חיפוש

dsdsdsd
גלולת טרובדה התגלתה כמקטינה סיכון להדבקה ב־HIV

המלצה מהפכנית: תרופת מנע לאיידס

גלולת טרובדה המשמשת לטיפול בנשאים התגלתה כמקטינה סיכון להדבקה בין גברים. בצעד תקדימי ממליץ ה־FDA לקבוצות שונות לצרוך אותה קבוע. חזרנו לשנות ה־60 העליזות? תשכחו מזה - ושימו קונדום!

ד"ר נצר חירם

ד"ר נצר חירם

האם אנחנו עומדים בפתחה של מהפכה בכל הנוגע להתמודדות העולמית עם מגפת האיידס?

לאחר מרתון דיונים, ממליץ ארגון התרופות האמריקאי FDA על טיפול תרופתי מונע לקבוצות הנמצאות בסיכון לחשיפה ל־HIV. ההוראה חלה על שלוש "קבוצת סיכון":

1. גברים המקיימים מגע מיני עם גברים (הארגון מציין כי שני שלישים ממקרי ההידבקות החדשים ב־HIV שייכים לקבוצה זו)
2. בן זוג של נשא או נשאית HIV, שטרם נדבק בעצמו
3. עובדים ב"תעשיית המין" (שירותי ליווי)

התרופה שנבחרה כאמצעי מנע היא טרובדה (TRUVADA), שהיא למעשה שילוב בין שתי תרופות. זהו אחד הטיפולים השכיחים כיום בנשאי HIV (לאחר ההדבקה). מדובר בצריכה של כדור אחד ליום, כאשר העלות החודשית בארצות־הברית עומדת על 1,200 דולר.  

מחקר רחב היקף מצא כי נטילת התרופה לצד שימוש בקונדום בעת מגע מיני בין גברים, מפחיתה את ההידבקות ב־44% לעומת שימוש בקונדום בלבד.

מחקר אחר, שנערך בקרב זוגות שבהם רק אחד מבני הזוג היה נשא HIV, גילה כי התרופה מפחיתה סיכון ההידבקות של בן הזוג השני ב־73%.

מחקר מקביל שנועד לבדוק מניעת הדבקה של נשים הופסק, לאור רושם לאי יעילות של התרופה בהדבקה בדרך זו.

זהירות: "קונדום תרופתי"

עד היום לא אושרו טיפולים למניעת הדבקה באוכלוסייה הנמצאת בסיכון - וגם היוזמה הנוכחית נתקלת בהתנגדויות. בין השאר נטען כי השימוש בתרופה עלול להקטין את מודעות הציבור ואת מאמצי ההסברה למיגור המגפה בדרכים אחרות, היינו: שימוש בקונדום (שמקטין את הסיכון ב־90%).

העוסקים בתחום גם חוששים מצריכת הטרובדה כמעין "קונדום תרופתי" - כלומר רק לקראת יחסי מין - מה שעלול ליצור זני HIV העמידים לתרופה.

המומחים מדגישים כי רק על בסיס יומי קבוע התרופה יעילה. בנוסף הם מזהירים מאופוריה, ומדגישים כי לאחר הידבקות בנגיף יש לעבור לטיפול אגרסיבי יותר (קוקטייל תרופות).  

ארגונים למלחמה באיידס מצביעים גם על מיעוט הידע שהצטבר עד כה לגבי יעילות הטרובדה כטיפול למניעת הדבקה, תופעות הלוואי האפשריות והעלויות הגבוהות, שעלולות לפגוע בהתמדה בצריכה ועקב כך להגביר את עמידות הנגיף.    

ד"ר נצר חירם הוא מומחה לרפואת משפחה ומנהל פורום בדיקות מעבדה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש