חיפוש

dsdsdsd
כולסטרול וטריגליצרידים בהריון

את, ההריון והכולסטרול

פרופיל שומנים חריג עלול לגרום להופעת סוכרת הריון או רעלת הריונית. כדי להימנע מהסיבוכים, חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה הגדירו מהם ערכי הכולסטרול והטריגליצרידים התקינים לתקופת ההריון

דורון קוראל

דורון קוראל

​האם עלייה ברמת הכולסטרול בדם בתקופת ההריון עלולה להיות סימן לסיבוך כלשהו? חוקרים מהמרכז הרפואי סורוקה, מקבוצת כללית, הגדירו לראשונה את הרמות התקינות של הכולסטרול והטריגליצרידים לנשים בהריון.

במחקר, שהתפרסם לראשונה בנובמבר 2009 במגזין המדעי AJOG, הצליחו החוקרים להגדיר את רמת השומנים התקינה בכל חודש במהלך ההריון. תגלית זו מאפשרת לראשונה לאבחן בצורה מדויקת נשים הנמצאות בקבוצות סיכון.

איך ההריון משפיע על הכולסטרול?

בתקופת ההריון רמת התיאבון עולה ומביאה לעתים לאכילתם של סוגי מזון, שעלולים לגרום לעלייה בערכי השומנים (טריגליצרידים) וכולסטרול בדם. מצבור השומנים העודף עלול לגרום לסיבוכים כמו רעלת הריון וסוכרת הריונית.

איזה תועלת מביא המחקר החדש?

עד לפרסום המחקר, עולם הרפואה לא ידע להגדיר מהן רמות שומנים תקינות לנשים ההרות ולא ניתן היה לדעת מתי העלייה ברמות השומנים יכולה להיות קשורה להתפתחות סיבוכים הריוניים. בעקבות המחקר החדש פותח גרף (נורגמוגרם) של ערכי שומן בדם בהשוואה לחודש ההריון, המגדיר לראשונה מהן רמות השומנים התקינות ו/או החריגות ומתי ההריון נמצא בסיכון.

מהם ערכי הכולסטרול והשומנים התקינים להריון?

על־פי הגרף שפותח במחקר, נשים בחודש הראשון להריונן יכולות להגיע ל־85 מ"ג של טריגליצרידים בדם ו־163 מ"ג כולסטרול. אם הרמה עוברת את 100 מ"ג טריגליצרידים  ו־180 מ"ג כולסטרול, הן בקבוצות סיכון.

בחודש החמישי להריון רמות טריגליצרידים התקינות יכולות להגיע עד 150 מ"ג ו־210 מ"ג כולסטרול, אולם מעל 175 מ"ג טריגליצרידים  ו־230 מ"ג כולסטרול הן בסיכון.

בחודש השמיני יכולה אישה הרה להגיע עד ל־210 מ"ג של טריגליצרידים ו־235 מ"ג כולסטרול. תוצאות גבוהות יותר טומנות בחובן שיעור גבוה של סיבוכי הריון. בנוסף, החוקרים קובעים כי חודשיים לאחר הלידה אמורה האישה להגיע לרמות שומנים תקינות בדם. לדבריהם, אם הערכים לא חוזרים לנורמה, נשים אילו עלולות לסבול מסיבוכים של רמות גבוהות של שומנים בדם.

החוקרים התבססו על נתונים שהתקבלו מכ־200 אלף לידות ו־35אלף בדיקות של כולסטרול וטריגליצרידים - ובעזרתן הגדירו מהי רמת השומנים הממוצעת הנחשבת תקינה ומהי רמת שומנים מסוכנת. בעקבות הגדרת הנתונים בגרף תוכל מעתה כל אישה הרה לבצע בעזרת בדיקת דם פשוטה מעקב אחרי רמות השומנים בדם ולוודא כי אינה נמצאת בחריגה.

המחקר נערך על־ידי פרופ' ארנון ויז'ניצר, יו"ר החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, בשיתוף ד"ר ויקטור נובק, מומחה ברפואה פנימית ומנהל המרכז למחקר קליני בסורוקה, וד"ר לנה נובק, אפידמיולוגית מאוניברסיטת בן גוריון. 

"החשיבות של המחקר היא בכך שלראשונה נקבעו גבולות לרמות שומנים בדם במהלך הריון", אמר פרופ' ויז'ניצר. "ההמלצה שלנו לנשים ההרות היא לבצע בדיקת דם כללית טרם ההריון ולוודא שרמת השומנים בדם תקינה. אם הממצאים חריגים, יש לעקוב במהלך ההיריון אחר פרופיל השומנים". ​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש