חיפוש

dsdsdsd
רופאה מסבירה למטופלת את המרשם שרשמה לה

כללית עוזרת לכם להילחם בטרום־סוכרת

בישראל יש יותר מ־300 אלף טרום־סוכרתיים. לפחות 100 אלף מהם יחלו בסוכרת בתוך חמש שנים. כדי להציל אותם מהמחלה הזאת, שעלולים להיות לה סיבוכים קשים, משיקה כללית לכל הטרום־סוכרתיים תוכנית מניעה מיוחדת

שירות כללית

בקיצור

01

בישראל יש חצי מיליון בני אדם שאובחנה אצלם סוכרת ויותר מ־300 אלף בני אדם שנמצאים על סף תחלואה בסוכרת ומוגדרים "טרום סוכרתיים"

02

כללית רוצה לעזור לכם לא להגיע למחלה. רופאי כללית יאתרו את הטרום־סוכרתיים ויכללו אותם בתוכנית מיוחדת

03

מי שיימצאו אצלו ערכים של טרום־סוכרת יופנה לדיאטנית ולרופא משפחה כדי לקבל הדרכה וכדי להיכנס למעקב רפואי תקופתי סדיר

מהו היקף הבעיה?

בישראל יש כחצי מיליון בני אדם שאובחנה אצלם סוכרת. יותר מ־300 אלף בני אדם נוספים נמצאים על סף תחלואה בסוכרת ומוגדרים "טרום־סוכרתיים". לפחות 100 אלף מהם יהפכו לחולי סוכרת (מסוג 2) אם לא ישנו את אורח חייהם. כללית רוצה לעזור לכם בשינוי.

איך כללית יכולה לעזור לכם?

רופאי כללית יאתרו באופן יזום את הטרום־סוכרתיים ויכללו אותם בתוכנית מיוחדת,הכוללת מעקב וטיפול רפואיים והדרכה כיצד לנהל אורח חיים בריא שמונע או לפחות דוחה לזמן רב את הסכנה ללקות בסוכרת.

כדי שניתן יהיה להוציא אל הפועל את תוכנית ההתערבות המיוחדת הרחיבה כללית את סל השירותים ללקוחות הטרום־סוכרתיים ותעניק לכל אחד מהם 14 מפגשים אישיים עם דיאטן/ית וכן מעקב רפואי והדרכות נוספות בתחום של ניהול אורח חיים בריא.

סוכרת היא המחלה הכרונית הלא זיהומית היחידה בעולם שהאו"ם הגדיר אותה "מגיפה עולמית". המחלה אכן מתפשטת בקצב מסחרר: בעוד שב־1985 היו בכל העולם כ־30 מיליון חולי סוכרת, הרי כיום מגיע מספרם לכ־390 מיליון. מהסטטיסטיקה הבינלאומית עולה שמדי 10 שניות מת אדם מסיבוכי סוכרת, ומדי חמש שניות מצטרף עוד אדם ל"משפחת" חולי הסוכרת.

מהם יתרונות התוכנית?

"ממחקרים עולה שאימוץ הרגלי חיים בריאים דוחה את הופעת הסוכרת ומונע את נזקיה הקשים לאיברי גוף שונים כמו עיניים וכפות רגליים", אומר ד"ר ניקי ליברמן, ראש אגף רפואה בקהילה בכללית. לדבריו, על פי מחקרים, טרום־סוכרתיים ששינו את אורח חייהם הפחיתו ב־60% את הסיכון ללקות בסוכרת".

ד"ר ליברמן מדגיש כי "אנשים במצב של טרום־סוכרת מרגישים בטוב, אינם חשים בתסמינים כלשהם ולא חושבים שיש להם בעיה רפואית שמחייבת שינוי באורח החיים. לכן חשוב שהצוותים הרפואיים יגבירו את המודעות לבעיה ולהיקפה וינחילו את ההכרה שניתן לשלוט במחלה ואף למנוע את התפרצותה".

כיצד אדע אם אני טרום־סוכרתי?

טרום־סוכרת הוא מצב שבו רמת הסוכר בדם גבוהה, אך מתחת לסף הסוכרת. במסגרת התוכנית שתפעיל כללית היא תציע לכל אחד ממבוטחיה שנמצא בקבוצת סיכון לסוכרת (כמו גיל מעל 40, משקל יתר, היסטוריה של מחלות כרוניות שונות) לעבור בדיקה של רמת הסוכר בדם לאחר צום. רמות סוכר שנעות בין 100 מ"ג/ד"ל ל־125 מ"ג/ד"ל מצביעות על מצב של טרום־סוכרת.

ואם גילו שאני טרום־סוכרתי?

מי שיימצאו אצלו ערכים של טרום־סוכרת יופנה לדיאטנית ולרופא משפחה כדי לקבל הדרכה וכדי להיכנס למעקב רפואי תקופתי סדיר. בשלב של טרום־סוכרת ההמלצות העיקריות הן להיות במעקב רפואי תקופתי ולאמץ אורח חיים בריא. יש לציין שטרום־סוכרתיים סובלים לעיתים קרובות מלחץ דם גבוה ומיתר שומנים בדם ועלולים להיות בסיכון ללקות גם במחלות של הלב ושל כלי הדם. אורח חיים בריא (שמירה על משקל גוף תקין, תזונה בריאה ומאוזנת ופעילות גופנית סדירה) מגן גם על הלב ועל כלי הדם.

מה עוד כדאי לדעת על טרום־סוכרת?

• בקבוצות הסיכון לטרום־סוכרת נמצאים מעשנים, אנשים שלהם קרובי משפחה מדרגה ראשונה החולים בסוכרת, אנשים בעלי עודף משקל (BMI מעל 30), נשים שסבלו מסוכרת הריונית או מי שבהיוולדם שקלו יותר מ־4 ק"ג.

• לכ־5% מחולי הסוכרת יש סוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים). זו מופיעה בדרך כלל בגיל צעיר ומאופיינת בהיעדר מוחלט של אינסולין.

• לכ־90% מחולי הסוכרת יש סוכרת סוג 2. זו יכולה להופיע בכל גיל, אך לרוב זה קורה מגיל 40 ומעלה. היא באה לידי ביטוי בפגיעה בהפרשת האינסולין ו/או בפגיעה ביכולת הגוף להשתמש בו.

• סוכרת היא מחלה כרונית. השפעותיה אינן מורגשות בדרך כלל באופן מיידי - מה שגורם לאנשים רבים להדחיק את מצבם ולהימנע מטיפול עד שמצבם מחמיר מאוד.

• הסיבוכים העיקריים של סוכרת נובעים מפגיעה בכלי הדם וכוללים התקפי לב, אירועים מוחיים, פגיעה בעיניים עד כדי עיוורון, פגיעה בכליות שעלולה להוביל לאי־ספיקה מתקדמת ולצורך בדיאליזה, פגיעה ברגליים - לעיתים עד כדי צורך בכריתה.

• את כל אלה ניתן למנוע באמצעות מניעת התפתחותה של טרום־סוכרת לסוכרת. אך גם אם לא לוקים בסוכרת ניתן למנוע את התפרצות כל המחלות הנלוות הקשות באמצעות הקפדה על איזון רמות הסוכר בדם.​

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש