חיפוש

dsdsdsd
מה אפשר לעשות עם דם טבורי

דם טבורי: לא לזרוק את החבל

איסוף דם מחבל הטבור עשוי בעתיד להציל חיים. האם לתרום את הדם לבנק ציבורי או לבנק פרטי? מה הסיכוי שתזדקקו לכך בעתיד ועד איזה גיל ניתן להשתמש בתאי הגזע? כל השאלות וכל התשובות

ד"ר רוני לוי

ד"ר רוני לוי

​הדם שנותר בחבל  הטבור לאחר לידה עשוי בעתיד להציל חיים. עד לפני מספר שנים, נהוג היה להיפטר ממנו מיד לאחר הלידה, אולם בשנים האחרונות עלתה המודעות לאפשרויות הטמונות בשימור תאי גזע.

אפשר לקבל הסבר על תאי הגזע?

בבקשה: השלייה וחבל הטבור מכילים מאגר עשיר של תאים צעירים, הקרויים תאי גזע או תאי אב.באנגלית הם ידועים בשם Stem Cells. תאים אלו זהים לתאים שנמצאים במוח העצם והם יכולים להתפתח לסוגי תאים אחרים ובדרך כלל  לאחת מקבוצות התאים המרכיבים את הדם:

• תאי דם אדומים.
• תאי דם לבנים.
• טסיות – לוחיות דם.

בנוסף, תאי הגזע עשויים להתמיין גם לתאים מקבוצות אחרות בגוף כמו תאי לבלב, תאי שריר ותאי עצב.

למה כדאי לשמור את התאים הללו?

במספר מחלות קשות - כמה סוגי סרטן, מחלות דם ומחלות  שפוגעות במערכת החיסון  - יש צורך בטיפול בהקרנות וכימותרפיה על מנת להרוס את התאים החולים.
הטיפולים הללו הורסים גם תאים בריאים במוח העצם. במצבים כאלה, לעתים צריך להשתיל תאי מוח עצם שזהים לתאים המצויים בשיליה ובחבל הטבור. אם ההשתלה תצליח, תאים אלו יהפכו לתאים בוגרים ובריאים.

מה היתרון של התאים שנאספו מהדם טבורי?

התאים המושתלים צריכים להתאים לחולה, וזאת כדי לאפשר להם להיקלט בגוף ולמנוע דחייה. זאת ועוד: ב־40 אחוז מהמקרים, לא ניתן למצוא תורם שיתאים, ומכאן חשיבותם של התאים שנאספו מחבל הטבור.

השימוש בתאי גזע להשתלה התבצע לראשונה בצרפת: דם טבורי שנלקח בלידה ניתרם לאח בן חמש עם אנמיה על שם  פנקוני (מחלה תורשתית קשה, שמתבטאת בעיקר בחוסר בתאי הדם האדומים ובהמשך גם של תאי הדם האחרים). עד היום הטיפול הזה ניתן כבר ליותר מ־1,500 מטופלים.

מתי ואיך לוקחים את תאי הגזע? 

איסוף הדם הטבורי נעשה מיד אחרי הלידה, בין אם המדובר בלידה רגילה ובין אם המדובר בניתוח קיסרי. בשלב ראשון, בודקים את הדם ומחפשים זיהומים נגיפיים שונים וכן מאפיינים סימנים ריקמתיים ייחודיים (סיווג רקמות). בהמשך, מפרידים בין תאי גזע לתאי דם אחרים המצויים בחבל הטבור - ושומרים אותם בחנקן נוזלי בטמפרטורה נמוכה בבנק מיוחד לכך.

איפה אפשר לשמור תאי גזע?

יש שתי אפשרויות:

לתרום לבנק דם טבורי ציבורי ולהגדיל את מספר התרומות הפוטנציאליות. שימור זה אינו כרוך בתשלום. במספר בתי חולים בישראל ניתן לשמור תאי גזע לשימוש ציבורי.

לשמור דם טבורי בבנק פרטי. דם זה מיועד רק לתורם עצמו או לבן משפחה קרוב. שימור כזה נעשה בתשלום: 600 דולר עם  "פתיחת החשבון" + תשלום של 75 דולר לשנה במשך 20 שנה. יש מספר חברות שמציעות את השירות בארץ, אך תאי הגזע עצמם נשמרים בחו"ל.

מה עדיף - פרטי או ציבורי?

אין ספק שמומלץ לתרום תאי גזע לבנק ציבורי לטובת הכלל, שהיא גם טובת הפרט. מדובר בתרומה נטולת סיכונים.

האם תרומה של תאי גזע לבנק ציבורי תקנה לתורם זכויות?

תאי הגזע יהיו בשימוש לכל נדרש ובהחלט ייתכן שתאי הגזע שתרמת יינתנו למישהו אחר. עם זאת, תרומת תאי גזע תגדיל את המאגר וככל שיהיו יותר תורמים, יגדל הסיכוי שלכם למצוא תורם מתאים.

מה היתרון של הבנק הפרטי?

בנק פרטי למעשה מציע  סוג של ביטוח רפואי. אנו  ממליצים על שימור תאי גזע בבנק כזה, כאשר מישהו במשפחה חולה באחת המחלות שיכולות להיות מטופלות באמצעות השתלת תאי גזע.
השימוש בתאי גזע עצמיים מקטין בהרבה את הסיכוי לדחייה של התרומה, אם כי גם בתרומה של תאי גזע מתורם אחר סיכויי הדחייה הם קטנים. עם זאת, הסיכוי של תינוק להשתמש בתרומה שלו קטן מאוד והוא נובע קודם כל מהסיכוי הנמוך להופעת המחלה. גם אם יחלה, יש  סיכוי שיימצא תורם מתאים ( בין 30 ל- 70 אחוזים). בנוסף, כנראה גם שהתורם לא יכול לתרום לעצמו, אלא רק לאחרים עקב חשש מנשיאה גנטית של מוטאציה הגורמת למחלה.

אם בוחרים בבבנק פרטי, חשוב לבדוק שהחברה הממונה על שמירת תאי הגזע יציבה מבחינה כלכלית. כדאי גם לברר מה קורה לתאי הגזע, אם החברה פושטת רגל. כדאי גם לברר מהו  הניסיון של החברה בשימוש בתאי הגזע,  כמה פעמים השתמשו בתאי הגזע השמורים בחברה לתרומה וומהו שיעור ההצלחה.

האם יש סיכון באיסוף דם טבורי?

אם חבל הטבור נקשר מהר מידי, יש ירידה בכמות הדם השילייתי החוזרת לתינוק - ואז הוא יהיה חשוף יותר לאנמיה בשנים הראשונות לחייו. עם זאת, יש כאלה המצדדים בקשירה מהירה של חבל הטבור, כיוון שלטענתם היא מונעת עומס דם על התינוק ומקטינה את הסיכון לצהבת.

מה הסיכוי לשמר תאי גזע לשנים רבות?

ביותר מ-90 אחוזים מהמקרים, תאי גזע נמצאו חיוניים גם אחרי 15 שנים.

איך הגוף מגיב טוב יותר - בהשתלת מוח עצם או בהשתלת תאי גזע?

מבחינת הישרדות, התגובה דומה. הסיבוכים בעקבות השתלת מוח עצם מתבטאים בתגובה נגד השתל, דבר שהוא הרבה פחות שכיח בתאי גזע. הבעיות הקשורות בתאי גזע הן בעיקר בכמות התאים.

האם תאי גזע יוכלו לשמש בטיפול גנטי?

באופן תאורטי, תאי גזע יכולים לשמש כחלקי חילוף לתאים מרקמות שונות בגוף, אך עד היום לא בוצע ניסוי כזה בבני אדם.

האם ניתן להשתמש בתאי גזע לטיפול בסרטן הדם בילדים?

למרות שהפרסומים אומרים שכן, יש בעייתיות מסוימת בכך, כיוון שחלק מהסרטנים בילדים נובעים ממוטציה גנטית מולדת. במקרה זה, עדיף להשתמש במוח עצם או תאי גזע של תורם ולא בתאי גזע של הילד עצמו, כיוון שהם עלולים לשאת את אותה מוטציה.

מה הסיכוי של ילד ללא סיפור משפחתי של מחלות כלשהן להשתמש בתאי גזע?

התשובה לכך לא ברורה ואין על כך מידע מהיימן בספרות הרפואית. הערכה מאוד גסה, על פי שכיחות המחלות, מדברת על 1 ל־1000 עד 1 ל־20,000.

האם יש נתונים ברורים על הצלחות בהשתלה של תאי גזע?

כן, ולראייה יותר מ-1,500 מקרים תוארו בספרות הרפואית. כל התיאורים מתייחסים לתאי גזע מתורם (Allogenic) ולא מתאי גזע עצמיים (Autollgous).

האם ניתן להשתמש בתאי גזע בכל גיל ?

תאי גזע חיוניים קיימים גם אחרי 15 שנים של הקפאה, אולם המגבלה הגדולה היא בכמות תאי הגזע הנשאבים מחבל הטבור. כמות תאי הגזע הנדרשת היא פרופורציונית למשקל החולה. רוב הניסיון שיש עד כה הוא בילדים או נערים צעירים יחסית, לא ברור אם הכמות הנשאבת תספיק למבוגר במשקל סביר.

מה אומרים במשרד הבריאות בארץ או בארצות הברית על בנק תאי גזע פרטיים ?

משרד הבריאות הישראלי לא התייחס עד היום לנושא. התייחסות לא רשמית של ה- FDA האמריקני היא שאין מספיק נתונים מדעיים כדי להמליץ או לא להמליץ על שמירת תאי גזע. כלומר, אין מספיק מידע כדי להתחייב שהכסף לא מבוזבז לריק.

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדרי לידה ומיון יולדות במרכז רפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש