פורסם בראשונה: 09.07.2006
עדכון אחרון: 02.08.2007
  • ד"ר מיכל גילאון ד"ר מיכל גילאון

הסיגריות והתפריט הלא מאוזן

לקריאה נוחה
נשים צעירות, ובעיקר אלה שמעשנות, צורכות פחות מונעי חימצון וחומרים מזינים אחרים במהלך ההריון - בהשוואה לנשים הרות שאינן מעשנות

מעשנות צעירות בהריון נוטות לאמץ תפריט לא מאוזן. כך עולה ממחקר שהתפרסם בכתב העת לאפידמיולוגיה ולבריאות הקהילה. חשיבות המחקר קשורה לממצאי מחקרים קודמים שהצביעו על כך שהדיאטה של האישה במהלך ההריון עשויה להשפיע על התפתחות העובר שלה.

המשתתפות המעשנות במחקר נטו להיות צעירות יותר, ממעמד חברתי נמוך יותר ופחות משכילות מאלה שלא עישנו. עוד התברר כי המעשנות צרכו הרבה פחות חומרים מזינים מאשר הלא מעשנות.

החוקרים מציינים שהמעשנות היו מלכתחילה בנחיתות משום שהיו להן רמות נמוכות של נוגדי חמצון (אנטיאוקסידנטים) - חומרים שמגינים על הגוף נגד נזקים לתאים שעלולים לגרום מחלות.

לטענת המחברים, צריכת פחות חומרים מזינים וכך גם פחות נוגדי חימצון עלולה להיות בעלת השלכות ביולוגיות חמורות עוד יותר אצל מעשנות מאשר אצל לא מעשנות.

החוקרים הגיעו למסקנה שנשים צעירות, ובעיקר אלה שמעשנות, מצויות בסכנה של צריכה מועטת של נוגדי חמצון וחומרים מזינים אחרים במהלך ההריון.

על פי הערכות, בערך רבע מכל הנשים ההרות בבריטניה מעשנות, והמעשנים בדרך כלל מצויים בסכנה מבחינת תזונה. המחברים ממליצים לעודד נשים בהריון לאכול חמש מנות של פירות וירקות מדי יום ולא לנסות לשפר את התזונה שלהן באמצעות תוספי מזון.  

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

בהריון?

כללית פלטינום מעניקה לך סל הריון בשווי של עד 8,000 ש"ח

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל