חיפוש

dsdsdsd
ניתוח פוסט בריאטרי

ניתוח לקיצור קיבה: איך מתגברים על עודפי העור ביום שאחרי?

כמה זמן אחרי ניתוח בריאטרי ניתן להסיר עודפי עור? אילו ניתוחים נוספים אפשר לבצע ובאילו מקרים עדיף להימנע מניתוח נוסף? ד"ר תומר אייזנברג, מנהל השירות הפוסט בריאטרי במרכז הרפואי סורוקה, משיב על כל השאלות הנפוצות שעולות אחרי הטיפול משנה החיים הזה

ד"ר תומר אייזנברג

ד"ר תומר אייזנברג

חשבו על זה: אנשים שהתמודדו עם עודף משקל וסבלו מהשמנת יתר, החליטו לעשות מעשה וניגשו לעבור ניתוח בריאטרי (ניתוח לקיצור קיבה). קשה להמעיט במורכבות של תהליך כזה, ברמת המחויבות שהוא דורש ובהתמודדות הפיזית והנפשית כדי לעזור לגוף לשוב לחיוניות לצד מראה חדש. אלא שבמקרים רבים, גם זה לא מספיק, וכעת הם עדיין חשים לא מסופקים.

גם קיבה מקוצרת לא תיתן את התוצאה המושלמת עם הגוף הרזה מצויד גם בעודפי עור רבים שנותרו כמזכרת חיה, ובהמשך עלולים להפוך מבעיה אסתטית לבעיה רפואית לכל דבר - החיכוך בין העור הרב לבגדים יכול להגביר את הסיכון לדלקות בעור, פטריות או שפשפת. כדי להשלים את התהליך לגמרי המטופלים פונים לניתוח פוסט־בריאטרי להסרת עודפי העור ועיצוב מחדש של אזור הבטן, הזרועות, הגב או הירכיים.

לא רק ניתוח – מעטפת רפואית שלמה

כ-9,000 ניתוחים בריאטריים מבוצעים מדי שנה בישראל. בשנים האחרונות מתחזקת ההבנה בקרב מומחים בתחום בארץ ובעולם שכדי להשיג תוצאות איכותיות וארוכות טווח – לא די רק בניתוח ויש לגבש מעטפת מקיפה יותר של כלים שיעזרו למטופלים לנצח גם את האתגרים האחרים הכרוכים בתהליך הזה. מטופל שרוצה לעבור קיצור קיבה יקבל סיוע מתזונאית, יתייעץ עם פסיכולוג או ייעזר בקבוצות תמיכה, וגם יוכל לפנות לטפל בעודפי העור אם הם אכן מופיעים אחרי הניתוח.

מתוך הבנת החשיבות של ההיבט הנפשי והאסתטי בתהליך הזה, בתי חולים רבים מפעילים כיום שירות פוסט־בריאטרי שמספק מגוון טיפולים פלסטיים לשיפור מראה הגוף. השירות הפוסט בריאטרי במרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע מציע טיפולים כמו הסרת עודפי עור בכל חלקי הגוף; הרמת עכוז וטיפול בהתרוקנות שלו; תיקון החזה באמצעות הגדלה, הרמה או עיצוב מחדש וכן שורה של טיפולים נוספים בהתאם לצרכים הספציפיים של כל מטופל ומטופלת.

ואם לא מטפלים? הסיכונים שבהשמנת יתר

השמנת יתר היא בעיה בריאותית שמביאה גם איומים משמעותיים בפני מי שמתמודדים איתה. היא מגבירה את הסיכון למחלות לב וכלי דם, מקצרת את תוחלת החיים וגם מעלה את השכיחות של מחלות כרוניות כמו סוכרת, לחץ דם גבוה ועודף כולסטרול. עם זאת, כל מי שנלחם במשך תקופות ארוכות בקילוגרמים העודפים יודע שלמצב הזה יש השפעה גם על היבט אחר בחייו, חשוב ומשמעותי לא פחות – ההיבט הנפשי. אנשים שמאובחנים עם השמנת יתר סובלים במקרים רבים גם מבעיות בביטחון העצמי, מהערכה עצמית ירודה ולעיתים גם מקשיים לנהל מערכות יחסים תקינות.

אנחנו הרופאים שומעים לא פעם ממטופלים שהם נמנעים מלחשוף את גופם בציבור או אפילו לקיים יחסי מין, אפילו עם בן או בת הזוג, מתוך בושה וחשש מהתגובות.

הקושי הזה, חשוב להבין, הוא לא רק נפשי. לעיתים הוא אף עלול להשפיע על המאמצים לשמר את המשקל גם אחרי ניתוח הבריאטרי. מחקרים מצאו קשר בין בעיות בביטחון העצמי ובדימוי הגוף לבין פגיעה ביכולת לשמור על משקל תקין לאורך זמן – גם לאחר הניתוח בריאטרי.


מתי אפשר לפנות לטיפולים או ניתוח פוסט־בריאטרי?

חשוב להבין כי כל ניתוח מכל סוג טומן בחובו טראומה מסוימת לגוף. לכן, ניתוח להסרת עודפי עור יבוצע רק כאשר הרופא משוכנע שהוא לא יעמיד את המטופל בסיכון. על פי כמה מחקרים שנערכו בנושא, לגוף נדרשים שלושה חודשים בממוצע כדי להחלים מהטראומה של הניתוח הבריאטרי. עם זאת, אנחנו הרופאים לא לוקחים סיכונים מיותרים ומבצעים ניתוחים פלסטיים להסרת עודפי עור רק לאחר כשנה ויותר.

סקירה: ניתוחי גוף בכללית אסטיקה

בנוסף, אני באופן אישי ממליץ שלא לבצע ניתוחים כאלו אצל מטופלים שלא הגיעו למשקל היעד שלהם או שמתקשים לשמור על משקל תקין לאורך זמן, מכיוון שתנודות במשקל בעתיד עלולות לגרום להופעת עודפי עור נוספים. זה יהפוך את הניתוח למיותר וידרוש התערבות כירורגית נוספת בשלב מאוחר יותר.

בכל מקרה, חשוב לקבל את ההחלטה על הניתוח הפלסטי המשלים רק בהתייעצות עם רופא מוסמך, המנוסה בטיפולים מהסוג הזה. חשוב לבדוק לפני הניתוח הבריאטרי האם בית החולים מספק שירות משלים כזה, ואם לא – להיוועץ עם קופת החולים או עם רופא פלסטי פרטי שאתם יכולים לבטוח בו וביכולות שלו.

ד"ר תומר אייזנברג הוא מומחה לכירורגיה פלסטית בכללית אסתטיקה, ומנהל השירות הפוסט־בריאטרי במרכז הרפואי סורוקה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש