פורסם בראשונה: 02.03.2010
עדכון אחרון: 02.03.2010
  • קטי קמחי קטי קמחי
  • שרי אופיר־לביא שרי אופיר־לביא

סקס אחרי לידה

לקריאה נוחה
הגוף שהשתנה, התינוק החדש, ההנקה והעייפות - כולם מביאים איתם מטענים חדשים אל המיטה הזוגית. אז איך ומתי אפשר להחזיר את הקסם לזוגיות הכורעת תחת הנטל?
משפחה

הלידה כבר מאחורייך, הלילות הלבנים עדיין לפנייך, אך את כבר בשלביה הראשונים של ההסתגלות והחזרה לשגרה צפויה להתרחש בקרוב גם במערכת הזוגית. עוד מעט אפשר לחזור לקיים יחסי מין.

יחסי מין אחרי הלידה? בסוף ההריון כבר לא עשינו כלום...

אתם לא לבד. הסקס הולך ונעשה פחות רלוונטי ככל שמועד הלידה קרב וזה נובע בין היתר מתחושה של כבדות, עייפות, שלא לדבר על התנוחות הבלתי הגיוניות. כל אלה גרמו לבעל שלך לחכות שהחבילה העודפת תשתחרר מגופך ותפנה מקום למי שהיה שם קודם.

אז מתי אפשר לחזור לעניינים?

מבחינת רוב הנשים, הזמן המתאים לקיום יחסי מין אחרי הלידה הוא הזמן שבו התינוק מתהפך לבד. מבחינת הגברים, הזמן המתאים לאקט מיני אחרי הלידה, הוא הרגע הראשון שבו יזדמן לכם להיות לבד.

ואם יחסי מין לאחר הלידה בכלל לא בראש שלי?

תרגישי טוב עם עצמך. עם כל אהבתך לאבא של ילדייך, מומלץ לא להיכנע לדרישות לאקט מיני לפני שאת מוכנה לכך. זה לא אמור לקרות לפני שתסיימי את משכב הלידה - ששת השבועות הראשונים שלאחר הלידה, שבמהלכם הגוף אמור להתאושש מחודשי ההריון ומחווית הלידה.

איך אני אמורה להרגיש בפעם הראשונה שלאחר הלידה?

תרגישי כאב שמזכיר את הכאב שחווית בפעם בראשונה שקיימת יחסי מין. באופן מעט מגוחך, אחרי הלידה, פיזיולוגית, תרגישי כמעט כמו בתולה. בזמן החדירה, את עשויה להרגיש כאילו  משהו נקרע בתוכך.

זה התפרים?

אל דאגה, התפרים מחזיקים מעמד, כאשר מקיימים יחסי מין לאחר הלידה. אמנם איבר המין שלו עצום ורב־און, אבל אחרי הלידה הכל קטן עלייך, את תעמדי בזה. כאשר מקיימים יחסי מין אחרי הלידה, כל מה שצריך זה הרבה סבלנות, משחק מקדים ובעבור נשים רבות גם מריחה של חומר סיכוך או שמן טוב עשויה לעזור.

כמה זמן זה יכול להימשך?

יש נשים שמדווחות על חוסר נעימות כלשהי בעת חדירה גם חודשים לאחר הלידה. בכלל, התחושה שהגוף הוא "לא מה שהיה" עלולה להשפיע על החשק ועל התחושות בעת יחסי המין. אבל אל דאגה, המצב חוזר לקדמותו ואפילו משתפר אצל זוגות רבים. צריך רק זמן, סבלנות והרבה תקשורת.

האם נחזור לשגרה של יחסים בדיוק כמו פעם?

לא בהכרח. יש מצב שהסקס אחרי הלידה לעולם לא יחזור להיות מה שהיה לפניה. התינוק, הגוף שהשתנה, סדרי העדיפויות החדשים, ההנקה והעייפות - כולם יביאו איתם מטענים חדשים אל המיטה הזוגית.

ישנם זוגות רבים שהמצב החדש גורם להם להתרחק זה מזו וללכת לאיבוד במבוך ההורות. כמו במבוכים המיתולוגיים הקדומים גם במבוך הזה מסתתרת מפלצת – מפלצת אובדן האינטימיות. אבל אפשר לצאת מהמבוך בשלום עם מינימום פגיעות בגוף ובנפש.

אפשר להיכנס להריון בתקופת ההנקה?

אם את מניקה, אל תשגי באמונה שאת לא יכולה להיכנס להריון, אמונה שהופרכה על־ידי מאות הריונות ו/או הפסקות הריון של נשים אחרי לידה.

קטי קמחי ושרי לביא

 

ואם לא בא לי לעשות סקס אחרי הלידה?

התיאבון המיני אחרי הלידה בהחלט עלול להיפגע. מלבד הדאגה להיכנס שוב להריון, יכול להיות שתגלי, כמו הרבה נשים, שהשילוב של תינוק בבית, מחסור בשעות שינה וגלי הורמונים, השפיעו גם על המיניות שלך, ולא לטובה. חלקנו עוברות אחרי הלידה מספר חודשים של חוסר תיאבון מיני, שרק לאחריהם שבה השמחה אל מיטתנו (תלוי אם את מניקה. מתברר שהטבע דואג שכל זמן שנניק, החשק שלנו לא יהיה בשמיים).

הירידה בחשק המיני לאחר הלידה מאוד טבעית. הסיבה לכך היא שלאחר הלידה יש ירידה משמעותית בהפרשתם של הורמוני מין כאסטרוגן ופרוגסטרון ועלייה ברמת הפרולקטין והקורטיזול בדם, והדבר משפיע על מצב הרוח, שיכול לנוע בין עצבנות נטו לבין דיכאון אחרי לידה.

עכשיו, תוסיפי לזה את חוסר שעות השינה שלך, וככה הסקס ממהר להידרדר לסוף הרשימה. וזה לא שאת לא אוהבת את יותר את בן זוגך, פשוט המיניות נמצאת במקום אחר, רחוק ואקזוטי שאליו תגיעי מיד כשתסיימי להניק, לקפל כביסה, להחזיר טלפונים, לנקות את הכיור, להוריד את הכלב וללכת לישון. אבל, חשוב לזכור שבזוגיות סקס הוא לא רק משגל סוער אלא גם תחושה עמוקה של אינטימיות וביטחון.

אם אתה גבר: נסה לזכור מה עבר עליה, ולמרות שבא לך נורא, קבל פרספקטיבה: זה לא יישאר ככה לנצח. מדובר רק במספר חודשים. נסה להיות סובלני יותר, איטי יותר, מתחשב יותר ותראה שבקרוב האהובה שלך תחזור אליך, מתגעגעת באותה מידה.

אם את אישה: תהיי שם בשבילו, גם אם לא בא לך בטירוף. את לא חייבת להפיק מופע אור קולי של תנוחות חושניות ושאגות עונג. ולמרות שאת גמורה, את הרי היחידה שיודעת בדיוק מה לעשות כדי לגרום לו להתעורר מחייך מחר בבוקר.

איך משמרים את הקיים על אש קטנה?

בתקופה הזו, כדאי לשמור על הגחלים רוחשות. הזמן הזה מומלץ לפינוקים יותר אינטימיים מאשר אירוטיים: עיסוי טוב בכל הגוף, אמבטיות משותפות, או סתם לשבת יחד מול הטלוויזיה ולעשות אחד לשני נעים. כל זה ישמור על האינטימיות שלכם וכעבור זמן, כאשר תתאוששי ותחזרי לעצמך – יהיה קל מאוד להדליק את הגחלים הרוחשות לאש לוהטת.

נראה לי שבעלי מקנא בתינוק. זה נורמלי?

קשה לומר את זה בקול אבל זה הזמן להודות: אחרי הלידה את מוצאת לעצמך מאהב חדש, כמו כל הנשים. הוא אמנם צעיר מאוד, אבל את מאוהבת בו עד מעל הראש. המאהב הזה כובש אותך וכשאת לא איתו את מתגעגעת, מייחלת לגעת, להריח, לנשק.  היצור הקטן שנולד לך, בין אם הוא זכר או נקבה, מסחרר את כל חושייך: הוא ריחני, רך, נעים ונחשק, ואת מוצאת את עצמך מנשקת אותו בהתלהבות חסרת רסן, מהללת כל איבר, כל פינה, כל נקבובית. נוגעת, חופנת ומריחה בתשוקה סוחפת. באותו זמן, בן הזוג שלך, ששותף להפקת העולל, הפך להיות "הזקן ההוא שתופס לתינוק או לתינוקת שלי את כל המקום במיטה".

רוב הסיכויים שבעלך לא מבין את זה. הגיוני. אבל שימי לב מה קורה כשאת מתפנה רגע מלהיות אמא, ותזכי להפתעה: קיימות בך עוד נשים. נכון, ה"אמא" היא הדומיננטית ביותר כרגע, אבל יש שם גם את ה"בת" וה"אישה" ועוד כמה נשים שנדחקו לשוליים.

נסי להיזכר בתחושה של "להיות אישה" ותגלי שבנוסף לתחושה נעימה של מיניות מתעוררת, עולה בך תחושה נוספת של ערך עצמי. התחושה הזו תגדל כשתגלי שאת יכולה להיות כולן: אמא מדהימה, אישה סקסית, בת מתחשבת, אחות טובה ועוד.

אם אתה גבר: אל תשכח להחמיא לה על האמא הנפלאה שהיא, אבל גם על האישה המדהימה שהיא בעיניך. תזכיר לה שאתה עדיין רואה את הצדדים הנוספים שבה, ועזור לה לשלוף אותם החוצה.

אם את אישה: זכרי שקיום יחסי מין, גם אם את לא להוטה ולוהטת במיוחד, עוזר לשמור על שפיות, ולרוב, גם אם לקח לך דקות ארוכות להניע, הסקס יזכיר לך שאת לא רק אמא אלא יצור שלם הרבה יותר.

אנחנו במשבר. איך יוצאים מזה?

תינוק ראשון מהווה שלב קריטי בהישרדות הזוגיות. בזמן שהתחלת להתעניין בהנקה, פורמולת חלב, תפרחת חיתולים וגזים, הזוגיות שלך שהיתה עד לפני מספר שבועות במקום הראשון, נדחקת בגסות הצדה, הופכת משנית ועוברת משבר.

בזמן הזה הגבר מחפש את מקומו בבליל השיח הנשי המתהווה סביבו, נאבק לבדו בקשיי הפרנסה ומנסה להבין איזה אבא הוא רוצה להיות. מולו טובעת האישה שלו ברחמים עצמיים, עייפות ומשבר דימוי גוף, ונוטה לחפש תמיכה בזרועות חברות או אם תומכת. פעמים רבות תמצאו את עצמכם מטיחים את התסכול ההדדי שלכם זה בזו, מנסים לגרום לצד השני להבין ולהזדהות עם הקושי האישי שלכם כשממול נדמה שאין הבנה אמיתית למצבכם.

אם אתה גבר: נסה למשוך עוד טיפה. ככל שתצליח להפנים שהקושי שלה לא קשור אליך אלא לשלב שהוא קשה אובייקטיבית, כך תוכלו לשרוד גם את השלב הזה.

אם את אישה: שחררי אותו. תני לו להתחזק בכל דרך שיוכל (וכן, גם אם זה אומר שהוא צריך לצאת עם החבר'ה לסופשבוע) ונסי למצוא מעגל חברות שיוכלו להכיל את כל הקשיים שלך.

אל תשכחי - למרות שזה לא נראה ככה כרגע, את עדיין אוהבת וזקוקה לבעלך יותר משנדמה לך. חייכי אליו כשהוא חוזר הביתה, תני לו נשיקה ואולי אפילו תצליחי להמתין שישאל אותך איך עבר היום לפני שתטיחי את עצמך בפניו. את לא מתארת לעצמך כמה קצת איפוק יכול לעזור לכם עכשיו.

כדי לשמור על זוגיות שפויה ותומכת אתם צריכים לפנות איזה שעה בבית קפה להתאווררות ושיחה טובה. שניכם לבד. רגע, את שואלת, ומה עם התינוק? זה בדיוק הזמן, כשהוא עוד קטן, להרגיל אותו להישאר עם אדם שלישי. בשלבים. בייביסיטר צמודה, סבתא או אחיינית זה בדיוק מה שצריך. לכן, שימי את רגשות האשמה בצד וזכרי - המתנה הטובה ביותר שאת יכולה להעניק לילדייך היא זוגיות מאושרת עם האבא שלהם!​

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל