חיפוש

dsdsdsd
פרמין: תרופה בטוחה נגד בחילות בהריון

פרמין: תרופה בטוחה נגד בחילות בהריון

עד 80 אחוז מהנשים ההרות סובלות מבחילות בהריון, בעיקר בשליש הראשון. חוקרים ישראלים מצאו כי שימוש בתרופה פרמין יעיל נגד התופעה ואינו כרוך בסיכונים משמעותיים לעובר

ענבל גוטמן

ענבל גוטמן

האם את סובלת מבחילות והקאות בתחילת הריון, אך חוששת ליטול תרופה לטיפול בתופעה המציקה בשל החשש מתופעות לוואי לא נעימות? חוקרים ישראלים מהמרכז הרפואי סורוקה ומאוניברסיטת בן־גוריון קובעים כי השימוש בתרופה פרמין (שם מסחרי  מטוקלופרמיד) בטוח נגד בחילות בהריון ואינו גורם לסיכון משמעותי לתינוקות. המחקר נמשך כעשר שנים וממצאיו פורסמו בכתב העת היוקרתי The New England Journal of Medicine.

האם רוב הנשים סובלות מבחילות בהריון?

50 עד 80 אחוז מהנשים ההרות סובלות מבחילות והקאות במהלך השליש הראשון להריון. סימפטומים אלו עלולים להיות חמורים ויכולים להמשך גם לאחר סיום השליש הראשון.

מה הבעיה להשתמש בתרופות נגד בחילות?

תרופות מאושרות לשימוש הציבור רק לאחר פרסום הוכחות מדעיות מספקות בנוגע לבטיחות השימוש וליעילות הרפואית שלהן התרופות יועדו. במרבית התרופות המאושרות לשימוש הציבור, קיימים נתונים חלקיים בלבד המאפשרים לקבוע האם התועלת שבטיפול באישה ההרה עולה על הסיכון לעובר.

בישראל ובאירופה, פרמין היא תרופה נפוצה לטיפול בבחילות ובהקאות של נשים הרות, בעוד שבארצות הברית היא משמשת לטיפול בעיקר במקרים קשים. למרות זאת, ההנחיות לשימוש בפרמין אינן כוללות שימוש לטיפול בבחילות בהריון. התרופה נמצאת בשימוש שנים רבות ועד כה הצטברו נתונים רבים על תופעות לוואי מועטות במבוגרים, כאשר מקפידים על נטילה על־פי ההנחיות.

הקשר שבין נטילת פרמין במהלך ההריון לבין מומים מולדים ותוצאות בלתי רצויות לעובר ולילוד נבדק במחקר תוך נטרול משתנים העלולים להשפיע על התוצאות כמו למשל גיל האישה בעת הלידה, סוכרת או עישון במהלך ההיריון.

החוקרים מציינים כי בתקופת המחקר נולדו 81,703 ילודים לללקוחת של הכללית במחוז הנגב. מתוכם 3,458 (4.2 אחוזים) נטלו פרמין בשליש הראשון להריון. נטילת התרופה לא נמצאה כגורם סיכון משמעותי למומים מולדים, למשקל לידה נמוך, לפגות ולמוות סביב הלידה. לדברי החוקרים נמצאו שיעורים דומים של מומים מולדים בקרב ילודים שנחשפו לפרמין  (5.3 אחוזים) ובקרב ילודים שלא נחשפו לפרמין (4.9 אחוזים). גם שיעורי התמותה במהלך אשפוז הלידה בשתי קבוצות המחקר היו דומות: 1.5 אחוזים בילודים שנחשפו לתרופה בהשוואה ל־2.2 אחוזים בילודים שלא נחשפו. כמו כן נמצא שיעור דומה של מומים גם לגבי הפלות של עוברים מסיבות רפואיות.

ממצאי מחקר זה, הכולל מספר גדול מאוד של הריונות, מאשרים את בטיחות השימוש בפרמין לטיפול בבחילות והקאות במהלך ההריון ברמה גבוהה של ביטחון.

המחקר בוצע על־ידי חוקרים מהמחלקה לאפידמיולוגיה והערכת שירותי הבריאות מהפקולטה למדעי הבריאות באוניברסיטת בן־גוריון בנגב, מהחטיבה לרפואת ילדים והחטיבה למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי סורוקה, ממחוז הדרום של שירותי בריאות כללית ומהחטיבה לפרמקולוגיה של בית החולים לילדים בטורונטו קנדה. המחקר בוצע כחלק מעבודת הדוקטורט של  אילן מתוק, בהנחיית החוקרים הראשיים האפידמיולוגית ד"ר עמליה לוי  ורופא הילדים ופרמקולוג קליני פרופ' רפאל גורודישר.​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש