חיפוש

dsdsdsd
פנג שוואי: סידור חדר הלידה

פנג שוואי בחדר הלידה

מוטיבים מן הטבע, קריסטלים ונרות להעצמת האנרגיה החיובית, מפל מים ואלמנטים ירוקים שמחזקים תחושות של צמיחה וגדילה - הם חלק בלתי נפרד מחדר הלידה בנוסח פנג שוואי

סיגל קינזרמן

סיגל קינזרמן

​האם צפוי דור של תינוקות רגועים יותר? אם אווירה רגועה בחדר הלידה היא מתכון לשלוות נפש בהמשך החיים, ייתכן מאוד שהבשורה הזאת, לפחות בישראל, תהייה רשומה על שם חדרי הלידה במרכז רפואי רבין, מקבוצת כללית.

בבית החולים לנשים בבילינסון, שהוא חלק ממרכז רפואי רבין, נחנכה ביולי 2008 סוויטת פנג שוואי ללידה טבעית מרהיבה ביופייה שעוצבה על־פי עקרונות תורת הפנג שוואי.

מה זה פנג שוואי?

פנג שוואי היא תורה סינית עתיקה, המשלבת התייחסות למיקום חפצים בחלל עם תנועת מים, על מנת לגרום לתחושה של הרמוניה. משמעות המילים הסיניות פנג שוואי הן רוח ומים, ועל־פי אותה תורה האדם נמצא ביניהם. כלומר, כשהפנג שוואי נכון, השפעות הטבע על האדם חיוביות ומאוזנות. 

פנג שוואי בחדר הלידה? מה אומרים הרופאים?

"לידה טבעית מאפשרת הימנעות מרבית מהתערבויות רפואיות", אומר פרופ' מרק גלזרמן, מנהל בית החולים לנשים בבילינסון. "למעט בדיקה של רופא בהתחלת התהליך, הלידה מנוהלת לרוב בעזרת מיילדת בלבד. האישה משתמשת באמצעים שונים לשיכוך כאבים על־פי בחירתה וללא אפידורל. היא יכולה לנוע, אינה מרותקת למיטתה ומקבלת סיוע מהמלווים והמיילדת. אנו שואפים לאפשר ליולדת ולמשפחתה חוויה נהדרת, אך לא מתפשרים על בטיחות היולדת ועוברה. בכל עת סוויטת הפנג שוואי יכולה להפוך לחדר לידה רגיל, עם זמינות מיידית של כל התשתית הטכנולוגית הרפואית הנחוצה".

מה מיוחד בסוויטת פנג שוואי בבלינסון?

"אנו מושפעים מהאנרגיות שסביבנו ומטרתנו היא לאזן אותן", אומרת מיכל ביתן, מעצבת פנים ויועצת על פי עקרונות הפנג שוואי. "מכיוון שאנרגיה נמצאת בכל מקום ובכל דבר - חי או דומם, עיצוב נכון של חלל ישפיע על זרימת אנרגיה טובה ונעימה. בעיצוב החדר שולבו חמשת היסודות - מים, אבן, עץ, אש ומתכת".   לדבריה,  עיצוב סוויטת הפנג שוואי נסמך על היסודות הבאים:

• קווים מעוגלים בחלל החדר - מסייעים לזרימת האנרגיה. צורתו העגולה של אזור הלידה יוצרת תחושה של ביטחון, שלווה והרמוניה, שמקיפים את האישה בהשראת חלל הרחם בו מתפתח העובר.

• תאורה ומכשירי חשמל המוסתרים בתוך ארונות עץ – מאפשרים זרימה טובה יותר של אנרגיה. הבחירה בעץ נועדה לבודד חשמל סטטי ואנרגיה של המכשירים החשמליים, שהם חלק מהציוד בחדר הלידה.   

• שימוש במוטיבים מן הטבע - בכניסה לחדר מפל מים קטן ופיסת "דשא". קירות החדר מעוטרים בטפט פרח הלוטוס ורוב האבזור עשוי מעץ. כל אלה מאפשרים חיזוק, צמיחה וגדילה. מוטיבים טבעיים יוצרים תחושה של רוגע, המסייעת ליילוד לצאת רגוע יותר לאוויר העולם. אווירת הטבע מתבטאת גם בגוונים הטבעיים והבהירים של הריהוט, בתמונות על הקירות, הטפטים ורצפת הפרקט בחדר האירוח.

• שימוש בצבעים וגוונים לחיזוק אנרגיה - כיסוי המיטה הסגול נותן תחושה של נינוחות ורוגע; אלמנטים ירוקים מחזקים תחושות של צמיחה וגדילה; שימוש בכתום טוב לחיזוק הקשר של המשפחה.

• שילוב שלשות בעיצוב החדר -  שלשות הן מוטיבים של חיזוק המשפחה. בסוויטה תלויה סדרה של שלוש תמונות באזור מתקן הלידה הטבעי. בחדר המשפחה ועל מיטת הלידה מונחות שלוש כריות.

• מים - מפל המים הקטן שבכניסה משמש לזרימה וריכוך של אנרגיה והפיכתה לנינוחה יותר.

• קריסטלים ונרות - משמשים להעצמת האנרגיה החיובית, מסייעים לזרימה רכה יותר ומעניקים תחושה רכה ונעימה.  

איך יולדים בסוויטה - בשכיבה או בכריעה?

בסוויטת הלידה הטבעית יש שתי  עמדות לידה, לבחירתה של היולדת:  מיטה משוכללת המאפשרת לידה בשכיבה או בכריעה על גבי המיטה.

לרשות היולדת עומד מתקן לידה ייחודי, המאפשר תנוחות שונות בזמן הצירים וכן בזמן הלידה והמדמה את מצב הלידה בטבע.
מתקן הלידה, שיובא  מיוחד מאירופה, בנוי ממושב מיוחד ליולדת ולמלווה ומעליו חבל לאחיזה ומשיכה בזמן הלידה. המתקן המיוחד נבנה  בהשראת לידות בטבע, בדומה להתנהגות נשים בעמים קדומים, בהם האישה נאחזת בעץ במהלך הלידה. המתקן המשוכלל מאפשר ליולדת לבחור את תנוחת הלידה המועדפת עליה: ישיבה, כריעה, עמידה מכופפת והוא גם וכולל כדור גמיש שעליו יושבת היולדת להקלה על כאבים לפני הלידה. 

המתקן בנוי כך שבמהלך כל הלידה יכול הבעל או המלווה לשבת מאחורי האישה במושב המיועד לכך, לחבק, להרגיע, לסייע ולקחת חלק פעיל.  

סוויטת הפנג שוואי מצוידת בכל המכשור הרפואי הנחוץ להבטחת בטיחות הלידה, כולל ציוד חירום שכולו מוסתר מאחורי ארונות עץ. לדוגמה מכשור הניטור לבדיקת דופק העובר והמכשיר לבדיקת לחץ הדם של האם אוחדו למכשיר אחד, המוסתר מאחורי דלת ארון. מנורות המשמשות את הרופאים לשלב שלאחר הלידה, מוסתרות בתקרה ועמדת הטיפול בתינוק מוסתרת בארון שנפתח רק לאחר הלידה - זאת כחלק מהתפיסה של יצירת חדר נעים ומרגיע המזכיר יותר בית מאשר בית חולים.

איזה עוד תנאים מיוחדים יש בסוויטה?

בסוויטה מתנגנת מוסיקת רקע נעימה, יש טלוויזיה ושירותים צמודים עם מקלחת בה הותקנה מערכת של סילוני מים המכוונים לכיוון היולדת ומסייעים בהפגת הכאב ובזירוז הלידה (אפשר גם לשבת במקלחת). הסוויטה כוללת גם חדר אירוח מרווח לשלושה עד ארבעה בני משפחה מלווים ובו ספה, עמדת מחשב, טלוויזיה, שולחן עבודה ומטבחון.

האם השימוש בסוויטה כרוך בתשלום?

לא. הוא בחינם! אין צורך ברישום מוקדם והאפשרות להשתמש בו היא על־פי העקרון של "כל הקודמת זוכה".

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש