חיפוש

dsdsdsd
איך הורמון הטסטוסטרון משפיע על הבריאות שלנו

ההורמון הגברי והבריאות שלי

מצד אחד, רמות נמוכות של טסטוסטרון, הורמון המין הגברי, קשורות לעלייה בסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם. מצד שני, רמות גבוהות של ההורמון קשורות לעלייה בתמותה מסרטן הריאה

ד"ר שמואל גבעון

ד"ר שמואל גבעון

בקיצור

01

רמה נמוכה של טסטוסטרון קשורה לתמותה ממחלות לב וכלי דם, אבל אינה קשורה לתמותה מסיבות אחרות.

02

רמה גבוה של טסטוסטרון קשורה לתמותה מסרטן הריאה.

03

כדאי לחשוב פעמיים אם ליטול טסטוסטרון בכדורים או בג'ל. כל אחד צריך לקבל הסבר מהרופא על ההשלכות האפשריות של טיפול כזה.

האם טסטוסטרון, הורמון המין הגברי, טוב לבריאות, ומה הקשר בין רמות נמוכות של טסטוסטרון לתמותה ממחלות לב?

חוקרים מאוניברסיטת אוסטרליה המערבית ביקשו לענות על השאלות האלה ועל שאלות אחרות הנוגעות להורמון המין הגברי, ולצורך כך בדקו את הקשר בין רמות הטסטוסטרון וההורמונים שקשורים אליו לבין הסיבות הספציפיות לתמותה. החוקרים מדדו רמות של טסטוסטרון ושל שני הורמונים נוספים (SHBGA ו־LH) בקרב 3,637 קשישים בני 70 עד 88 שהתגוררו בקהילה. 

המחקר נמשך כחמש שנים ופורסם לראשונה בכתב העת המקוון The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolismבאוקטובר 2011. במהלך המחקר תועדו 605 מקרי תמותה בקרב הקשישים בקבוצת המחקר. 207 מהמשתתפים במחקר מתו ממחלת לב וכלי דם (34.2%), 231 מתו מסרטן (38.2%), 130 מתו ממחלות ריאה (21.5%), ו־76 (12.6%) מסיבות אחרות. 39 מקרי תמותה יוחסו לסרטן ולמחלות ריאה גם יחד.

ממצאי המחקר:

• נמצא קשר בין רמות נמוכות של טסטוסטרון חופשי ורמות גבוהות של ההורמונים SHBG (חלבון שהוא נשא של הורמוני מין) ו־LH (הורמון שמעורב בהבשלה של תאי זרע) לבין גידול בשיעורי התמותה (מכל סיבה שהיא).

• רמה נמוכה של טסטוסטרון חופשי ורמה גבוהה של LH ניבאו שיעור גבוה יותר של תמותה ממחלות לב וכלי דם (עלייה של 71%), ואילו רמה גבוהה יותר של SHBG ניבאה דווקא תמותה מסיבות שאינן קשורות ללב ולכלי הדם.

• רמות גבוהות של סך כל הטסטוסטרון והטסטוסטרון החופשי היו קשורות לתמותה מסרטן הריאה (עלייה של 96% יחסית למי שהיו להם רמות נמוכות של ההורמונים האלה).

מהי מסקנת החוקרים?

החוקרים הסיקו שרמה נמוכה של טסטוסטרון קשורה לתמותה ממחלות לב וכלי דם, אבל אינה קשורה לתמותה מסיבות אחרות. לפיכך מניעה של חסר אנדרוגן (הורמון גברי) עשויה לשפר את התוצאות בהיבט של מחלות לב וכלי דם, אבל אינה משפיעה, ככל הנראה, על תוחלת החיים הכללית.

האם מומלץ ליטול ג'ל טסטוסטרון?

חברות התרופות החלו באחרונה לשווק טסטוסטרון בצורת ג'ל למריחה. כדי להגביר את המכירות הן מפרסמות מידע רב (ובאופן מתוחכם) על אודות החסר בהורמון זה, שעלול לגרום לאין־אונות, לחולשה ולכל מיני מרעין בישין אחרים.

המחקר האוסטרלי אומנם מראה שרמה נמוכה של טסטוסטרון  מגבירה את הסיכון לתמותה ממחלות לב, אבל אינה מפחיתה את הסיכון הכללי לתמותה - ואף מעלה את הסיכון לתמותה מסרטן הריאות.

כפי שניתן לראות מהמחקר הזה, הסיבה העיקרית לתמותה בקרב האוכלוסייה שנחקרה הייתה סרטן לסוגיו השונים ולא מחלות לב. גם בישראל נסוגו מחלות הלב למקום השני ברשימת הסיבות לתמותה - בגלל הטיפולים המתקדמים שנכנסו לשימוש בעשורים האחרונים - ואילו הסרטן תופס כיום את המקום הראשון.

מכאן שיש מקום לחשוב פעמיים אם ליטול טסטוסטרון בכדורים או בג'ל. כל אחד צריך לקבל הסבר על ההשלכות האפשריות של טיפול כזה. הטיפול עצמו צריך להתאים לכל מטופל לגופו, אם בכלל, בהתאם למאפיינים האישיים שלו.

ד"ר שמואל גבעון הוא מומחה לרפואת משפחה בכללית

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש