

פציעות מתיחה עלולות להיגרם למנותחים בריאטריים בגלל הרמה קיצונית של הזרועות - מה שגורם למתיחת השורשים התחתונים של מקלעת הזרוע. השורשים העליונים של מקלעת הזרוע עלולים להימתח כתוצאה מהטיה מוגזמת של הראש לצדדים.

פגיעה בעצב  הפמורלי (שלרוחב הירך) עלולה להתרחש אם הגפה התחתונה נופלת מהשולחן ונתלית באופן חופשי. אם קורית פגיעה עצבית תוך כדי ניתוח היא צריכה להיות מתועדת היטב, כך שניתן יהיה לדון עם המנותח לאחר הניתוח על דרך ההתאוששות והטיפול.

כדי להימנע ככל האפשר מהפגיעות האלה יש להקפיד על ריפוד הולם של המיטה ועל מיצוב נכון של המנותחים הבריאטריים. אך גם אם מקפידים על אלה, פגיעה עצבית היא לעיתים בלתי נמנעת בקרב מנותחים בריאטריים.

מהן הבעיות הלפרוסקופיות בניתוחים לקיצור קיבה?

בעת ניתוח לפרוסקופי נוהגים לעיתים להזרים דו־תחמוצת הפחמן לחלל הפריטונלי (חלל הבטן) כדי להקל על הגישה למעיים. הגדלת הלחץ התוך־בטני באמצעות הגז מגדילה את הלחץ על כלי הדם - מה שעלול לפגוע בהחזרה הוורידית ובביצועים של שריר הלב.

ההזרמה של דו־תחמוצת הפחמן עלולה להגביר את רמת הגז הזה בדם ולגרום לחמצת. סיבוכים קשים נוספים שעלולים להתרחש בעת הלפרוסקופיה כוללים תסחיף גז מסיבי, חזה אוויר, ונפחת של חלל החזה.

השכבת המנותח במנח של ראש למטה (טרנדלנבורג) בעת ניתוח לפרוסקופיה עלולה להחריף את הנזקים כתוצאה מהזרמת הגז.

מהו הניטור הנחוץ בניתוחי קיצור קיבה?

מדידות לחץ דם למנותחים בריאטריים באמצעות שרוולית לחץ דם רגילה באזור הזרוע עלולות להניב תוצאות שגויות. הסבירות לשגיאה היא גבוהה במיוחד כשמדובר במי שסובלים מהשמנת יתר קיצונית שמלווה במחלת ריאות חמורה. הפתרון הוא ניטור של לחץ הדם בפרק כף היד או בקרסול. אפשרות נוספת היא ניטור של לחץ הדם בתוך העורק. אמצעי ניטור אחרים כוללים אק"ג, מד דופק, מד חמצן, מד דו־תחמוצת הפחמן ומד שיתוק שרירים.

מהן הבעיות בצנרור קנה הנשימה בניתוחים לקיצור קיבה?

בניתוחים לקיצור קיבה יש להיערך לקראת האפשרות שהאינטובציה (החדרת צינור פלסטיק לקנה הנשימה דרך הפה) תהיה קשה.

שמיכות מקופלות שמונחות מתחת לכתפיים ולראש יכולות להחליש את הלחץ הרב שמפעיל השומן הצווארי האחורי על צינור הנשימה - מה שעשוי להקל על האינטובציה ועל הלרינגוסקופיה (בדיקה של הגרון באמצעות לרינגוסקופ, שהוא מכשיר שכולל אמצעי תאורה ומאפשר לראות את מיתרי הקול שדרכם יש להעביר את הצנתר לקנה הנשימה).

ההסתברות לאינטובציה בעייתית היא כ־5% כשהיקף הצוואר הוא 40 ס"מ, והיא מזנקת ל־35% כשהיקף הצוואר הוא 60 ס"מ.

מהן הבעיות הרפואיות לאחר ניתוחים לקיצור קיבה?

השכיחות של צמיקה ריאתית (אובדן של נפח הריאה בעקבות פגיעה ביכולת ההתרחבות של חללי האוויר שבה) היא גבוהה במיוחד ועומדת על 45% אצל מי שעברו ניתוח בבטן וסובלים מהשמנת יתר. אחת הסיבות לכך היא שלאחר לפרוטומיה (חיתוך דופן הבטן) נמנעים לרוב המנותחים מלקיחת נשימות עמוקות בגלל הכאב שכרוך בכך.

ניתן למנוע את הפגיעה הזאת בריאות באמצעות שיכוך כאבים, חגורת בטן לתמיכה בבטן ועידוד המנותחים לרדת מהמיטה מהר ככל האפשר לאחר הניתוח ולהתחיל ללכת.

גם שימוש בלפרוסקופיה בניתוחים בריאטריים - מה שחוסך את הצורך לפתוח את הבטן - מפחית את הסיבוכים בריאות בעקבות הניתוח.

מנותחים שלהם היסטוריה של דום נשימה חמור בשינה עשויים להזדקק  לאחר הניתוח להשגחה לילית ביחידה לטיפול נמרץ מכיוון שדום נשימה חסימתי (הפסקה מוחלטת של הנשימה ובעקבות זאת חנק) הוא אפשרות ממשית - במיוחד כשנמצאים תחת השפעה של תרופות נרקוטיות.

מהם האמצעים לשיכוך כאבים לאחר ניתוחים לקיצור קיבה?

כאב מניתוח בריאטרי פתוח (שנעשה באמצעות פתיחה של הבטן) עלול להיות חזק למדי. הרדמה אפידורלית היא צורה בטוחה ויעילה לשכך כאבים לאחר ניתוח של חולים כאלה. לשיכוך כאבים אפידורלי לאחר ניתוח לקיצור קיבה יש עוד יתרונות חשובים: הוא עשוי למנוע פקקת ורידים עמוקה והתאוששות מהירה יותר של תנועת המעיים.

ניתוח לפרוסקופי לקיצור קיבה גורם לפחות כאבים לאחר הניתוח ומקטין את הסיכון לפגיעה בפעולת הריאות. חולים שעברו ניתוח לפרוסקופי לקיצור קיבה  יכולים להקל על כאביהם (שפחותים מהכאבים בעקבות ניתוח פתוח) באמצעות הרדמה מקומית ובאמצעות הזרמה תוך־ורידית מתמשכת של סמי הרגעה.

מהם הסיכונים בהרדמה לאחר ניתוח לקיצור קיבה?

מי שעברו ניתוח לקיצור קיבה עלולים, כמובן, להזדקק גם לניתוחים אחרים שאינם קשורים כלל לקיבה. המנותחים האלה עלולים לסבול מסיכון מוגדל לשאיפה של תוכן הקיבה לתוך הריאות במהלך ההרדמה. זה עלול להיות כתוצאה מתנועה מופחתת של הוושט ושל הקיבה וכתוצאה מהפחתה בטונוס (במתח) של הסוגר הוושטי התחתון.

כל המדריכים בערוץ הניתוחים לקיצור קיבה

קיצור קיבה: ואם אני מפחד שהניתוח לא יצליח?
קיצור קיבה: טבעת מתכווננת
קיצור קיבה: מעקף תריסריון
קיצור קיבה: ניתוח מעקף
קיצור קיבה: ניתוח שרוול
קיצור קיבה: סקירה כללית

ד"ר יוסף אלדור הוא רופא מרדים בכיר 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש