חיפוש

dsdsdsd
אישה מצוננת מקנחת את האף

מדריך מרגיע לחולה המודאג

הצטננות, כאבי גרון, עליית חום, כאבי ראש, כאבי גב, כאבים בחזה. כל אחד מאיתנו סבל לפחות מאחת מהתופעות המציקות האלו, אבל אין סיבה להיכנס מיד ללחץ ולרוץ לרופא. איך יודעים מתי כדאי להיבדק, ומתי אפשר פשוט להסתפק במנוחה בבית ובטיפול עצמי?

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

עליית חום קלה כשלעצמה לא מצריכה בהכרח בדיקה. מתי לפנות לרופא? כאשר נלווים לחום תסמינים חמורים כמו הקאות, טשטוש או קישיון עורף.

02

הוכח שכאבי גב חולפים ב־95% מהמקרים תוך 6 שבועות. כדי להקל על המצב אפשר לבצע טיפול עצמי - למשל כדור מתאים ומסאג' עם ג'ל וולטרן.

03

כאב שמחמיר בנשימה עמוקה, או בשינוי תנוחה או בתנועת זרוע, לא נגרם מהתקף לב. כמוהו גם כאב ממוקד, שאפשר להפיק בלחיצה על אזור כלשהו בחזה.

בואו נודה על האמת - ביקור אצל רופא המשפחה הוא לרוב חוויה לא נעימה במיוחד. לעיתים הוא כרוך בלא מעט סידורים ותכנונים, וחריגה לא נוחה משגרת היום-יום. כמובן שלפעמים חובה ללכת להיבדק, כשהגוף משדר סימפטומים מדאיגים, אבל בהרבה מהחולים שבהם טיפלתי בעשרות השנים האחרונות, התברר שהחרדה והריצה המהירה לרופא היו יכולים להיחסך. ידע מוקדם בשילוב טיפול פשוט ומנוחה בבית יכולים להביא להחלמה עצמית במקרים רבים.

מסתבר שיש משהו בנטייה הטבעית שלנו הישראלים לבקר לא מעט אצל רופאים. מערכת הבריאות בבריטניה דומה מאוד למערכת הבריאות הציבורית בישראל, אבל בעוד שבאי הבריטי מספר הפניות הממוצע בשנה לאדם לרפואה ראשונית הוא 3.4, כאן בישראל המספר כפול כמעט ועומד על 6.7.

אוקיי, כל זה טוב ויפה, אבל איך אתם אמורים לדעת מה הגוף שלכם אומר? מתי עוזבים הכל ורצים למרפאה ומתי אפשר לוותר, ומקסימום לקבוע תור דרך כללית און־ליין? אלו שאלות מצוינות!

המדריך הבא, שמתייחס לתלונות השכיחות ביותר שפגשתי במסגרת עבודתי, ינסה לעזור לכם להבין טוב יותר את הסיטואציה שאתם מתמודדים מולה - כדי לסייע לכם לקבל החלטה. והוא כאן גם כדי לעזור לכם להירגע, כי בואו נודה על האמת: הדברים שקורים לנו בגוף יכולים להלחיץ לפעמים.

ועוד דבר אחד לפני שמתחילים:

חשוב להדגיש שההתייחסות שלי היא כללית, ובסופו של דבר כל מקרה הוא לגופו, תרתי משמע. אתם היחידים שיודעים באמת מה אתם מרגישים, ובכל מקרה של ספק בין תופעה קלה לכזו שעלולה להיות מסוכנת - התייעצו עם רופא!

הצטננות ושיעול

אנחנו בתחילת האביב ולא רק השקדיות פורחות, אלא גם האלרגיות ואיתן הרבה זיהומים ויראליים פשוטים.

הבדיחה החבוטה (אבל האקטואלית תמיד) אומרת שהזיהומים האלה עוברים תוך שבוע עם אקמול ותוך 7 ימים בלי אקמול. יותר מכך: שיעול שנגרם מהצטננות יכול להימשך שישה (!) שבועות והוא עדיין יהיה "בתחום הנורמה". ברגע שמבינים את זה, אפשר להוריד את רמת החרדה ולא לרוץ לרופא מחשש לדלקת ריאות. מה כן ניתן לעשות? להצטייד בסירופ לשיכוך השיעול בהתייעצות עם רוקח.

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך המלא להצטננות

עליית חום

גם עליית חום קלה כשלעצמה לא מצריכה בהכרח בדיקת רופא. אפשר לנוח, לקחת אקמול ולהמתין 4-3 ימים עד יעבור זעם. אם אתם בכל זאת מתעקשים להגיע לרופא, ברוב המקרים הוא יוכל רק לנחם, להרגיע ולהסביר שמדובר בזיהום ויראלי שיחלוף מעצמו.

מתי לפנות לרופא? כאשר חום של 38 מעלות ומעלה נמשך מעל מספר ימים ומתלווים אליו תסמינים חמורים כמו הקאות, טשטוש, קישיון עורף (קושי להטות את הראש לפנים ולנגוע עם הסנטר בחזה), או פריחה משמעותית.

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך המלא לחום גבוה

כאבי גרון

כאבי גרון ללא חום או עם חום נמוך נגרמים ברוב המקרים מווירוסים ולא מחיידק סטרפטוקוק, וגם לנו, הרופאים, אין מה להציע פרט לנחמה וכדורי מציצה. יתרה מכך: גם אם הזיהום נגרם מסטרפטוקוק, שכולם חוששים ממנו, לא חייבים לרוץ מיד לרופא, אם אין תורים זמינים.

הנה מידע שאולי יפתיע אתכם: הטיפול התרופתי לדלקת גרון חיידקית ניתן לא כדי להשפיע על מהלך המחלה החריפה עצמה - במקרה הטוב האנטיביוטיקה מפחיתה את משך המחלה בחצי יום בממוצע. ממש כך.

אנחנו רושמים את הטיפול האנטיביוטי כדי למנוע את הסיבוכים הקשים והמאוחרים של הזיהום הזה: דלקת כליות, דלקת שריר הלב או דלקת מפרקים. אלו סיבוכים נדירים מאוד שכמעט שלא מופיעים אצל מבוגרים. 

להמשיך באנטיביוטיקה או לא להמשיך? 
אני נתקל לא אחת במטופלים שהתחילו לקחת אנטיביוטיקה, ולאחר יומיים קיבלו תשובה שלילית של משטח הגרון.

הם שואלים להמשיך בטיפול האנטיביוטי או להפסיק אותו. ברור שאין טעם להמשיך, ויותר מכך: עדיף להמתין קודם כל תשובת המשטח, ורק אם הוא חיובי - לקחת את האנטיביוטיקה, בדיקות מהסיבות שהסברתי קודם. 

אפשר גם לקנות בבתי המרקחת בשקלים בודדים ערכה לאיתור חיידק סטרפטוקוק בגרון. מקבלים תשובה תוך חמש דקות ואם היא שלילית, אפשר להירגע. היא חיובית? פנו לרופא ובקשו טיפול אנטיביוטי.

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך המלא לכאבי גרון

כאבי ראש 

הגוף שלנו מפתח כאבים בכל מיני אזורים, מלחיצים יותר או פחות. אחת התלונות השכיחות ביותר אצל רופא משפחה היא על כאב ראש, לעיתים בגלל החשש מגידול סרטני במוח.

האמת דווקא יחסית מרגיעה: כאב ראש הוא סימפטום לגידול סרטני רק במקרים מאוד נדירים, ורוב כאבי הראש הם בטווח שבין כאב ראש הנובע ממתח לבין כאב ראש הנובע ממיגרנה.

כאב ראש מחייב בדיקה 
אם הוא מעיר בלילה, או מופיע אצל אנשים בגיל 50 או יותר לראשונה ומתמשך, או מלווה בחום גבוה וקישיון עורף, או בהפרעות נוירולוגיות - בעיות בתחושה, בראייה וכדומה. 

רוצים לדעת עוד? קראו את המדריך המלא לכאבי ראש

כאבי גב

כמעט כולנו סבלנו, סובלים או נסבול מכאבי גב במהלך חיינו. ברוב המקרים הכאבים האלו נובעים ממתח שרירים בעקבות מאמץ חריג, ורק מיעוטם קשורים לפריצת דיסק. בקרב מבוגרים הכאבים עלולים לנבוע משינויים ניווניים, שכולנו סובלים מהם והם מחמירים עם הגיל.

הרי לכם מידע מפתיע: אין בהכרח קשר בין פריצת דיסק לכאבים. בבדיקות CT שעשו ל־100 מבוגרים שלא סבלו מכאב כלשהו מצאו פריצות דיסק אצל 40 מהם!

הוכח שכאבי גב חולפים ב־95% מהמקרים תוך 6 שבועות, כך שבאמת אין טעם וצורך לרוץ לרופא על כל כאב. בשלב ראשון אפשר להסתפק בטיפול עצמי - למשל כדור מתאים (אקמול, אופטלגין, נורופן או אדוויל) בשילוב של מסאג' עם ג'ל וולטרן.

מתי לפנות לרופא? אם הכאבים מעירים בלילות, אם הם מלווים בחום, אם ידוע על מחלה ממארת (סרטן) כלשהי או אם יש הפרעות נוירולוגיות. למשל: קושי בהשתנה, חוסר תחושה באזור התחתונים או צניחה של הרגל שנתקלת ברצפה בהליכה. 

מדריך מרגיע להורים לחוצים​

לקחת או לא לקחת את הילד לרופא? זוהי דילמה שהורים נתקלים בה שוב ושוב - במיוחד כשמדובר בתינוקות. כדי לעזור לכם ריכזו הרופאים שלנו 14 תופעות שמחייבות ריצה מהירה לבדיקה וגם סימן אחד שהוא סיבה לרגיעה. למדריך המלא

כאבים בחזה

כאבים בחזה מפחידים את האוכלוסייה, בגלל החשש מהתקף לב. אבל שימו לב: כאב שנמשך שניות או דקות ספורות בלבד, או לחלופין, כאב שנמשך שעות רבות,  בדרך־כלל לא קשור להתקף לב אלא לסיבות אחרות. כאב שמחמיר בנשימה עמוקה, או בשינוי תנוחה או בתנועה של הזרוע, לא נגרם מהתקף לב. גם כאב ממוקד, שאפשר להפיק גם בלחיצה על אזור כלשהו בחזה, לא נגרם מהתקף לב.

כאבים אופייניים להתקף לב
כאבים אלה מתבטאים לרוב בתחושה של לחץ קשה באזור החזה, כאילו מישהו הניח באזור משקל של טון. הם אינם ממוקמים בנקודה אחת אלא לכל רוחב החזה, לרוב מלווים בפחד ובזיעה קרה, לא משתנים בתנוחה או בנשימה, ונמשכים בדרך־כלל בין רבע שעה לשעה. הרבה פעמים הם מקרינים לזרוע השמאלית או ללסת התחתונה.

עדיין לא בטוחים? המדריך המלא להתקפי לב

עם זאת, אצל נשים, התקף לב יכול להתבטא רק בחולשה, אי נוחות בחזה או בבטן וירידה בתפקוד. אצל קשישים הוא יכול להתבטא רק בירידה פתאומית בפעילות היומיומית ובלבול, ואצל חולי סוכרת הוא עלול לא להתבטא בכלל או להתבטא רק בחולשה וירידה באנרגיה.

במקרים כאלה יש צורך ברמת חשד גבוהה של המשפחה והרופא, כי קל להחמיץ את האבחנה בדיוק בגלל היעדר הסימנים והסימפטומים האופייניים שתיארתי קודם.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה ברפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש