חיפוש

dsdsdsd
סיפורי רפואה מוזרים

סיפורי הרפואה המוזרים של 2014

הילד שנגמר לו התיאבון, האישה שבילתה כמה שעות בעולם הבא, והסלב שגורם להתקפי חרדה. מצאנו חמישה מהסיפורים ההזויים ביותר של 2014, שהשאירו אפילו מומחי רפואה בפה פעור. לא לבעלי לב חלש...

גלעד אלסטר, יניב שימקוביץ

בקיצור

01

כמה ימים אחרי שחגג יום הולדת 11, קם לנדון בלי חשק לאכול או לשתות. ככל הידוע, הוא היחיד בעולם שנמצא במצב הזה.

02

"כשאני רואה אותו בתמונה בעיתון או בטלוויזיה אני מתחילה לצרוח, יש לי דפיקות לב מואצות ודחף בלתי־נשלט להקיא",

03

הרופאים של הבחור האיטלקי הביטו בצילום הרנטגן, ושפשפו עיניים בתדהמה. הלב של המטופל ששכב מולם הסתובב ב־90 מעלות.

גם אם אתה רופא שלמד אלפי שעות וטיפל באלפי מקרים, פתאום עשוי להגיע הרגע הזה בו אתה נתקל בתופעה שמשאירה אותך בפה פעור, וגורמת לך לשאול: "מה לכל הרוחות קורה כאן?"

הגוף שלנו יכול לעשות דברים מטורפים, חלקכם אולי למדתם על זה מגוף ראשון, אבל המקרים עליהם אתם עומדים לקרוא הם ברמת מוזרות אחרת, ולא כולם מיועדים לבעלי לב חלש.

אזעקת הרגעה: הסיכוי שאחד מהם יקרה גם לכם, הוא די אפסי.

אבא, נגמר לי התיאבון

הרבה אנשים היו שמחים לאבד כ־40% ממשקל הגוף שלהם בתוך שנה, אבל במקרה של לנדון ג'ונס בן ה-12 ומשפחתו - מדובר בסיוט. הסיפור המדהים והעצוב החל בשנה שעברה, ועשה כותרות בכלי התקשורת ברחבי העולם לקראת סוף 2014.

בוקר אחד, כמה ימים אחרי שחגג יום הולדת 11, קם לנדון ואיבד את החשק לאכול או לשתות. לא ג'אנק פוד, לא ממתקים, לא פירות, לא ירקות. פשוט כלום. לא רק לאותו יום - בכלל. מנער אנרגטי שאוהב לצחוק ולדבר הוא הפך למכונס בעצמו, וגרוע מכך: בתוך שנה הוא איבד 17 קילוגרם וירד למשקל של 30 קילוגרם בלבד.

אביו של לנדון הפסיק לעבוד כדי להקדיש זמן לבן שלו, ובלהקדיש זמן הכוונה לשבת ליד לנדון ולהזכיר לו שהוא צריך לאכול ולשתות משהו ולשמוע שוב ושוב את התשובה "אני לא מסוגל". "העולם שלנו פשוט התהפך", סיפרו הוריו.

ba.jpg 

לנדון ג'ונס לפני ואחרי שאיבד 17 קילו. צילום: פייסבוק

לנדון עבר כמעט כל בדיקה אפשרית וביקר אצל חמישה מומחים שונים בארה"ב, אבל כולם נשארו חסרי־אונים מול הבעיה הנדירה, שככל הידוע לנדון הוא היחיד בעולם שסובל ממנה. אחד המומחים אצלם ביקרה משפחת ג'ונס העריך שההיפותלמוס - אזור במוח שאחראי בין היתר על תחושות הרעב והצמא - לא מתפקד אצלו כמו שצריך.

בחודש נובמבר העריכו הרופאים שאם המצב לא ישתפר ותחושות הצמא והרעב לא יחזרו, יהיה צורך באינפוזיה כדי להזין את לנדון בשביל למנוע הידרדרות נוספת במצבו.

להיות עם ולהרגיש בלי

אחת הדילמות הגדולות של נשים בהריון היא מתי לבשר לעולם על העובר שגדל בבטן. קייט הדסון - לא השחקנית ההוליוודית, אלא בחורה אוסטרלית בת 22 - לא הייתה צריכה לשבור את הראש. והסיבה? הזויה לחלוטין.

באמצע 2014 יצאה קייט לטיול באירופה שכלל גם פעילויות אקסטרים כמו קפיצה מצוקים. כן, היא שמה לב שהבטן תפחה קצת, אבל לא התרגשה יותר מדי - בכל זאת, היא צרכה ים של אלכוהול ואכלה בלי אבחנה במשך כחודשיים, אז העלייה במשקל הייתה די הגיונית.

אבל תחושת בטן שצצה לה בזמן שבילתה על החוף בספרד, גרמה לה לעשות בדיקת הריון. התוצאה הייתה חיובית, אבל למרות השוק הראשוני קייט המשיכה לטייל. בכל זאת, הייתה בטוחה שהעובר עוד בחיתוליו. השוק השני הגיע כעבור כמה ימים, מיילדת שפגשה בפראג גילתה לה: "את בשבוע 33!"

kate hudson1.jpg

קייט הדסון, בן הזוג והתינוק מייסון. צילום: פייסבוק

קייט תפסה את המטוס הראשון חזרה הביתה למלבורן כשהיא "בוכה במשך 22 שעות", כשדבריה, ומרגישה את התינוק בועט בפעם הראשונה. השוק השלישי והגדול מכולם הגיע כשהיא ביקרה אצל רופא הנשים שלה, שעדכן אותה שהיא כבר בשבוע 38. מספר ימים אחרי הנחיתה היא ילדה תינוק בריא, מייסון שמו.

"אנשים התקשו להאמין לסיפור שלי, בכל זאת מדובר בסיפור בלתי-יאמן, בטח לבחורה בגודל שלי. גם לא הייתה לי אף תופעה של הריון, אפילו המשכתי לקבל מחזור כרגיל", סיפרה האם הטרייה.

קייט לא מתחרטת שהיא הפכה לאמא צעירה, אבל עדיין מתקשה  להתרגל למציאות החדשה. בכל זאת, בניגוד לרוב האימהות שבדרך, היה לה מעט מאוד זמן להתכונן נפשית לסטטוס החדש שלה...

הסלב שדוחה אותי

סיימון קאוול מעולם לא הואשם בנחמדות־יתר. למי שלא מכיר, המיליארדר הבריטי בעל הפה הגדול כיכב במשך שנים כשופט ב"אמריקן איידול" והוא המוח מאחורי "אקס פקטור", הנוסחה הבריטית של תוכנית הכישרונות האמריקאית, בה הוא גם שופט כיום.

קאוול יצר לעצמו מוניטין של אחד שכולם אוהבים לשנוא. הוא לא מתבייש להגיד למתמודדים הכל בפרצוף, לא משנה כמה משפילות וכואבות המילים שלו. והכל לעיני מיליוני צופים ברחבי העולם. האסוסיאציה שנקשרת לשם "סיימון קאוול" היא בהרבה מקרים "טיפוס דוחה".

אישה בריטית לקחה את הדחייה מקאוול הרבה צעדים קדימה. "ברגע שאני רואה אותו בתמונה בעיתון או בתוכנית בטלוויזיה אני מתחילה לצרוח, יש לי דפיקות לב מואצות ויש לי דחף בלתי־נשלט להקיא", סיפרה מישל הול בת ה-42.

הרופאים שטיפלו בהול סיפרו להול שהיא סובלת מפוביה מתחרויות כישרונות בטלוויזיה, עם "חיבה" ספציפית לקאוול. הול לא הצליחה לטפל בבעיה בעזרת טכניקות הרגעה, ולכן עברה ליטול כדורים נוגדי דיכאון. אגב, קאוול הציעה לפגוש אותה פנים מול פנים, אבל היא סירבה בנימוס (ובמקביל כנראה רצה לשירותים כדי להקיא).

האישה שקמה מהמתים

הרופאים בחדר הניתוח בבית החולים בוקה ראטון בפלורידה הרימו ידיים. אחרי ניסיונות החייאה שארכו שעות רבות, הם היו בטוחים שאפסו הסיכויים להציל את חייה של רובי גרופרה בת ה-40 - בכל זאת היא כבר הייתה 45 דקות בלי דופק - ועמדו לצאת למשפחה ולהודיע לה: "רובי מתה".

שלוש שעות קודם לכן ילדה רובי גרופרה בת ה-40 תינוקת בריאה בניתוח קיסרי. כעבור מספר דקות היא החלה לסבול מקוצר נשימה ואז איבדה את ההכרה. בהמשך, ככל הנראה בגלל סיבוך נדיר שגרם לתסחיף של מי שפיר לחדור למערכת הדם וללב שלה - היא נותרה בלי דופק.

ואז, דקות אחרי שהרופאים התייאשו והפסיקו את ניסיונות ההחייאה, רובי קמה לתחייה. "נס", אין מילה אחרת בה אפשר להסביר את מה שקרה. לא רק שהיא חזרה מן המתים, גם לא נגרם לה שום נזק מוחי. חודש לאחר האירוע היא חזרה הביתה כדי לגדל את הבת שנולדה לה.

"אני זוכרת שראיתי רוח, אני מאמינה שזה היה אבא שלי. אני זוכרת את האור מאחוריו ועוד הרבה דברים רוחניים", היא סיפרה על החוויה המטורפת, "אני לא יודעת למה זכיתי להזדמנות הזאת לחזור לחיים, אבל אני מודה על כך מאוד".

איך שלב מסתובב לו 

רופאים של הבחור האיטלקי בן 48 הביטו בצילום הרנטגן שלו ושיפשפו את העיניים בתדהמה. הלב של המטופל שלהם, שלפני כמה דקות עבר תאונת אופנוע קשה, הסתובב ב־90 מעלות לימין. ואם זה לא מספיק הזוי, כל זה קרה כשהרוכב היה בהכרה מלאה.

heart 2.jpg 

הסיבה ללב המסתובב לא הייתה התאונה עצמה. הריאות נוקבו והאוויר שיצא משם נלכד בבית החזה וגרם ללחץ שדחף את הלב ימינה. לאחר שהרופאים הוציאו את האוויר בתהליך שנמשך 24 שעות, הלחץ על בית החזה ירד, והלב שב למקום.

למרבה הפלא, בדיקות נוספות הראו שלא נגרם ללב נזק לטווח ארוך - אף אחד מכלי הדם לא נקרע, והשסתומים המשיכו לתפקד כרגיל. הטיפול הסתכם בניתוח להסרת הטחול של המטופל.​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש