חיפוש

dsdsdsd
לידת בית

לידה במגרש הביתי

האם לידת בית היא חווייה מכוננת ומעצימה או הרפתקה מסוכנת וחסרת אחריות? תלוי את מי שואלים

קטי קמחי

קטי קמחי

מבחינת רוב הנשים והממסד הרפואי, הבחירה בלידת בית נראית כמו הבחירה לעבור טיפול שיניים בלי הרדמה בבית המטופל. כי הרי, למה לא לנצל את הידע העצום של הממסד הרפואי, את רשת הביטחון שהוא יכול לפרוש תחתינו במקרה שמשהו חלילה משתבש, ולמען השם: למה לסבול אם כבר המציאו את האפידורל?!

אבל יש כאלה שחושבות שכמו שהריון זה לא מחלה, לידה זה לא ניתוח לב פתוח. הן מעדיפות את הנוחות הביתית, את הרוגע ואת הוויתור על התערבויות רפואיות.

"בכל אישה טמון הידע איך ללדת. הגוף מטבעו יודע מה לעשות. אנחנו רק צריכות להקשיב, להיות מודעות ולא להפריע למהלך הטבעי הזה", טוענת המיילדת אילנה שמש, "זוגות שבוחרים ללדת בבית אינם עושים זאת ממקום של השלמה עיוורת וחוסר ברירה, אלא מתוך לקיחת אחריות על חייהם. רובם דווקא רואים את הלידה בית החולים כמסוכנת יותר בגלל האחוזים הגבוהים של ניתוחים קיסרים, לידות ואקום, והתערבויות רפואיות אחרות".

בכמה לידות כאלה מדובר?

שמש: "פעם (לפני 17 שנה) הייתי מילדת הבית היחידה בישראל והיו עשר לידות בית בשנה. היום אנחנו 12 מילדות בית ויש בערך 400 לידות בשנה".

מי האוכלוסייה שמעדיפה לידת בית?

שמש: "אנחנו פוגשות את כולם - החל מאנשים פשוטים בלי השכלה ועד דוקטורים ועורכי דין, משפחות חרדיות, עשירים, עניים וכמובן - הרבה אנשים שעוסקים ברפואה אלטרנטיבית".

זה אולי נחמד ללדת בבית אבל איך מתמודדים עם הכאב? הרי לידה היא עניין כואב. כואב כמו ששום דבר לא כאב לך בחיים. לכן, רובנו מאמינות שכשיש צירים כדאי לרוץ כמה שיותר מהר לבית החולים הקרוב, להפקיד את גופנו בידי הממסד הרפואי ולהתחנן לאפידורל.

אבל שמש מזכירה שההריון הוא תהליך הכנה של 40 שבועות לקראת הלידה. ולכן, כאב הלידה הוא כאב שאפשר להתכונן אליו ואפשר להקל עליו. הגוף הנשי מכיל בתוכו את כל הידע, ההורמונים והשרירים הנכונים – כל מה שנשאר הוא לשכנע גם את הראש והנפש שאנחנו מוכנות.

נשים שבוחרות ללדת בבית בוחרות לא לעקוף את הכאב. הן מאמינות שדווקא ההתמודדות עם הכאב והאמונה בגוף שיודע לעשות את העבודה גורמים ללידה להפוך לחוויה נדירה. המיילדת מיכל בונשטיין: "רוב הנשים יכולות ללדת בלי משככי כאבים באופן טבעי. השאלה היא אם הן רוצות להגיע למקום של קצה גבול היכולת. מקום של התגייסות רגשית מאוד גדולה. לרוב הנשים יש את היכולת לעשות את זה, אבל חלקן מבטלות את החשיבות של חוויות מסוג כזה".

לדברי בונשטיין, "תהליך הלידה קורה בעצמו. כשהאם נמצאת בתנוחות נכונות התינוק פשוט נדחף החוצה על ידי כוחות הרחם, ועל האם בעיקר לשחרר ולאפשר לתהליך להתרחש בגופה. זהו. אף אחד לא 'מיילד', אלא רק משגיחים ורואים שכלום לא מפריע לתהליך לקרות בעצמו".

ומה עם נשים שניסו ללדת בצורה טבעית בבית החולים ונאלצו להתמודד עם ייסורי תופת מתמשכים שהסתיימו בניתוח או התערבות רפואית אחרת?

לטענת מילדות הבית, האווירה בחדר הלידה היא גורם משמעותי בקצב ההתקדמות של הלידה. לדבריהן לידה, כמו חיזור, כמו רבייה וכמו הנקה, מחייבים פרטיות. רק בתנאים של שקט ופרטיות תהיה זרימה של אוקסיטוצין ותתאפשר התקדמות בלידה.

ד"ר עופר ארז, אחראי יחידת הריון בסיכון גבוה במחלקת נשים ויולדות ב' במרכז הרפואי האוניברסיטאי "סורוקה" מסכים כי "לידות בית יכולות להיות חוויה בלתי נשכחת ומכוננת ליולדת ולבני משפחתה", אבל - "כל זה בתנאי שתהליך הלידה עובר ללא תקלות".

ד"ר ארז מזכיר ש"הכלל החשוב ביותר ברפואה הוא קודם כל לא לגרום נזק לאם ולעוללה. בטיחותם של האם ועוברה במהלך הלידה ומשכב הלידה הינה גורם מאוד משמעותי בקבלת ההחלטות במהלך ניהול הלידה. המעבר מלידה רגילה לניתוח בהול או לכל התערבות חירום אחרת יכול להיות לעתים עניין של דקות ספורות. איחור באבחנה או בטיפול של מצבי חירום אלו יכול להיות מלווה בסיבוכים אשר ילוו את האישה וילדה למשך כל חייהם".

נכון, יש מדינות שבהן לידת בית היא עניין מקובל יותר. אבל ד"ר ארז מדגיש כי במדינות אלה כל ההיערכות שונה. הוא אומר כי, "בהולנד, לדוגמה, שבה לידות בית הרבה יותר שכיחות מאשר אצלנו, קיים נוהל המחייב מיילדת להודיע לבית החולים הסמוך כאשר היא מגיעה לבית היולדת לשם קבלת הלידה. כמו כן ישנה מערכת תמיכה של שירותי רפואת חירום הזמינים למיילדת ברגע שהיא מדווחת על תחילת הלידה וזאת על מנת לסייע במהירות האפשרית במקרה שהלידה מסתבכת".

ואתם שואלים את עצמכם "מי צריך את זה?" ד"ר ארז מזכיר את הנתונים: "עד לפני  מספר עשורים באירופה וארה"ב, ועד היום במדינות עולם שלישי, הגורם מספר אחת לתמותת נשים בגיל הפריון היה והינו סיבוכי לידה, בעיקר דימום שלא נשלט. המיילדות המודרנית, זו שמתרחשת בבתי החולים, זו שתומכי לידות טבעיות ולידות בית כה מרבים לבקרה ולדבר בגנותה, הינה הגורם שהביא לכך שאירוע של תמותת יולדת הינו נדיר יחסית ושתמותת ותחלואת הילודים כתוצאה מסיבוכי הלידה ירדה פלאים עד למצבנו הנוכחי.

רוצה ללדת בבית? כמה כללי זהירות

מהלך ההריון צריך להיות תקין לחלוטין, ללא מחלות רקע לאם, כמו יתר לחץ דם, סוכרת או כל בעיה אחרת. הלידה צריכה להיות במועד - אחרי שבוע 37 להריון.

העובר צריך להיות במשקל ממוצע. עדיף ללדת בבית החולים עוברים הקטנים לגיל ההריון או שמשקלם הוערך כעולה על 4,000 גרם.

עדיף ללדת בבית החולים אם זו לידה ראשונה, שבה הסיכון לחוסר התקדמות הלידה הינו גבוה יותר.

נשים שעברו ניתוח קיסרי, במיוחד אלו שמעולם לא ילדו בלידה וגינלית, צריכות ללדת בבית חולים בשל הסיכון הקיים לקרע של הצלקת הניתוחית במהלך הלידה.

קחי מיילדת המיומנת בלידות בית והמצוידת בכל האמצעים האפשריים למתן טיפול חירום.

המרחק מבית היולדת לבית החולים צריך להיות סביר, כך שבמקרה של סיבוך במהלך הלידה ניתן יהיה להגיע לבית החולים במהירות האפשרית על מנת לאפשר התערבות רפואית יעילה.

ד"ר עופר ארז


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש