חיפוש

dsdsdsd
עובר ממין זכר מגביר את הסיכון ללידה מוקדמת ביחס לעובר ממין נקבה

הזכרים נולדים מוקדם יותר

רפואה מגדרית: עובר ממין זכר מגביר את הסיכון ללידה מוקדמת ב־70 אחוזים בהשוואה לעובר ממין נקבה; לידת זכרים כרוכה ביותר סיכונים לניתוח קיסרי וללידת ואקום; מלחמת המינים מתחילה כבר ברחם

דורון קוראל

דורון קוראל

​לא בטוח אם אפשר לקחת ברצינות את הסבתות, שטוענות כי על־פי הכרס ההריונית המתהווה ניתן לזהות את מין העובר. בעידן האולטרה־סאונד, יכולת החיזוי הזאת אמנם לא ממש נחוצה, אבל ייתכן שיש משהו בתאוריה העתיקה הזאת, כאשר מגלים כי הזכרים יותר תזזיתיים מהנקבות, לפחות בשלב העוברי.

רופאים מבית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין, מקבוצת כללית, טוענים עובר ממין זכר מגביר את הסיכון ללידה מוקדמת ב־70 אחוזים בהשוואה לעובר ממין נקבה. הרופאים הגיעו למסקנה המפתיעה, לאחר שבדקו יותר מ־60 אלף נשים שילדו במרכז הרפואי במשך עשר שנים, משנת 1996 ועד שנת 2006.

צוות החוקרים, בראשותם של ד"ר ניר מלמד, ד"ר יריב יוגב ופרופ' מרק גלזרמן,  מצא גם, לעובר ממין זכר יש סיכוי גבוה יותר להיות גדול ביחס לגיל ההיריון. לעומת זאת לנקבות יש סיכוי גבוה יותר להיות במצג עכוז ולהיות קטנות יותר ביחס לחיים לגיל ההיריון. לדברי החוקרים, לידת זכרים כרוכה ביותר סיכונים לניתוח קיסרי (עשרה אחוזים) וללידת ואקום (50 אחוזים).

למה הזכרים גדולים יותר?

החוקרים לא בדקו את הסיבות להבדלים בין המינים, אך הם משערים כי ההבדל נובע מהמרכיבים ההורמונליים של שני המינים. "ייתכן שרמת הטסטוסטרון הגבוהה אצל עובר ממין זכר גורמת לזכרים להיות גדולים יותר", אומר ד"ר מלמד. "ההורמון הזה גם מעכב את החומר סורפקטנט שמסייע להבשלת הריאות, ולכן ייתכן שקיים פה קשר לסיכון המוגבר של זכרים לסיבוכים נשימתיים".

ממצאי המחקר החדש הוצגו בכנס לרפואה מגדרית שנערך בבית החולים לנשים במרכז הרפואי רבין. החוקרים הדגישו כי תוצאות המחקר אינן מצדיקות מעקב הריון שונה לנשים שנושאות ברחם עוובר ממין זכר.

אחותי, זה הכי הכי

נשים שנושאות ברחם תאומות יכולות להרגיש יותר בטוח ביחס לבריאותן מנשים שנושאות ברחם תאומים, וזאת על סמך מחקר נוסף שהוצג בכנס לרפואה מגדרית.

במחקר  השתתפו 2,704 נשים. 15 אחוזים מהן ילדו תאומים בנים, 15 אחוזים נוספים ילדו תאומות בנות ואילו שאר הנשים, 70 אחוזים, ילדו תאומים משני המינים.

לדברי החוקרים - ד"ר ניר מלמד, ד"ר יריב יוגב ופרופ' מרק גלזרמן -  ההריונות הממושכים ביותר היו של תאומות בנות והקצרים ביותר של תאומים בנים.

הריונות של תאומים משני המינים נמשכו בין שבוע לעשרה ימים יותרבהשוואה הריונות של תאומים בנים והתאום הבן שנולד היה במשקל גבוה יותר מאשר המשקל הממוצע בהריונות של תאומים בנים. הריון עם שתי בנות לא זהות נמשך זמן רב יותר מהריון עם שני בנים לא זהים, שנמצאים בסיכון יתר ללידה מוקדמת בהשוואה להריון של שתי בנות.

עוד עולה מהמחקר, כי הריון של בן ובת מועיל לעובר הזכר, אך פחות טוב לאחותו הנקבה. החוקרים מצאו כי הסיכון של הנקבה  לסבול מצוקה נשימתית לאחר הלידה גבוה ב־50 אחוזים מאשר בת שנולדה בהריון של תאומות. הסיכון של אותה תאומה לסבול מדימום תוך־מוחי גבוה פי שלושה מאשר פגה שנולדה בהריון של תאומות.  החוקרים סבורים כי הסיבוכים שנגרמים לאחותו של אותו תאום נובעים ככל הנראה מלידה בשבוע מוקדם יותר בהשוואה להריון של תאומות בנות.

האם מלחמת המינים מתחילה כבר בשלב העוברי?

הרופאים מעריכים שהתאום הזכר מצליח לקחת יותר מהמשאבים הכלליים מאשר אחותו הנקבה. אפשרות נוספת היא שהזכר מפריש חומרים שמדכאים את הגדילה העוברית של הנקבה.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש