חיפוש

dsdsdsd
ויטמין C יכול להפחית את הסיכון ללידה מוקדמת

ויטמין C נגד לידה מוקדמת

חוקרים: תוספת של ויטמין C אחרי השבוע ה־20 להריון עשויה להפחית את הסיכון לפקיעה מוקדמת של קרומי שק ההריון. כ־40% אחוז מהלידות המוקדמות נגרמות בגלל פקיעת שק ההריון

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

​ויטמין C ממלא תפקיד חשוב בשמירה על שלמות קרומי השק של העובר. על אף שמחקרים קודמים קשרו רמות נמוכות של הוויטמין הזה לסיכון מוגבר לפקיעה מוקדמת של הקרומים האלה, לא היה ברור האם תוספת של  ויטמין C עשויה להפחית את הסיכון.

ד"ר אסתר קזנובה ועמיתיה מהמכון הלאומי לחקר ההריון במקסיקו־סיטי בדקו את תוצאות המעקב אחרי 120 נשים שחולקו באקראי לשתי קבוצות: אחת קיבלה תוספת של 100 מ"ג ויטמין C, ואילו האחרת קיבלה פלצבו (כדור דמה). הניסוי החל מהשבוע ה־20 להריון, ו־109 נשים הרות סיימו את המעקב.

החוקרים מצאו רמה דומה של ויטמין C בשתי הקבוצות במהלך ההריון. עם זאת, אחרי תחילת המחקר, רמות הוויטמין בכדוריות הלבנות של הנשים שקיבלו פלצבו הוסיפו לרדת, אך עלו בקבוצת הנשים שקיבלו תוספת ויטמין C. ההבדל היה משמעותי מהבחינה הסטטיסטית ולא נגרם באופן אקראי.

השימוש בוויטמין C הביא גם לירידה בסיכון לפקיעה מוקדמת של קרומי שק ההריון. 14 מכלל 57 ההריונות (24.5%) בקבוצת הביקורת הסתבכו בגלל פקיעת קרומים בהשוואה לארבע נשים בלבד מתוך 52 הנשים שקיבלו תוספת ויטמין (7.69%). כיוון שפקיעה מוקדמת של קרומי השפיר אחראית ל־40% ואף יותר מהמקרים של לידה מוקדמת, תוספת של ויטמין C עשויה להיות "בעלת ערך רב בשמירה על ההריון עד סיומו במועד", סיכמו החוקרים.

תינוקות שנולדים טרם זמנם מועדים לפורענות - החל מזיהומים שונים וכלה בקשיי התפתחות בעתיד. מתברר שטיפול פשוט בעזרת תוספת של כמות זעומה של ויטמין C עשוי להפחית משמעותית את הסיכון לפקיעה מוקדמת של קרומי שק השפיר, וזו בשורה נפלאה לאמהות ולעוברים.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בשירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש