חיפוש

dsdsdsd
דולה מסייעת לאישה בהריון בתרגילי הכנה ללידה

מי צריך דולה?

נכון, אפשר גם בלי, אבל זה יותר מנחם, מרגיע ומפנק כשיש לצדך מישהי צמודה, לצד המיילדת, שתומכת ומסייעת ברגעים הקשים

קטי קמחי

קטי קמחי

​את נטע, הדולה שלי, פגשתי בשבועות האחרונים להריון אז גם קיבלתי ממנה עיסוי נפלא וקורס הכנה ללידה.

לצערי, ילדתי מהר כל כך שהיא לא הספיקה להגיע לחדר הלידה אבל, היא הצליחה להגיע לרגעים הקריטיים של תפירת חתך החיץ.

באותם רגעים, כשבעלי יצא עם העולל לשלל בדיקות רפואיות, נטע הייתה איתי ועם החרדה העצומה שלי מהתפרים. היא ידעה בדיוק איך לכסות אותי, איפה המתג של המיטה המתכווננת ואיך להרגיע אותי מול המחט.

נטע החזיקה לי את היד, היא ביקשה את רשותו של הרופא לעמעם את האורות בחדר, היא אמרה לי את ה"עוד שנייה זה נגמר" המנחם כל כך. 

בהמשך, כשבן זוגי הגיע עם הקטן ניסיתי להניק אותו ללא הצלחה. גם שם נטע הייתה לצדי ותמכה בי בהנקה - איך להחזיק את התינוק כך שיתפוס את הפטמה. וכך היינו שם ארבעתנו: בעלי, אני, נטע והתינוק שלנו שלאורך כל ההנקה הראשונה ההיא החזיק לנטע את אצבע יד ימין .

למה הוא לא מבין?

את שבועיים אחרי לידה ואת מרגישה שלבעלך אין מושג מה עובר עלייך? את צודקת. אחרי לידה הזוגיות עוברת טלטלה. לרוב החיים של האם החדשה משתנים לגמרי, בעוד שהבעל ממשיך בעבודתו ובחלק משגרת חייו. התחושה שלא מבינים אותך היא נפוצה וגם מוצדקת.

אחרי הלידה יש לפעמים רצון שיבינו אותך ללא מילים, כמו שאת מבינה את התינוק שלך. הבעיה היא שזה לא תמיד עובד כך. נסי לספר לבן הזוג שלך מה את מרגישה, בלי כעס ובלי האשמות. אמרי מה את צריכה, ובכלל, נסי לקבל עזרה ממי שאת יכולה.

ד"ר ליאת הולר-הררי

 

מהי דולה?

מקורה של המילה דולה ביוון שם הכוונה הייתה למשרתת או לאישה העוזרת לאישה. כיום המונח דולה מתייחס לתומכת לידה כשמדובר למעשה באישה שעברה הכשרה לא פורמלית, ברמה זו או אחרת, בתחומי הריון ולידה והתקופה שאחריה.

דולה מיומנת מכירה שיטות שונות לטיפול, תמיכה וסיוע בתקופת ההריון. לפני הלידה הדולה שם בשביל להרגיע את הראש ואת הגוף. היא מהווה כתובת לכל השאלות הכי חכמות או הכי "טפשיות". היא יכולה להדריך אותך איך עושים עיסוי פרינאום, כיצד להתמודד עם צירים, כאבי גב ועוד דברים שמטרידים בתקופה הקרובה ללידה. והיא גם דמות קבועה שעליה אפשר לבנות רגשית ביחס לכל החרדות והתהיות שעולות בימי ההריון האחרונים.

כשמתחילים סימני לידה, הדולה היא זו שאליה מתקשרים (כן, גם באמצע הלילה) עם השאלה מתי כדאי לצאת לבית החולים. בחדר הלידה את תזכי לטיפול של הצוות המקצועי: מיילדת ורופא שעובד בחדר לידה. הדולה בדרך כלל תורשה להיות שם. היא תהיה שם לצדך כשהצירים מתארכים ותנסה להקל על הקושי, אם על ידי עיסוי, אם על ידי עזרה בשינוי תנוחה, בנשימות ובמילות הרגעה. גם בן הזוג יקבל תדרוך, אם צריך, על הדרכים שבהן הוא יכול להקל עליך.

וגם אחרי הלידה יש לדולה תפקיד חשוב. היא יכולה להתלוות אל בני הזוג והתינוק החדש הביתה, לסייע בהנקה ולענות על כל עשרות השאלות המטרידות כל אם חדשה - אמבטיה ראשונה, שינה, ברית מילה, תפרים ומה לא.

בעידן המודרני דולה היא גורם מסייע, נוסף על הצוות הרפואי, לתמיכה בשלב המעבר הדרמטי כל כך מזוג להורים. קרן פרידמן גדסי, המכשירה דולות: "דולה יכולה להיות מלווה משמעותית ביותר בתקופה הלחוצה ורבת הריגושים של ההריון"

איך מוצאים דולה?

הדרך הטובה ביותר לאתר את הדולה שמתאימה לכן היא להקשיב להמלצות של חברות. ישנם עשרות שיקולים בבחירה של דולה, ובהם עלויות, אזור גיאוגרפי, ניסיון ובעיקר – כימיה.

ההמלצה היא ליצור קשר עם כמה דולות ולפגוש אותן. חשוב להכין רשימת שאלות מדויקת שכוללת את הדברים שחשובים לך להבין כמו: כמה מפגשים כולל התשלום מלבד הנוכחות בלידה עצמה, כמה זמן ייקח לה להגיע אליכם בזמן הלידה, אם היא בלידה אחרת מי מחליפה את מקומה, מה הניסיון שלה, היכן היא למדה, האם היא אמא בעצמה ועוד.

הכימיה והקשר בין בני הזוג לדולה הוא חשוב במיוחד, כי אישה שאינכם חשים בנוח במחיצתה – גם אם יש לה ניסיון רב ואמינות גבוהה – היא אינה אישה שתרצו בנוכחותה בזמן הלידה.

חשוב לך הומור ומישהי שמדברת בגובה העיניים או דמות אם שתאפשר לך לחוש בטוחה במחיצתה? חשבי על כל השאלות והתסריטים האפשריים ולכי להכיר דולות.

יועצות: קרן פרידמן גדסי, עוסקת בהכשרת דולות ומדריכות הכנה ללידה, מפתחת "תרפיה ממוקדת לידה"; קרן ברס, תרפיסטית לריברסינג, נשימה ומדיטציה בטיפולים אישיים ובסדנאות קבוצתיות

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש