חיפוש

dsdsdsd
אישה בהיריון מסיעה מכונית צעצוע על הבטן שלה

זה הזמן, זה הרגע! מתי לצאת לחדר לידה?

את בשבוע 40, ולפתע מופיע כאב חד במפשעות. האם חייבים לרוץ לחדר לידה? מתי כדאי לעשות זירוז לידה? ומה זה מים מקוניאליים? מדריך מרגיע לנשים שחוששות ללדת במכונית

ד"ר רוני לוי, פרופ' אדי ויסבוך

בקיצור

01

מתי לצאת לחדר לידה? כאשר יש צירים סדירים ובכל מקרה של דימום, ירידת מים או ירידה בתנועות עובר.

02

גם אם הגעת לשבוע 40 להריון, אבל עוד אין צירים או סימנים ראשונים של תחילת לידה, את לא צריכה לדאוג.

03

ברוב בתי החולים מקובל לזרז את הלידה בין השבועות 41 ל־42, בגלל החשש מעלייה בסיבוכי הריון.

"איך אדע מתי לפנות לחדר לידה?" "איך אדע לזהות צירים?". אלו שאלות שרופאי נשים התרגלו לשמוע על בסיס כמעט קבוע.

נשים רבות, במיוחד במהלך ההריון הראשון, פוחדות לאחר לחדר הלידה מחשש שהלידה תתרחש בבית או בדרך לבית החולים, או שהן לא יספיקו לקבל אפידורל. כתוצאה מכך, לא פעם ולא פעמיים, הן ממהרות להגיע למיון יולדות בגלל אזעקות שווא.

אז מתי להורות לבן הזוג או לבת הזוג לקחת אותך לחדר הלידה?

• כאשר קיימים צירים סדירים.

• בכל מקרה של דימום, ירידת מים או ירידה בתחושה בתנועות העובר.

מה ההבדל בין צירים רגילים לצירים מדומים?

צירים שלא מובילים ללידה נקראים "ברקסטון היקס" או צירים מדומים. אלו צירים לא סדירים, לא תכופים ולא כואבים כל־כך, שלא מתגברים ככל שחולף הזמן. לעיתים הם גם חולפים. צירים אמיתיים גורמים לכאבים חזקים וקשה להתעלם מהם או לטעות בהם. העוצמה והתדירות שלהם מתגברת עם הזמן.

בכל זאת, איך נדע שהצירים אמיתיים?

כשמתמלאים שני התנאים הבאים לאורך זמן, סביר שמדובר בצירים אמיתיים ועלייך להגיע לחדר לידה:

• הצירים סדירים בתדירות של חמש דקות או יותר.

• כל ציר נמשך יותר מ־45 שניות.

טיפ נוסף: הכאב הנגרם על־ידי צירים מדומים מופיע בדרך־כלל בבטן התחתונה ובמפשעות, בעוד שהכאב של צירים אמיתיים מופיע בצורת חגורה מכיוון הגב אל הבטן התחתונה.

ואם אני עדיין לא בטוחה?

אם את מתלבטת באיזה סוג של צירים מדובר, אל תהססי לפנות לרופא שלך או לחדר הלידה לבדיקה כדי להסיר את הספקות.

אין כל סיבה למהר לחדר הלידה מיד כשתחושי בציר הראשון או השני. תהליך הלידה, בעיקר בלידה ראשונה, הוא בדרך כלל ממושך, והסיכוי שתלדי בבית כבר עם הצירים הראשונים הוא קטן ביותר.

להגיע למיון יולדות אם יש ירידת מים, אבל אין צירים?

לעתים הסימן הראשון לתחילת תהליך הלידה הוא פקיעה של קרומי העובר וזרימת מי השפיר החוצה, לאו דווקא עם צירים או כאבים.

לא תמיד ירידת המים ברורה ולעיתים היא יכולה להתבטא רק בטפטוף קל. בכל מקרה של ירידת מים יש לפנות למיון יולדות בהקדם, וזאת כדי לוודא שהכל בסדר - כלומר שאין זיהום, שהעובר נמצא במצג ראש ושאין צניחה של חבל הטבור.

בדרך כלל מופיעים צירים בתוך כמה שעות לאחר ירידת המים, ואם לא - מזורזת הלידה בחדר הלידה.

גם הפרשה דמית יכולה להעיד על לידה מתקרבת?

לפני הופעת הצירים יכולה גם להופיע הפרשה דמית קלה בצבע ורוד כהה או בצבע אדום בהיר. הפרשה זו מופיעה לרוב בכמות מעטה ומהווה סימן ליציאת הפקק הרירי הנמצא בצוואר הרחם.

הפקק הרירי נפלט כאשר צוואר הרחם מתחיל להיפתח. בדרך־כלל הפרשת הפקק הרירי מתרחשת עם תחילת הלידה, אך לעתים הפקק נפלט ללא צירים, והלידה יכולה להתרחש גם כמה ימים (ואפילו שבועות) מאוחר יותר.

דימום נרתיקי כבד יותר הוא חריג, ויכול להופיע כאשר השליה נמוכה ומכסה את צוואר הרחם או כאשר מתרחשת היפרדות שליה. לכן אם מופיע הפרשה דמית בכמות גדולה או כזו המלווה בקרישי דם, יש לפנות מיד לחדר הלידה.

הגעתי לשבוע 40 ועדיין אין סימן שאני צריכה ללדת. מה לעשות?

גם אם הגעת לתאריך הלידה המשוער (40 שבועות מלאים), אבל עדיין לא הופיעו צירים או סימנים ראשונים המעידים על תחילת לידה, אין לך כל סיבה לדאגה. למעשה רק חלק קטן מהנשים יולדות בתאריך הלידה המשוער, שהוא למעשה הממוצע של אורך ההריון.

הריון הנמשך מעבר לשבוע 40 הוא דבר שכיח וגם הריון הנמשך מעבר ל־41 שבועות הוא לא אירוע נדיר ומתרחש בכ־10% מההריונות.

בשלב זה יש צורך בהתחלת מעקב תכוף יותר אחר חיוניות העובר (ביצוע מוניטור ומעקב אולטרסאונד - בעיקר למעקב אחר כמות מי השפיר) ובדיקת התנאים של צוואר הרחם. בהתאם לממצאים יוחלט האם להמשיך רק במעקב או שיומלץ על השראת לידה.

כדאי לעשות זירוז?

אין כל הכרח לבצע זירוז לידה כל עוד האם בריאה והעובר במצב טוב, אבל בשבוע 40 חשוב לפנות לרופא המטפל לצורך בדיקה וניטור של העובר.

אם צוואר הרחם סגור והניטור תקין ללא צירים סדירים, ניתן להמתין עוד כשבוע לפני בדיקה חוזרת. המעקב יתבצע בדרך־כלל עד לשבועות 42-41, בכפוף להיסטוריה הרפואית והמיילדותית שלך ובכפוף לתנאים של צוואר הרחם, ויכלול מעקב יומי אחר תנועות העובר, והחל משבוע 41, ניטור העובר וביצוע אולטרסאונד להערכת כמות מי השפיר פעמיים בשבוע.

​​בהריון? תגידי ביי ביי לכל דפי המעקב והיכנסי לתיק ההריון הדיגיטלי שלך בכללית

אם הלידה לא התפתחה באופן טבעי עד אז, ברוב המרכזים הרפואיים מקובל לזרז את הלידה בין השבועות 41 ל־42. הסיבה קשורה לעלייה בשיעור הסיבוכים בשלבי הריון מתקדמים אלו, הנובעת מ"הזדקנות" השליה - כמו מים מקוניאליים וירידה בכמות מי השפיר - היכולה לבוא לידי ביטוי בניטור עוברי לא מספק.

מה זה מים מקוניאליים? 

בין אם פקעו הקרומים באופן טבעי או שהם נפקעו במהלך הלידה, חשוב לשים לב לצבע של מי השפיר. צבעו של נוזל מי השפיר הוא בדרך־כלל לבן או שקוף. כאשר מופיע במי השפיר גוון ירקרק או חום כהה, אלו הם מים מקוניאליים.

המקוניום מיוצר במעי העובר ומופרש בצואת התינוק בימים הראשונים לחייו. לעתים מופרש המקוניום על ידי העובר כשהוא עדיין ברחם, ואז הוא צובע את מי השפיר בצבע ירוק חום.

כאשר יש מעט מקוניום, אין סיבה לדאגה. כאשר הכמות גדולה יותר יש צורך במעקב קפדני יותר אחרי העובר בזמן הלידה.

כיוון שהעובר עלול לשאוף מקוניום לריאותיו בעודו ברחם, ומצב זה עלול לגרום לפגיעה ריאתית, בכל לידה בה נצפים מים מקוניאליים יוזמן רופא ילדים אחרי הלידה וינקה את המקוניום מדרכי הנשימה של היילוד למניעת שאיפה שלהם עמוק לתוך הריאות שלו.

ד"ר רוני לוי הוא מנהל חדר הלידה בחטיבת נשים ויולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

פרופ' אדי ויסבוך הוא מנהל היחידה לרפואת האם והעובר ומנהל מחלקות היולדות במרכז הרפואי קפלן, מקבוצת כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש