פורסם בראשונה: 12.11.2008
עדכון אחרון: 13.11.2008
  • ד"ר שמואל גבעון ד"ר שמואל גבעון

זהירות: הברז במקלחת מדבק

לקריאה נוחה
נגיף בשם רינו אחראי במקרים רבים להצטננות. הוא חי בקלות בחפצים שונים בבית ובעיקר הוא משגשג בברזים במקלחת. ניקוי משטחים והקפדה על רחיצת ידיים עשויים למנוע את הנזלת הבאה

את מצוננת ולא ברור לך ממי נדבקת? הגרון שלך כואב ואין לך מושג איפה חטפת את זה? ייתכן מאוד שהאשמה היא בכלל בשלט־רחוק של הטלוויזיה, באחד הברזים בבית, בדלת של המקרר או בחפץ דומם אחר ברחבי הבית.

אחד הנגיפים שאחראי על הצטננויות רבות נקרא רינו ואין לו שום בעיה לחיות על משטחים שונים בבית. משם קצרה הדרך להידבקות, כיוון שהוא יכול לעבור בקלות לקצות האצבעות, מזהיר ד"ר און הנדלי מאוניברסיטת וירג'יניה בשרלוטסוויל. "אם הנגיף מועבר מקצות האצבעות  לעין או לאף, הוא עלול לגרום להצטננות אופיינית", אמר ד"ר הנדלי.

החוקרים, ובראשם ד"ר בריג'ט ווינטר - רופאת אף־אוזן־גרון, ערכו בדיקה בבתיהם של 30 מבוגרים, שסבלו מסוגים שונים של הצטננות. הבדיקות הוכיחו כי 16 מהנבדקים הצטננו כתוצאה מחשיפה לנגיף רינו. הנגיף עצמו זוהה ב־42 אחוזים מהמשטחים שנבדקו בבתים, כאשר הברזים במקלחות היו עשירים במיוחד בנגיף.

בשלב השני של המחקר, החוקרים הניחו ריר מהאף על חפצים ובדקו לאחר מכן את שיעור ההעברה של הנגיף מהמשטחים לקצות האצבעות במהלך פעילות יומיומית שגרתית.

התוצאות הראו כי שעה לאחר שהריר התייבש, שיעור ההדבקה בעקבות פעילות יומיומית היה כ־24 אחוזים ורק ארבעה אחוזים לאחר 24 שעות. אחרי 48 שעות לא נצפתה העברה כלשהי.

לדברי החוקרים, "יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע האם טיפול במשטחים בבתים עשוי להפחית את השכיחות של התפתחות ההצטננות מנגיף רינו".

ממצאי המחקר מאשרים - ולא בפעם הראשונה - כי  אין מודעות מספקת בציבור לסכנה הכרוכה בהעברת נגיף ההצטננות דרך משטחים שונים בבית. החשיבות של נטילת ידיים לפני שנוגעים במשטחים שונים והימנעות מלחיצת ידיים בתקופת החורף לא מוכרת לציבור.

הצטננות כשלעצמה אינה מחלה חמורה או מסוכנת, אבל היא משבשת בעליל את תחושת הבריאות ואת הפעילות היומיומית. תשומת לב פשוטה לנושא הזה עשויה להפחית מאד את שיעור ההידבקות.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

היא הגיעה!

אפליקציית כללית החדשה

כל השירותים הדיגיטליים של כללית במקום אחד. הורידו כבר עכשיו את האפליקציה החדשה שלנו

חשוב לדעת

זה הזמן להתחסן!

​הנחה של עשרות אחוזים על מגוון חיסונים

ניוזלטר כללית

אני מסכימ/ה לקבל הודעות במייל