חיפוש

dsdsdsd
רופא בודק את הקיבה של ילד בגלל תלונות על דלקת בתוספתן

דלקת תוספתן (אפנדיציטיס) וניתוח תוספתן

כ־1 מכל 15 אנשים יפתח במהלך החיים דלקת בתוספתן, מצב חירום רפואי המצריך טיפול דחוף - בדרך־כלל בניתוח. ממה נגרמת הדלקת הזאת, לאילו סימנים צריך לשם לב, איך מאבחנים אותה, מהם הטיפולים האפשריים ואיך ניתן לחיות בלי תוספתן?

דוקטור גיא אלעד

ד"ר גיא אלעד

מהו תוספתן ומה התפקיד שלו?

תוספתן (אפנדיציט) הוא חלק מהמעי הגס. המיקום שלו הוא לרוב בבטן הימנית התחתונה. הוא דומה בצורתו לאצבע חלולה, אורכו בין 5 ל־10 סנטימטרים, והוא מחובר לתחילת המעי הגס. תפקידו של התוספתן בגוף האדם אינו ברור. יש הסבורים שהוא משתתף בתהליכים הקשורים למערכת החיסון.

בדרך כלל, כאשר מצבו של התוספתן תקין, לא מרגישים אותו. אולם כאשר יש דלקת בתוספתן, מדובר במצב חירום רפואי המצריך טיפול מיידי. לפי הערכות, 1 מכל 15 אנשים יפתח דלקת תוספתן במהלך חייו.

לקוחות כללית מושלם זכאים להשתתפות בעלות ניתוחים פרטיים בארץ.
כל הפרטים >>

מהם התסמינים של דלקת התוספתן (אפנדיציטיס)?

דלקת תוספתן חריפה (אפנדיציטיס) שכיחה במיוחד בגילי הילדות וההתבגרות ומתבטאת כמעט תמיד בכאב בטן. כאב אופייני מתחיל בחלק העליון של הבטן ונודד לבטן הימנית התחתונה. בחלק מהמקרים התוספתן נמצא במיקום שונה או שהוא ארוך מהרגיל, והכאב יכול להופיע באזור אחר בבטן.

תסמינים אפשריים נוספים לדלקת תוספתן דומים מאוד לאלה המופיעים במחלות בטן אחרות: חוסר תיאבון, חום, בחילות, הקאות, שלשול, כאבים בעת מתן שתן. התסמינים משתנים מאדם לאדם.

איך נוצרת דלקת התוספתן?

אפנדיציטיס נגרמת מחסימה בנקודת המוצא של התוספתן, לרוב משאריות מזון או צואה שנתקעו או מהתנפחות של בלוטות לימפה באזור. במקרים אחרים, לרוב בגיל מבוגר, עלולה הסיבה להיות גידול במעי הגס.

חסימת מוצא התוספתן מובילה לשגשוג של חיידקים: אלה מתרבים וגורמים לדלקת חדה של התוספתן. עדיין לא ברור מדוע נוצרת הדלקת אצל אדם אחד ולא נוצרת אצל אחר.

איך מאבחנים את דלקת התוספתן?

אלה הן הדרכים המקובלות לאבחן דלקת תוספתן:

• בדיקה גופנית הכוללת מישוש של הבטן וגילוי רגישות בבטן הימנית התחתונה.

• בדיקות דם המציגות מדדי דלקת מוגברים (ריבוי תאי דם לבנים ו־CRP גבוה).

אולטרסאונד בטן או CT בטן אשר יאשרו או ישללו את האבחנה.

MRI - לרוב בשימוש בזמן הריון, כיוון שהבדיקה נעשית ללא קרינה המסכנת את העובר.

לראות רופאי ילדים מהבית
שירות רופאי ילדים און־ליין עושה את החיים הרבה יותר קלים
אמא ובת משוחחים עם רופאה בשיחת וידאו

איך מטפלים בדלקת התוספתן?

בעבר, אם אובחנה דלקת תוספתן חריפה, היה מומלץ לכרות את התוספתן עוד בשלבי הדלקת הראשונים כדי למנוע סיבוכים. הסיבוך העיקרי הוא התנקבות של התוספתן, פיזור החיידקים בחלל הבטן וזיהום של קרום הבטן - מה שמסכן מאוד את החולה.

כיום הטיפול בדלקת של התוספתן מתחלק לשניים:
• טיפול שמרני באנטיביוטיקה.

• טיפול ניתוחי.

ההחלטה בנוגע לסוג הטיפול מתקבלת לפי כמה פרמטרים, ובהם: מצבו הקליני של המטופל, ממצאי הבדיקה הגופנית, משך הזמן של הדלקת, חומרת הדלקת וממצאים מבדיקת ההדמיה.

כשמדובר בילדים, הטיפול המקובל כיום בישראל הוא מתן אנטיביוטיקה, ואילו טיפול הבחירה במבוגרים הוא ניתוחי. ניתן להציע גם למטופל מבוגר את האפשרות לטיפול אנטיביוטי, בתנאי שהפרמטרים שהוזכרו מתאימים לסוג הטיפול הזה.

מהן ההכנות לקראת ניתוח תוספתן?

כיוון שמדובר בניתוח דחוף, הצום מתחיל עם האבחנה, והאשפוז הוא מיידי. לפני הניתוח תיערך פגישה עם האחות, עם הרופא המנתח (כירורג) ועם הרופא המרדים. יינתן הסבר על הליך ההרדמה ועל הניתוח, והמטופל יתבקש לחתום על טופס הסכמה לניתוח ולהרדמה (אם המנותח הוא קטין, יחתמו הוריו על טופס ההסכמה). במהלך הפגישה ניתן לשאול שאלות ולהתייעץ.

הניתוח נעשה בהרדמה כללית.

ילדים והורים, הנה מידע שכדאי לדעת:

• הילד ילבש חלוק ועל ידו יושם צמיד עם שמו.

• סניטר ייקח את הילד לחדר הניתוח בליווי אחד מהוריו.

• הילד לא ירגיש דבר בזמן הניתוח.

• הילד לא יתעורר באמצע הניתוח.

• המרדים לא יעזוב את הילד וישמור עליו לאורך כל הניתוח. 

מה קורה בניתוח תוספתן (ניתוח אפנדיציט)?

ניתוח אפנדיציט נמשך כחצי שעה עד שעה.

ניתן לנתח בשתי שיטות שונות. השיטה נקבעת על פי הקריטריונים הבאים: מאפייני החולה (גיל, משקל), ההיסטוריה הרפואית שלו (האם היו בעבר ניתוחים בבטן), ניסיון המנתח ומאפייני הדלקת או סיבוכים.

ניתוח תוספתן בשיטה הפתוחה: המנתח עושה חתך בבטן הימנית התחתונה ודרכו מאתר את התוספתן. כלי הדם של התוספתן נקשרים, והוא נכרת. לאחר מכן תופרים את דופן הבטן בשכבות.

ניתוח תוספתן בשיטה הלפרוסקופית: דרך חתכים קטנים בדופן הבטן מוחדרים שלושה צינורות. אחד הצינורות נושא ציוד אופטי זעיר, שבאמצעותו ניתן לראות את אזור הניתוח על מסך הטלוויזיה. דרך שאר הצינורות מוכנסים המכשירים לכריתת התוספתן. 

במקרה של איחור באבחון הדלקת בתוספתן או של התקדמות מהירה של הדלקת, עלול להיווצר נקב של התוספתן המתבטא בזיהום מקומי או בזיהום כללי של חלל הבטן. לעיתים נדרשת פתיחה אורכית של הבטן כדי לכרות את התוספתן ולשלוט בדלקת.

האם התוספתן עלול להתפוצץ במהלך הניתוח?

אם נוצר נקב של התוספתן, עלולים להתפתח זיהום מוגבל ומקומי או זיהום כללי בחלל הבטן. במקרה כזה כורתים את התוספתן ועושים שטיפות מרובות של חלל הבטן. במקרים מסוימים יש להרחיב את החתך בבטן כדי להשיג שליטה טובה יותר בזיהום.

מה קורה אחרי ניתוח תוספתן?

המנותח מועבר ליחידת ההתעוררות לצורך השגחה צמודה על הפרמטרים הבאים: מצב ההכרה והנשימה, מתן חמצן, מעקב אחר לחץ הדם, אחר הדופק ואחר מדדים אחרים. טיפול תרופתי, הכולל טיפול בכאב, ניתן בהתאם להוראות הרופא המרדים.

החתכים מהניתוח נחבשים, ואת הסיכות או את התפרים מורידים לאחר כמה ימים. עלולה להיות תחושת כאב עמומה באזור הניתוח, אך הכאבים החזקים שנגרמו מהדלקת כבר אינם מציקים.

כמו בכל ניתוח, גם לאחר כריתת תוספתן עלולים להופיע כאבים. אחיות המחלקה יעקבו באופן שוטף אחר עוצמת הכאב. תרופה נגד כאבים תינתן לפי פרוטוקול המחלקה או לפי הצורך.

תוספתן שהוסר בניתוח מונח על בד

התוספתן לאחר הוצאתו בניתוח

מתי הילד יכול לחזור לצרוך שתייה ומזון?

כמה שעות לאחר הניתוח ניתן לשתות מים או תה, תחילה בכמויות קטנות, ואם הילד אינו מקיא - הוא יוכל לשתות לפי רצונו. ניתן לחזור בהדרגה לתזונה רגילה לאחר הניתוח.

כמה זמן אשפוז נדרש אחרי ניתוח תוספתן?

משך האשפוז תלוי בגיל המטופל ובחומרת המחלה. לרוב נדרש אשפוז שנמשך בין יום אחד לשלוש יממות לאחר הניתוח.

האם יש מגבלות לאחר ניתוח תוספתן?

כן. חשוב להימנע ממאמץ גופני, כולל פעילות ספורטיבית, במשך כשבועיים. כשבוע לאחר הניתוח ניתן לחזור לבית הספר או לגן.

האם נדרשת השגחה מיוחדת בתקופת ההחלמה בבית?

ביקורת ראשונה נעשית כשבוע לאחר הניתוח וכוללת בדיקה והוצאה של התפרים או של הסיכות. עד אז יש לעודד את הילד להתנועע, לנשום עמוק ולרדת מהמיטה. אם מופיעים חום גבוה או זיהום בפצע הניתוח, יש לפנות מיד לרופא המטפל.

איך חיים בלי תוספתן?

לתוספתן ישנו תפקיד חשוב אצל חיות בעיכול מזון, אבל בבני אדם נראה כי כריתתו אינה מזיקה, ובסיום ההחלמה ניתן לחזור לשגרה מלאה. 

ד"ר גיא אלעד הוא רופא בכיר במחלקה כירורגית א במרכז הרפואי מאיר מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש