פורסם בראשונה: 09.04.2013
עדכון אחרון: 09.04.2013
  • ד"ר מוטי חיימי ד"ר מוטי חיימי

מתכננים ברית? כך תשמרו על בריאות התינוק שלכם

לקריאה נוחה
הפרסומים על תינוקות שנדבקו בנגיף ההרפס מהמוהל בברית המילה מפחידים הרבה מאוד הורים (ומי יכול להאשים אותם...). מה אתם חייבים לדעת כדי לשמור על התינוק שלכם מזיהומים בטקס הברית וכדי לעבור את היום המרגש רגועים ושלווים
ברית מילה. הסיכון השכיח ביותר הוא דימום

בקיצור

1.

מהו הקשר בין ברית לבין הרפס? באחרונה פורסם כי כמה תינוקות נדבקו בהרפס מהמוהל במהלך טקס הברית.

2.

למה זה קורה? הידבקות במחלות זיהומיות - ובהן גם הרפס - מתרחשת כיוון שחלק מהמוהלים מנקזים את דם התינוק באמצעות פיהם. אם הם נשאים של נגיף, הם עלולים להדביק את היילוד.

3.

אז מה עושים? דורשים מהמוהל לעשות את ניקוז הדם באמצעות שפופרת ולא באמצעות פיו.

​​באחרונה פורסם כי שני תינוקות נדבקו בהרפס בעקבות טקס ברית מילה. ההידבקות אירעה כיוון שהמוהלים מצצו את הדם של התינוקות באמצעות פיהם. הפרסומים והידיעה שקיימת סכנה להידבק בהרפס בטקס המסורתי מטרידה (ובצדק) הרבה מאוד הורים, ואנחנו כאן כדי לעשות סדר בבליל המידע.

איך עושים ברית?

ברית המילה כוללת שתי פעולות: מילה - כריתה של חתיכת העור המרפד את קצה איבר המין (העורלה) ופריעה - חשיפת העטרה (החריץ). לאחר המילה יש צורך לנקז את הדם של התינוק, ויש מוהלים - בדרך כלל בטקסים אורתודוקסיים אדוקים - שעושים את הפעולה הזאת באמצעות הפה.

האם מציצת הדם מסוכנת?

90%-80% מהמבוגרים נושאים נגיף ההרפס מסוג 1 (HSV-1), שהוא נגיף ששכיח בחלל הפה. הוא שונה מהגרסה השנייה של הנגיף (HSV-2) שגורם למחלה שמועברת ביחסי מין.

הרפס מסוג 1 מתאפיין בנגעים כיביים בצורת אפטה או שלפוחית, אבל בהרבה מקרים אנשים כלל לא יודעים שנדבקו, מכיוון שהם לא סובלים מסימפטומים כלשהם. כאשר מוהל נושא את הנגיף הזה ונוגע באמצעות הפה שלו בפצע פתוח בעורו של התינוק - הוא עלול להעביר את הנגיף לגופו.

בעוד שאצל מבוגרים ההידבקות בנגיף גורמת למחלה קלה יחסית ודמוית שפעת, אצל יילודים זיהום מהסוג הזה נחשב לחמור ואף עלול להיות קטלני. הסיבה לכך היא שמערכת החיסון של היילוד אינה מפותחת  דיה ונחשבת פגיעה בימים הראשונים לחייו. זיהום בנגיף ההרפס עלול להתפשט במהירות בדם ולפגוע גם במוחו של הרך הנולד.

המחלה ביילוד מתבטאת בחום שמופיע כמה ימים לאחר ברית המילה (ב־40% מהמקרים) ובהופעת נגעים שלפוחיתיים ביום שלאחר מכן (ב־70% מהמקרים).

האם הזיהום הזה נפוץ?

זיהומים בנגיף ההרפס ביילודים ובתינוקות הם נדירים יחסית. על פי מחקר שפורסם ב־NEJM ב־2009, השכיחות היא אחת ל־3,200 לידות. עם זאת, מדובר בזיהום חמור ששיעור התמותה ממנו מגיע ל־64% - אפילו במקרה של מתן טיפול אנטי־ויראלי מתאים. פחות מ־20% מהשורדים יתפתחו באופן נורמלי.

על פי ההערכות, שיעור הזיהומים בהרפס בקרב יילודים יהודים שנימולו בטקס שכלל מציצת דם גבוה פי 3.4 בהשוואה לשיעור הזיהומים ביילודים שלא עברו ברית מילה שכללה מציצת דם.

ביוני 2012 דיווחו רשויות הבריאות בארצות הברית על 11 ילדים יהודים שחלו בין 2000 ל־2011 בעיר ניו־יורק בזיהום בנגיף ההרפס בתוך ימים אחדים לאחר ברית המילה. שניים מהיילודים סבלו מנזק מוחי, ושניים מהם מתו.

בכחצי מהמקרים דווח שטקס הברית כלל מציצה ישירה בפיו של המוהל. בחלק מהמקרים נמצא שהמוהלים היו נשאים של נגיף ההרפס, ונשללה האפשרות שהיילודים נדבקו מאמותיהם. בעקבות האירוע הזה הוקמה בניו־יורק ועדה רפואית שהמליצה להפחית ככל האפשר את מציצת הדם בפה במסגרת ברית המילה.

גם בישראל אירעו כמה מקרים של זיהום קשה ביילודים בעקבות מציצת הדם בפה בברית המילה. במחקר תצפיתי שנעשה בבית החולים וולפסון בקרב ילדים מחמישה בתי חולים במרכז הארץ ובמשך שמונה שנים נמצא כי 22 יילודים אושפזו בגלל זיהום בהרפס. 32% ממקרי ההדבקה התרחשו בטקס ברית המילה.

אז מה אפשר לעשות?

ניתן לדרוש מהמוהל לעשות את שאיבת הדם באמצעות שפופרת ולא באמצעות פיו.

איגוד רופאי הילדים המליץ לפני כשנה למנכ"ל משרד הבריאות על מתן הנחיה להימנע ממציצת הדם הישירה בטקס ברית המילה. בפנייה הזאת נטען ש"רק שיעור קטן מהציבור ומהורי התינוקות הנימולים יודע כי קיימת אפשרות לעשות מציצה באמצעות שפופרת, וכי זו מותרת על פי ההלכה והרבנות הראשית לישראל. השפופרת מונעת כל סיכון של הדבקת היילוד בזיהום מסוכן על ידי המוהל בעת הברית".

אילו עוד סכנות קיימות בברית?

טקס ברית המילה טומן בחובו סכנות נוספות. הסיבוך השכיח ביותר לאחר ברית מילה הוא דימום. הדימום הצפוי במהלך הברית ולאחריה הוא של כמה טיפות בלבד. אם הדימום נמשך באופן מוגבר- מדובר בסיבוך לא תקין. במקרים נדירים נובע הדימום מבעיית קרישה ולא עקב ברית שנעשתה באופן לא תקין.

בישראל מתרחשים מדי שנה כעשרה אירועים חריגים כתוצאה מברית מילה, ורובם קשור לדימום מוגבר לאחר הברית. כל מקרה כזה מחייב פנייה דחופה לחדר המיון ודיווח למשרד הבריאות.

סיבוכים נוספים הם הסרה לא מספקת או מוגזמת של העורלה, הידבקויות של עור העורלה לעטרה, ציסטות מקומיות, ריפוי לא תקין, היצרות של פתח השופכה ועיוות במבנה של איבר המין עקב הסרה לא סימטרית של עור העורלה - מה שגורם למתיחת האיבר באופן לא סימטרי.

6 דברים שכדאי לכם לדעת לפני הברית

מוהל מוסמך
רק מוהל מוסמך (או רופא־מוהל), שעבר קורס מיוחד שמכשיר אותו מבחינה הלכתית ומבחינה רפואית, יכול לערוך ברית מילה. מוהלים בישראל מקבלים רישיון מיוחד ממשרד הבריאות ומהרבנות הראשית לישראל. רצוי לברר את הרקע של המוהל שבחרתם ואף לבקש המלצות.

סביבה היגיינית
רצוי לעשות את הטקס בסביבה מתאימה ונקייה. יש רופאים שעושים את הברית במרפאות עמוסות בילדים חולים. מובן שרצוי להימנע מכך.

כלים סטריליים
חשוב לוודא שהמוהל או הרופא שעושים את ברית המילה ישתמשו בכלים סטריליים, במיוחד לאור העובדה שלעיתים הם עושים כמה טקסים ביום אחד. על פי הוראת משרד הבריאות, על המוהל להגיע לברית מצויד בכלים שעברו עיקור וסטריליזציה במכשיר מיוחד. בפועל, המצב רחוק מלהיות אידאלי, ובחלק מהמקרים למוהל יש כמה ערכות בתיק אחד, או שהוא משתמש באותה הערכה לאחר חיטוי קל באלכוהול.

שלב המציצה בפה
מציצת הדם בפה היא השלב הרגיש ביותר להידבקות של התינוק שלכם במחלות זיהומיות שונות ובכללן בנגיף ההרפס. הרבנות הראשית הורתה כי יש ליידע את ההורים בנוגע לסיכון ושיש לאפשר להם לבחור בין קיום המציצה בפיו של המוהל לבין שימוש בשפופרת מציצה סטרילית.

אילחוש
הורים שמעוניינים למנוע כאב בזמן ברית המילה יכולים לפנות לרופא־מוהל שיאלחש את אזור החתך.

מצב רפואי כללי תקין
במקרים שבהם התינוק פג או שיש לו צהבת ממושכת או מחלה חריפה אחרת - יש לקבל את אישור הרופא והמוהל לפני טקס הברית. גם על פי ההלכה, בריאותו של התינוק היא ערך עליון, ולפיכך תיעשה הברית רק כאשר היא לא מסכנת את התינוק.

הרמב"ם (בהלכות מילה, פרק א) הגדיר זאת כך: "סכנת נפשות דוחה את הכול, ואפשר למול לאחר זמן; ואי־אפשר להחזיר נפש אחת מישראל, לעולם".

ד"ר מוטי חיימי הוא מומחה ברפואת ילדים ובהמטו־אונקולוגיה
במרכז בריאות הילד בחיפה מקבוצת כללית. כמו כן הוא מנהל פורום מחלות ילדים באתר כללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל