חיפוש

dsdsdsd
רופא בודק את הקיבה של ילד בגלל תלונות על דלקת בתוספתן

דלקת תוספתן (אפנדציטיס) וניתוח תוספתן

כ־1 מכל 15 אנשים יפתח במהלך החיים דלקת בתוספתן, מצב חירום רפואי המצריך טיפול דחוף - בדרך־כלל בניתוח. ממה נגרמת הדלקת הזאת, לאילו סימנים צריך לשם לב, איך מאבחנים אותה, מהם הטיפולים האפשריים ואיך ניתן לחיות בלי תוספתן?

דוקטור גיא אלעד

ד"ר גיא אלעד

תוספתן (אפנדיציט) הוא חלק מהמעי הגס הממוקם לרוב בבטן הימנית התחתונה. המבנה שלו דמוי אצבע חלולה, אורכו כ־10-5 סנטימטר והוא מחובר לתחילת המעי הגס. תפקידו של התוספתן בגוף האדם לא ברור, ויש הסבורים שהוא משתתף בתהליכים הקשורים למערכת החיסון.

בדרך כלל, כאשר מצבו של התוספתן תקין, לא מרגישים אותו. אולם כאשר יש דלקת בתוספתן מדובר במצב חירום רפואי המצריך טיפול מיידי. לפי הערכות, 1 מכל 15 אנשים יפתחו דלקת תוספתן במהלך חייהם.

מהי דלקת תוספתן (אפנדיציטיס) ומהם התסמינים שלה?

דלקת תוספתן חריפה (אפנדיציטיס) שכיחה במיוחד בגילי הילדות וההתבגרות, ומתבטאת כמעט תמיד בכאב בטן. כאב אופייני מתחיל בחלק העליון של הבטן ונודד לבטן הימנית התחתונה. בחלק מהמקרים התוספתן נמצא במיקום שונה או שהוא ארוך מהרגיל, והכאב יכול להופיע באיזור אחר בבטן.

תסמינים אפשריים נוספים לדלקת תוספתן דומים מאוד לאלו המופיעים במחלות בטן אחרות: חוסר תאבון, חום, בחילות או הקאות, שלשול, כאבים במתן שתן. התסמינים משתנים מאדם לאדם.

איך נוצרת דלקת תוספתן?

דלקת תוספתן נגרמת מחסימה בנקודת המוצא של התוספתן, לרוב משאריות מזון או צואה שנתקעו, או מהתנפחות של בלוטות לימפה באזור. במקרים אחרים, לרוב בגיל מבוגר, עלולה הסיבה להיות גידול במעי הגס. חסימת מוצא התוספתן מובילה לשגשוג של חיידקים, שמתרבים וגורמים לדלקת חדה של התוספתן. עדיין לא ברור מדוע נוצרת הדלקת אצל אדם אחד ולא נוצרת אצל אחר.

איך מאבחנים דלקת תוספתן?

הדרכים המקובלות לאבחן דלקת תוספתן הן:

1. בדיקה גופנית הכוללת מישוש של הבטן ורגישות בבטן הימנית התחתונה.
2. בדיקות דם המציגות מדדי דלקת מוגברים (ריבוי תאי דם לבנים ו־CRP גבוה).
3. אולטרסאונד בטן או CT בטן אשר יאשרו או ישללו את האבחנה.
4. MRI - לרוב בשימוש בזמן הריון, כיוון שהבדיקה נעשית ללא קרינה המסכנת את העובר.

איך מטפלים בדלקת תוספתן?

בעבר, אם אובחנה דלקת תוספתן חריפה, היה מומלץ לכרות את התוספתן עוד בשלבי הדלקת הראשונים כדי למנוע סיבוכים. הסיבוך העיקרי הוא התנקבות של התוספתן, פיזור החיידקים בחלל הבטן וזיהום של קרום הבטן, שמסכן את החולה במידה רבה מאוד.

כיום, הטיפול בדלקת של התוספתן מתחלק לשניים:
1. טיפול שמרני באנטיביוטיקה.
2. טיפול ניתוחי.

ההחלטה בנוגע לסוג הטיפול מתקבלת לפי מספר פרמטרים, ביניהם: מצבו הקליני של המטופל, ממצאי הבדיקה הגופנית, משך הזמן של הדלקת, חומרת הדלקת וממצאי בדיקת ההדמייה.

כיום בישראל, הטיפול האנטיביוטי שכיח יותר בילדים, וטיפול הבחירה במבוגרים הוא ניתוחי. ניתן להציע למטופל גם את האפשרות לטיפול אנטיביוטי, בתנאי שהפרמטרים שהוזכרו מתאימים לסוג הטיפול הזה. 

מהן ההכנות לקראת ניתוח תוספתן?

כיוון שמדובר בניתוח דחוף, הצום מתחיל עם האבחנה והאשפוז הוא מיידי. לפני הניתוח תיערך פגישה עם האחות, הרופא המנתח (כירורג) והרופא המרדים. יינתן הסבר על הליך ההרדמה ועל הניתוח, והמטופל יתבקש לחתום על טופס הסכמה לניתוח ולהרדמה (אם המנותח הוא קטין, החתימה תתבצע על ידי ההורים). ניתן לשאול שאלות ולהתייעץ.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית.

ילדים והורים, הנה מידע שכדאי לדעת:

• הילד ילבש חלוק ועל ידו יושם צמיד עם שמו.
• סניטר ייקח את הילד לחדר הניתוח בליווי אחד מהוריו.
• הילד לא ירגיש דבר בזמן הניתוח.
• הילד לא יתעורר באמצע הניתוח.
• המרדים לא יעזוב את הילד וישמור עליו לאורך כל הניתוח. 

מה קורה בניתוח תוספתן?

הניתוח נמשך כחצי שעה עד שעה.

ניתן לנתח בשתי שיטות שונות. השיטה נקבעת על פי מאפייני החולה (גיל, משקל), היסטוריה רפואית (האם היו ניתוחים בבטן בעבר), ניסיון המנתח ומאפייני הדלקת או סיבוכים.

ניתוח תוספתן בשיטה הפתוחה: המנתח יבצע חתך בבטן הימנית התחתונה ודרכו יאתר את התוספתן. כלי הדם של התוספתן ייקשרו והוא ייכרת. לאחר מכן תופרים את דופן הבטן בשכבות.

ניתוח תוספתן בשיטה לפרוסקופית: דרך חתכים קטנים בדופן הבטן מוחדרים שלושה צינורות. אחד הצינורות נושא ציוד אופטי זעיר, שבאמצעותו ניתן לראות את אזור הניתוח על מסך הטלוויזיה. דרך שאר הצינורות מוכנסים המכשירים לכריתת התוספתן. 

במקרה של איחור באבחון דלקת בתוספתן או של התקדמות מהירה של הדלקת, עלול להיווצר נקב של התוספתן המתבטא בזיהום מקומי או בזיהום כללי של חלל הבטן. לעתים תידרש פתיחה אורכית של הבטן לצורך כריתת התוספתן ושליטה בדלקת.

האם התוספתן עלול להתפוצץ במהלך הניתוח?

אם נוצר נקב של התוספתן, עלולים להתפתח זיהום מוגבל ומקומי או זיהום כללי בחלל הבטן. במקרה זה כורתים את התוספתן ומבצעים שטיפות מרובות של חלל הבטן. במקרים מסוימים יש להרחיב את החתך בבטן על מנת להשיג שליטה טובה יותר בזיהום.

מה קורה אחרי ניתוח תוספתן?

המנותח מועבר ליחידת ההתעוררות לצורך השגחה צמודה על מצב ההכרה והנשימה, מתן חמצן, מעקב אחר לחץ דם, דופק ומדדים אחרים. טיפול תרופתי, הכולל טיפול בכאב, יינתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.

החתכים מהניתוח ייחבשו ואת הסיכות או התפרים יורידו לאחר כמה ימים. עלולה להיות תחושת כאב עמומה באזור הניתוח, אך הכאבים החזקים שנגרמו מהדלקת כבר לא מציקים.

כמו בכל ניתוח, גם לאחר כריתת תוספתן עלולים להופיע כאבים. אחיות המחלקה יעקבו באופן שוטף אחר עוצמת הכאב. תרופה נגד כאבים תינתן לפי פרוטוקול המחלקה או לפי הצורך.

תוספתן שהוסר בניתוח מונח על בד

התוספתן לאחר הוצאתו בניתוח

מתי הילד יכול לחזור לצרוך שתייה ומזון?

מספר שעות לאחר הניתוח ניתן לשתות מים או תה, תחילה בכמויות קטנות, ואם הילד אינו מקיא - הוא יוכל לשתות לפי רצונו. ניתן לחזור בהדרגה לתזונה רגילה לאחר הניתוח.

כמה זמן אשפוז נדרש אחרי ניתוח תוספתן?

משך האשפוז תלוי בגיל המטופל ובחומרת המחלה. לרוב נדרש אשפוז של יום-שלושה יממות לאחר הניתוח.

האם יש מגבלות לאחר ניתוח תוספתן?

כן. חשוב להימנע ממאמץ גופני, כולל פעילות ספורטיבית, במשך כשבועיים. כשבוע לאחר הניתוח ניתן לחזור לבית הספר או לגן.

האם נדרשת השגחה מיוחדת בתקופת ההחלמה בבית?

ביקורת ראשונה תתבצע כשבוע לאחר הניתוח, ותכלול בדיקה והוצאה של התפרים או של הסיכות. עד אז, יש לעודד את הילד להתנועע, לנשום עמוק ולרדת מהמיטה. אם מופיעים חום גבוה או זיהום בפצע הניתוח, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

איך חיים בלי תוספתן?

לתוספתן ישנו תפקיד חשוב אצל חיות בעיכול מזון, אבל בבני אדם נראה כי כריתתו לא מזיקה ובסיום ההחלמה ניתן לחזור לשגרה מלאה. 

ד"ר גיא אלעד הוא רופא בכיר במחלקה כירורגית א במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש