חיפוש

dsdsdsd
אישה יולדת מחזיקה את היד לבעלה

הרגע הגדול הגיע: מה מצפה לך בלידה?

המתנה של 9 חודשים (בערך) מגיעה לשיא מרגש. לכל אישה יש את הלידה שלה, אבל בגדול מדובר בתהליך שמחולק לשלושה שלבים: הצירים, יציאת העובר, ויציאת השליה. הנה מה שחשוב לדעת על כל אחד מהם

פרופ

פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

שלב הצירים יכול להימשך לא מעט שעות, גם אחרי שנכנסת לחדר הלידה. הממוצע בלידה ראשונה: 14-12 שעות לפחות.

02

השלב השני מתחיל כאשר יש פתיחה מלאה של צוואר הרחם וסיומו בלידה. הוא ארוך יותר בלידה ראשונה בכחצי שעה עד שעתיים.

03

שלב יציאת השליה נמשך, לרוב, עד כחצי שעה מרגע יציאת התינוק. התהליך מתרחש עקב התכווצות הרחם ומלווה בדימום.

אחרי שלמדת וקראת כל דבר אפשרי על ההיריון, אנחנו רוצים לסייע לך להתכונן לרגע האמת - הלידה המרגשת. זה מה שצפוי לך.

לפני הכניסה לחדר הלידה

1. עם ההגעה למיון יולדות בבית החולים, יירשמו הפרטים האישיים שלך על ידי עובדי הקבלה.

2. לאחר מכן תפגשי במיילדת שתבדוק אותך, תקבל ממך מידע על הרגשתך ועל מצבך, תבחן את הרישומים בכרטיס המעקב שהבאת איתך, ותדריך אותך לקראת הלידה.

3. המיילדת תבצע מספר בדיקות ראשוניות, כולל: לחץ דם, דופק, חום, חלבון בשתן וניטור עוברי. מטרת הניטור היא לבדוק את דופק העובר ולעקוב אחרי הצירים: כמה זמן הם נמשכים ומה הרווח ביניהם. החיבור למוניטור לא כואב ואורך לפחות 20 דקות.

4. בהמשך תעברי בדיקה פנימית על־ידי הרופא או המיילדת, כדי לדעת מה מצב המחיקה והפתיחה של צוואר הרחם, באיזה גובה ניצב הראש באגן, ונתונים אחרים שחשובים כדי לקבל את ההחלטה האם את כבר בלידה, ואיך היא תתנהל בהמשך.

השתדלי לשמור על רוגע ותנסי להיות הכי רפויה שאת יכולה להיות בזמן הבדיקה הווגינלית - זה יהפוך אותה לקלה יותר. קחי הרבה אוויר, את הבדיקה הזו את צפויה לעבור כמה פעמים עד הלידה עצמה, כדי לקבוע את קצב התקדמות ההלידה. לפחות את יודעת שבקרוב כל זה יהיה מאחורייך.

5. בדיקה חשובה נוספת שיבצע הרופא היא אולטרסאונד, אבל את כבר רגילה, הרי ביצעת אותה שוב ושוב במהלך ההריון. בשלב המתקדם שבו את נמצאת מבוצעים אותה על הבטן, והבונוס - היא לא כואבת.

הרופא משתמש באולטרסאונד כדי לבדוק את כמות מי השפיר, מצג העובר (ראש או עכוז), ומצבו הכללי. לעיתים, במיוחד עם תחושת הרופא כי העובר גדול או קטן יחסית לגיל ההריון, תבוצע גם הערכת משקל.

6. בסיום הבדיקות יעבד הרופא את הנתונים שנאספו, ולפיהם יוחלט: האם את משתחררת הביתה, מתקבלת לחדר לידה או מתאשפזת במחלקת אם ועובר להמשך השגחה.

7. אם יוחלט לקבל אותך ללידה, זה הזמן שבו תתבקשי לחתום על טופס הסכמה לטיפולים השגרתיים בחדר הלידה (כמו עירוי, למשל). אם תבקשי ללדת בהרדמה אזורית אפידורלית, יהיה עלייך לחתום על טופס הסכמה לביצוע פעולה זו. באפשרותך לבקש מהמיילדת לרוקן את המעיים בעזרת חוקן קטן.

8. לאחר שתחליפי את בגדייך בכותונת ובחלוק, תועברי לחדר הלידה. בן זוגך או בת זוגך או מלווה אחר שבחרת יוכלו להצטרף אלייך ולשהות לצדך בחדר הלידה.

תהליך הלידה מתחלק, בדרך כלל, לשלושה שלבים.

השלב הראשון בלידה: הצירים

שלב הצירים יכול להימשך לא מעט שעות, גם לאחר כניסתך לחדר הלידה. בלידה ראשונה מדובר בממוצע של 14-12 שעות לפחות, ובלידות חוזרות ב־10-8 שעות. בשלב זה צוואר הרחם מתקצר ונפתח בהדרגה עד לקוטר של 10 סנטימטרים.

הטיפול הניתן בשלב הזה בבית החולים כולל:
• בדרך כלל, החדרת מחט לווריד כדי לאפשר מתן נוזלים ו/או תרופות במידת הצורך.

• חיבור למוניטור לשם מעקב אחר דופק העובר ואחר משך הצירים ותדירותם.

• מתן משככי כאבים (הם ייבחרו בהתאם לשיקולים רפואיים ועל פי העדפה אישית שלך).

בדקי עם המיילדת האם את יכולה להיות בתנועה וללכת. פעולות אלו מזרזות את תהליך הלידה.

השלב השני בלידה: יציאת העובר

השלב השני של הלידה מתחיל כאשר יש פתיחה מלאה של צוואר הרחם (10 סנטימטר) וסיומו בלידה של התינוק. שלב זה ארוך יותר בלידה ראשונה (כחצי שעה עד שעתיים) מאשר בלידה חוזרת, ונמשך בממוצע עד כשעה יותר כאשר יש הרדמה אפידורלית.

המיילדת תסייע לך למצוא את התנוחה המתאימה והנוחה לך ביותר. התנוחות המקובלות בשלב זה הן כריעה, ישיבה, שכיבה על הצד ושכיבה על הגב.

עם התגברות עוצמת ההתכווצויות, תחושי רצון עז ללחוץ. צוות חדר הלידה ינחה אותך מתי להתחיל בלחיצות, וחשוב שתקפידי על ההנחיות,  מכיוון שלחיצה מוקדמת מדי עלולה לגרום לקרע בצוואר הרחם. בשלב זה חשוב שתהיי קשובה להוראות המיילדת. אם לא הודרכת כיצד ללחוץ, פעלי על סמך הנחיות המיילדת או הרופא.

לקראת יציאת הראש של התינוק ייבחן הצורך לבצע חתך בפתח הפות (חתך חיץ/אפיזיוטומיה), וזאת כדי להרחיב את הפתח ולסייע לראשו של התינוק לצאת מבלי לגרום לך לקרע באזור. אם אין לך הרדמה אפידורלית, חתך זה נעשה בהרדמה מקומית.

זמן קצר לאחר יציאת התינוק הוא יתחיל לבכות, ולאחר מכן ינותק מחבל הטבור. כשהוא יתחיל לנשום באופן עצמאי צבעו יהפוך בהדרגה מכחול לוורוד.

בדרך כלל, לאחר הלידה מניחים את התינוק על האם כשהוא עירום ועורו נוגע בעורה - פעולה שתורמת לחיזוק הקשר ביניהם, ומסייעת גם ליצירת חלב. ייתכן שהתינוק גם ינסה לינוק. בדרך כלל, גם לבן הזוג או לבת הזוג יוצע להחזיק את התינוק. לאחר הטיפול הראשוני יועבר התינוק למחלקת היילודים.

השלב השלישי בלידה: יציאת השליה

השלב הזה נמשך, בדרך כלל, עד כחצי שעה מרגע היציאה של התינוק. הפרדת השליה מתרחשת כתוצאה מהתכווצות הרחם, ויציאתה מלווה בדימום. לאחר יציאת השליה, יבדוק הצוות האם היא יצאה בשלמותה. כל עוד השליה לא נפרדת מדופן הרחם לא מוציאים אותה.

ישנם מקרים שבהם השליה לא יוצאת לבד או שיש חשד שהשליה לא יצאה בשלמותה, ואז יש צורך להוציא אותה באופן ידני ולבדוק את חלל הרחם ("ביקורת חלל הרחם"). אם היולדת לא תחת השפעת אלחוש אפידורלי, תבוצע הפעולה בהרדמה כללית קצרה.

לאחר יציאת השליה יבדוק הצוות את אזור החיץ (פרינאום). אם בוצע חתך בפתח הפות או אם נוצר קרע, יתפור הרופא את המקום באמצעות חוטים הנמסים מאליהם.

עם סיום התפירה תועברי לחדר השהייה למשך כשעתיים, לשם מנוחה, מעקב ובדיקה. לאחר מכן תועברי לחדר במחלקת יולדות.

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש