חיפוש

dsdsdsd
אישה וגבר מביטים בתהליך עבודה של מדפסת תלת ממד

דוקטור, תדפיס לי לב

האם מדפסות תלת ממד יוכלו לייצר איברים אנושיים שלמים? עבודות המחקר בעיצומן, והמשמעות שלהן עבור מי שזקוקים לתורמי איברים עשויה להיות עצומה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

מדפסות תלת ממד ביולוגיות כבר מצליחות לייצר רקמות תאים.

02

המחקר בתחום מתפתח והשאיפה היא לייצר איברים מורכבים שלמים.

03

התקווה היא שהמשך המחקר יקצר יום אחד את התורים להשתלות איברים.

לפני זמן קצר התבשרנו שכירורגים הצליחו לשחזר בעזרת מדפסת תלת ממדית את מבנה עצמות הפנים של רוכב אופנוע שנפגע בתאונה ועצמות הפנים שלו התרסקו.

אנחנו שומעים בתקופה האחרונה יותר ויותר על המדפסות האלה, שבעזרתן ניתן לייצר ישירות חפצים שונים בלי צורך בתכנון והרכבה מסובכים. כיום המדפסות האלה עדיין גדולות ומסורבלות ויקרות מאוד. 

אבל מניסיון העבר, ככל שהשימוש בהן יתרבה כך הגודל שלהן יפחת והעלות שלהן תרד. לא ירחק היום והן עשויות להימצא בכל בית, בדיוק כמו מחשב או מדפסת רגילה.


ברפואה זו כנראה הסנונית הראשונה. מדענים מדברים כבר בקול רם על שחזור איברים שלמים בעזרת מדפסות כאלה ורק לאחרונה התפרסם מאמר מדעי על שחזור של כלי דם גדולים בשיטה זו. 

מדפסות תלת ממד קיימות בשוק כבר 30 שנה, אך בשנים האחרונות הן חזרו לכותרות עם פיתוח המדפסות לשימוש ביתי, וגם עם המדפסות הביולוגיות, שהפיתוח שלהן עובד בשירות המדע והרפואה.

הדפסת רקמות תאים כבר קיימת. המדענים מכינים מעין "דיו ביולוגי" - תרבית רקמה אנושית שמועברת אל המדפסת ומשמשת כחומר הגלם. אך מה עם הדפסת איברים שלמים ומורכבים יותר לתפעול? 

בקרוב: כבד, ישר מהמדפסת

דוגמאות בשטח לכמה ניסיונות, יש: עוד ב־2012 שני פרופסורים מאוניברסיטת מישיגן הדפיסו והשתילו סד שתמך בקנה הנשימה של תינוק שחלה במחלה נדירה. מדענים מאדינבורו פיתחו מדפסת שמשתמשת בתאי גזע עובריים חיים בעלי פוטנציאל לייצר רקמות חיות שיוכלו להחליף ואולי אף לתקן רקמות פגועות.

מדפסת ביולוגית שפותחה בסין על ידי צוות חוקרים אותם מוביל פרופסור שו מינג אן "רגנובו" שמה, מייצרת איברים חיצוניים בעזרת ג'ל ביולוגי. בראיונות לכלי התקשורת אמר פרופסור יאן שהוא מעריך שתוך 15-20 שנה המדפסת תוכל לייצר איברים מורכבים.

רק לפני חודשיים חוקרים מהרווראד הכריזו על פריצת דרך נוספת. לראשונה, הם הצליחו להדפיס רקמה שמכילה גם תאי עור וגם מבנה ביולוגי שמדמה כלי דם. השאיפה היא שרקמות אלו יעודדו את הגוף לייצר ברקמה, לאחר שתושתל, את כלי הדם הנוספים שיידרשו לו. 

כבר בימים אלו נעשים ניסיונות פיתוח על ידי חברת אורגנובו מסאן דייגו במטרה לייצר רקמות דמויות כבד אנושי עד סוף 2014, שייועד למחקר רפואי ולבדיקת תרופות.  

חוקרים בדרך להדפסת איברים שלמים

השאיפה הכוללת היא שבעתיד הרופאים יוכלו לוותר על תרומת איברים כי ניתן יהיה לייצר איברים חליפיים במדפסות תלת ממדיות. ברור שזה לא כל כך פשוט, כי מדובר באיברים שאמורים להחליף איברים חיים ולא רק חפצים דוממים או עצמות. 

עצם טבעית היא אמנם איבר חי לגמרי, שמתחדש כל הזמן ושומר על תפקוד תקין במשך עשרות שנים של חיי האדם, אבל אפשר בקלות יחסית להחליף אותה בחפץ מלאכותי, כפי שנהוג כבר מזמן, בהצלחה לא מבוטלת. זאת מכיוון שברגע שהאדם הגיע לבגרות היא לא משנה את גודלה החיצוני.

מאידך, כשמדובר באיברים שצריכים לנוע ולשנות את גודלם כל הזמן, כמו הלב שמתכווץ עשרות פעמים בדקה או הריאות שמתפשטות או מתכווצות מספר פעמים בדקה, הסיפור שונה. לייצר תחליף מלאכותי לאיבר כזה במדפסת זה כבר סיפור הרבה יותר מסובך, גם ברמת הביצוע שצריך להיות מדויק מאוד, וגם באתגר שבשמירת הרקמות חיות עד שיושתלו בגוף. 

עם זאת, לאור הקפיצות הטכנולוגיות שחווינו בעשורים החולפים, אפשר לשמור על אופטימיות זהירה ולהניח שיימצא פתרון טכני לבעיות האלה והאנושות תזכה לראשונה בהיסטוריה לתרומת איברים מלאכותיים איכותיים וזמינים שנוצרו בהדפסה תלת ממדית.

לידיעתך – במקרים רבים טיפולים​ בכללית רפואה משלימה עשויים לסייע ולעזור. לפרטים לחץ/י​ כאן 

 ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בשירותי בריאות כללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש