חיפוש

dsdsdsd
דלקת בתוספתן: איך מאבחנים אותה ומה הטיפולים האפשריים

דלקת תוספתן וניתוח תוספתן

כ־1 מכל 15 אנשים יפתח במהלך החיים דלקת בתוספתן, מצב חירום רפואי המצריך טיפול דחוף - בדרך־כלל בניתוח. ממה נגרמת הדלקת הזאת, לאילו סימנים צריך לשם לב, איך מאבחנים אותה, מהם הטיפולים האפשריים ואיך ניתן לחיות בלי תוספתן?

דוקטור גיא אלעד

ד"ר גיא אלעד

תוספתן (אפנדיציט) הוא חלק מהמעי הגס הממוקם לרוב בבטן הימנית התחתונה. המבנה שלו דמוי אצבע חלולה, אורכו כ-10-5 סנטימטר והוא מחובר לתחילת המעי הגס. תפקידו של התוספתן בגוף האדם לא ברור, ויש הסבורים שהוא משתתף בתהליכים הקשורים למערכת החיסון.

בדרך כלל, כאשר מצבו של התוספתן תקין, לא מרגישים אותו. אולם כאשר יש דלקת בתוספתן מדובר במצב חירום רפואי המצריך טיפול מיידי. לפי הערכות, 1 מכל 15 אנשים יפתחו דלקת תוספתן במהלך חייהם.

מהי דלקת תוספתן (אפנדיציטיס)?

דלקת תוספתן חריפה (אפנדיציטיס) שכיחה במיוחד בגילי הילדות וההתבגרות, ומתבטאת כמעט תמיד בכאב בטן. כאב אופייני מתחיל בחלק העליון של הבטן ונודד לבטן הימנית התחתונה. בחלק מהמקרים התוספתן נמצא במיקום שונה או שהוא ארוך מהרגיל, והכאב יכול להופיע באיזור אחר בבטן.

תסמינים אפשריים נוספים לדלקת תוספתן דומים מאוד לאלו המופיעים במחלות בטן אחרות: חוסר תאבון, חום, בחילות או הקאות, שלשול, כאבים במתן שתן. התסמינים משתנים מאדם לאדם.

דלקת בתוספתן

איך נוצרת דלקת תוספתן?

דלקת תוספתן נגרמת מחסימה בנקודת המוצא של התוספתן, לרוב משאריות מזון או צואה שנתקעו, או מהתנפחות של בלוטות לימפה באזור. במקרים אחרים, לרוב בגיל מבוגר, עלולה הסיבה להיות גידול במעי הגס. חסימת מוצא התוספתן מובילה לשגשוג של חיידקים, שמתרבים וגורמים לדלקת חדה של התוספתן. עדיין לא ברור מדוע נוצרת הדלקת אצל אדם אחד ולא נוצרת אצל אחר.

איך מאבחנים דלקת תוספתן?

הדרכים המקובלות לאבחן דלקת תוספתן הן:

1. בדיקה גופנית הכוללת מישוש של הבטן ורגישות בבטן הימנית התחתונה.
2. בדיקות דם המציגות מדדי דלקת מוגברים (ריבוי תאי דם לבנים ו־CRP גבוה).
3. אולטרסאונד בטן או CT בטן אשר יאשרו או ישללו את האבחנה.

איך מטפלים בדלקת תוספתן?

אם אובחנה דלקת תוספתן חריפה, מומלץ לכרות את התוספתן עוד בשלבי הדלקת הראשונים כדי למנוע סיבוכים. הסיבוך העיקרי הוא התנקבות של התוספתן, פיזור החיידקים בחלל הבטן וזיהום של קרום הבטן, שמסכן את החולה במידה רבה מאוד.

ממספר מחקרים של השנים האחרונות עולה כי בחלק מהילדים ניתן לטפל בדלקת תוספתן פשוטה באנטיביוטיקה תחת מעקב הדוק באשפוז, ורק אם לא חל שיפור, נדרש ניתוח לכריתת התוספתן. במבוגרים טיפול הבחירה הוא עדיין ניתוח, למעט מקרים מעטים.

מהן ההכנות לקראת ניתוח תוספתן?

כיוון שמדובר בניתוח דחוף, הצום מתחיל עם האבחנה והאשפוז הוא מיידי. לפני הניתוח תיערך פגישה עם האחות, הרופא המנתח (כירורג) והרופא המרדים. יינתן הסבר על הליך ההרדמה ועל הניתוח, והמטופל יתבקש לחתום על טופס הסכמה לניתוח ולהרדמה (אם המנותח הוא קטין, החתימה תתבצע על ידי ההורים). ניתן לשאול שאלות ולהתייעץ.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. ניתן לבחור את שיטת ההרדמה: מסכה (שאיפה) או זריקת הרדמה. שיטת ההרדמה השכיחה היא במסיכה.

ילדים והורים, הנה מידע שכדאי לדעת:

• הילד ילבש חלוק ועל ידו יושם צמיד עם שמו.
• סניטר ייקח את הילד לחדר הניתוח בליווי אחד מהוריו.
• הילד לא ירגיש דבר בזמן הניתוח.
• הילד לא יתעורר באמצע הניתוח.
• המרדים לא יעזוב את הילד וישמור עליו לאורך כל הניתוח. 

​הרדמה לילדים: כל מה שחשוב לדעת

המדריך שכל הורה צריך לקרוא
הרדמה לילדים

מה קורה בניתוח תוספתן?

הניתוח נמשך בין חצי שעה לשעה.

ניתן לנתח בשתי שיטות שונות. השיטה נקבעת על פי מאפייני החולה (גיל, משקל), היסטוריה רפואית (האם היו ניתוחים בבטן בעבר), ניסיון המנתח ומאפייני הדלקת או סיבוכים.

ניתוח תוספתן בשיטה הפתוחה: המנתח יבצע חתך בבטן הימנית התחתונה ודרכו יאתר את התוספתן. כלי הדם של התוספתן ייקשרו והוא ייכרת. לאחר מכן תופרים את דופן הבטן בשכבות.

ניתוח תוספתן בשיטה לפרוסקופית: דרך חתכים קטנים בדופן הבטן מוחדרים שלושה צינורות. אחד הצינורות נושא ציוד אופטי זעיר, שבאמצעותו ניתן לראות את אזור הניתוח על מסך הטלוויזיה. דרך שאר הצינורות מוכנסים המכשירים לכריתת התוספתן. 

במקרה של איחור באבחון דלקת בתוספתן או של התקדמות מהירה של הדלקת, עלול להיווצר נקב של התוספתן המתבטא בזיהום מקומי או בזיהום כללי של חלל הבטן. לעתים תידרש פתיחה אורכית של הבטן לצורך כריתת התוספתן ושליטה בדלקת.

האם התוספתן עלול להתפוצץ במהלך הניתוח?

אם נוצר נקב של התוספתן, עלולים להתפתח זיהום מוגבל ומקומי או  זיהום כללי בחלל הבטן. במקרה זה כורתים את התוספתן ומבצעים שטיפות מרובות של חלל הבטן. במקרים מסוימים יש להרחיב את החתך בבטן על מנת להשיג שליטה טובה יותר בזיהום.

מה קורה אחרי ניתוח תוספתן?

המנותח מועבר ליחידת ההתעוררות לצורך השגחה צמודה על מצב ההכרה והנשימה, מתן חמצן, מעקב אחר לחץ דם, דופק ומדדים אחרים. טיפול תרופתי, הכולל טיפול בכאב, יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.

החתכים מהניתוח ייחבשו ואת הסיכות או התפרים יורידו לאחר כמה ימים. עלולה להיות תחושת כאב עמומה באזור הניתוח, אך הכאבים החזקים שנגרמו מהדלקת כבר לא מציקים.

כמו בכל ניתוח, גם לאחר כריתת תוספתן עלולים להופיע כאבים. אחיות המחלקה יעקבו באופן שוטף אחר עוצמת הכאב. תרופה נגד כאבים תינתן לפי פרוטוקול המחלקה או לפי הצורך.

מתי הילד יכול לחזור לצרוך שתייה ומזון?

מספר שעות לאחר הניתוח ניתן לשתות מים או תה, תחילה בכמויות קטנות, ואם הילד אינו מקיא - הוא יוכל לשתות לפי רצונו. ניתן לחזור בהדרגה לתזונה רגילה לאחר הניתוח.

כמה זמן אשפוז נדרש אחרי ניתוח תוספתן?

משך האשפוז תלוי בגיל המטופל ובחומרת המחלה. לרוב נדרש אשפוז של יום-שלושה יממות לאחר הניתוח.

האם יש מגבלות לאחר ניתוח תוספתן?

כן. חשוב להימנע ממאמץ גופני, כולל פעילות ספורטיבית, במשך כשבועיים. כשבוע לאחר הניתוח ניתן לחזור לבית הספר או לגן.

האם נדרשת השגחה מיוחדת בתקופת ההחלמה בבית?

ביקורת ראשונה תתבצע כשבוע לאחר הניתוח, ותכלול בדיקה והוצאה של התפרים או של הסיכות. עד אז, יש לעודד את הילד להתנועע, לנשום עמוק ולרדת מהמיטה. אם מופיעים חום גבוה או זיהום בפצע הניתוח, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

איך חיים בלי תוספתן?

לתוספתן ישנו תפקיד חשוב אצל חיות בעיכול מזון, אבל בבני אדם נראה כי כריתתו לא מזיקה ובסיום ההחלמה ניתן לחזור לשגרה מלאה. 

ד"ר גיא אלעד הוא כירורג במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש