חיפוש

dsdsdsd
איך מנהלים חיי מין בריאים בגיל הזהב

מתחשק לסבתא

אם לסבא לא כואב הראש, סבתא בהחלט יכולה לחגוג בין הסדינים. כן, גם קשישים יכולים לעשות חיים ולנהל חיי מין תוססים, למרות הבעיות בפרוסטטה, הסוכרת והיובש בנרתיק

דוקטור ירון בוקר

ד"ר ירון בוקר

​כדור הארץ הוא אולי כוכב קטן המהווה פסיק זעיר ביקום האינסופי, אך השינויים החלים בו רבים ומהירים. התקדמות הטכנולוגיה בשטחים רבים ובהם הרפואה, הביאה לעלייה חדה גם בתוחלת החיים.

בישראל, תוחלת החיים היא מהגבוהות בעולם, גם בהשוואה למדינות מערביות. בעולם המודרני הכל נשלט באמצעות כלי התקשורת, ונוצר הרושם שהעולם לא רק שייך לצעירים אלא שרוב תושבי כדור הארץ הם צעירים, יפים ובריאים. אולם העובדות מראות אחרת. אוכלוסיית הקשישים גדלה בקצב מהיר. האנשים אולי לא צעירים, אך עם התקדמות הרפואה רובם בריאים באופן יחסי ומתפקדים בחיי היומיום. חלק מהצרכים שלהם קשור גם לחיי המין, שכמובן משתנים ככל שהגיל עולה.

 ישנם מספר מיתוסים אותם עלינו לשבור בעידן המודרני של היום. למשל שמין נועד רק לצעירים, יפים ובריאים ושאהבה היא תחושה ששייכת רק לצעירים. לעתים נוצר רושם שקשישים המתעניינים במין הם סוטים וקשישות המתעניינות במין הן לא מוסריות. 

גם בקרב הקשישים יש מיתוסים אותם יש לשבור: שמין מחייב מאמץ וכושר גופני, שמחלה או נכות מונעות פעילות מינית ושהמנעות מיחסי מין במשך שנים מונעת חזרה לפעילות מינית.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) מתאר את המיניות ``כאנרגיה הדוחפת אותנו למצוא, אהבה, קשר, חום ואינטימיות. היא מתבטאת בדרך שבה אנו חשים, נעים, נוגעים והדרך שבה נוגעים בנו. להיות מיני זה בעצם להיות חושני. המיניות משפיעה על המחשבות שלנו, על רגשותינו, על הפעולות שלנו ועל יחסינו הבינאישיים וכתוצאה מכך היא משפיעה על הבריאות הגופנית והנפשית של כל אדם``. 

מגע בעור, חיבוק וליטוף הם צרכים גופניים הקיימים בכל גיל, מהלידה ועד המוות ואינם קשור בהכרח לאקט המיני. יש שינויים נורמליים המופיעים אצל רוב הגברים הנשים בהקשר למיניות בגיל הזהב ואותם נסקור בכתבה זו. תחילה ננסה לחלק (באופן גס) את שלבי הפעילות המינית לשלושה חלקים: ​​

שלב התשוקה - בו פועלים חמשת החושים ובו אנו מתחילים לחשוב, לדמיין ולרצות להגיע לפעילות מינית. 

שלב הריגוש - בו מתחיל הגוף להגיב לתשוקה על ידי העלאת דופק הלב, הרגשת התרגשות בהרבה חלקי גוף והזרמת דם לכיון אברי המין (בגבר תתחיל זקפה ובאשה גודש ורטיבות בנרתיק). 

שלב האורגזמה - בו מגיעים לשיא תחושת ההנאה ובגבר בדרך כל מלווה בפליטת הזרע.   ​

גירוי ידני

בכל אחד מין השלבים ישנם שינויים בגיל המבוגר גם בגבר וגם באישה. 

שלב התשוקה - תתכן ירידה ברמת הטסטוסטרון האחראי על החשק המיני בגבר ובאשה וכתוצאה מכך ירידה בתשוקה. יש גם השפעה פסיכולוגית של אירועי חיים כגון מצב כלכלי רעוע או פטירת בן או בת הזוג, שכמובן ישפיעו על החשק המיני, לפחות באופן זמני. השפעות גיל המעבר יכולות גם הן לפגוע בירידה בתשוקה באישה, עם או בלי קשר לשינויים ההורמונליים המופיעים בגיל זה. 

שלב הריגוש - אצל האישה יתכן יובש נרתיקי, הנובע מירידת ההורמון אסטרוגן היורד בגיל המעבר ובגבר ישנה האטה כללית בשלב הריגוש ולכן נחוץ גירוי ידני חזק יותר כדי להגיע לזקפה טובה. חשוב מאד לשתף את בת הזוג בשינויים אלו גם כדי להעזר בה וגם כדי שלא תחשוב שההאטה בזקפה נובעת מכך שהגבר אינו רוצה בה. 

שלב האורגזמה - אצל הגבר שלב זה יכול להפוך למהיר יותר או איטי יותר ובדרך כלל כמות הזרע הנפלט קטנה יותר. אצל האישה היכולת להגיע לאורגזמה לא נפגעת עם השנים אך תתכן ירידה בעוצמתה.  ​

קושי ביצירת קשר חדש

ישנן השפעות כלליות על הצורך והשינוי במיניות. חלק מהן נובע כמובן מאיכות חיי המין בעבר. חלק אחר מהן נובע מהצורך במציאת בן/בת זוג חדשים כתוצאה מפטירת בן הזוג הקודם. בגילאים אלו ישנו קושי ביצירת קשר חדש וקיימת גם בעיה של חוסר איזון בין מספר הגברים והנשים. מעל גיל 75 יש גבר אחד על כל ארבע נשים. לעתים יש גם התנגדות של הילדים לקשר חדש, כיוון שהם מרגישים שישנו כאן אלמנט של בגידה בהורה שנפטר. קיימות גם בעיות אוביקטיביות - לפעמים הקשיש גר עם אחד מילדיו ואז יש חוסר פרטיות וחוסר אפשרות להביא הביתה את בן או בת הזוג החדשים (בדומה לבעיות של בני הנוער). גם ברוב בתי האבות לא ניתן בקלות למצוא פינה אינטימית לקשר מיני.   ​

מחלות שונות יכולות אף הן להשפיע על חיי המין: 

מחלות לב - המאמץ שביחסי מין דומה למאמץ הכרוך בעליית שתי קומות ברגל ,ולכן גם חולי לב המסוגלים לעלות שתי קומות יכולים לקיים יחסי מין. למרות זאת מומלץ לקיים פעילות מינית לאחר מנוחה ולא לאחר ארוחה כבדה וכמובן לא לקיים יחסי מין בזמן מתח וכעס, כל זאת כדי לא להעמיס על הלב יותר מדי. 

ארטריטיס - כאבי פרקים יכולים להפריע פיזית לאקט המיני ולכן מומלץ ליטול תרופות נגד כאבים לפני פעילות מינית ולנסות למצוא תנוחות לא מאמצות. 

אירוע מוחי - במצב זה ישנו שיתוק מלא או חלקי בדרך כלל של חצי גוף. גם לאחר ההחלמה הגופנית (החלקית או המליאה) ישנה ירידה בחשק המיני עקב הדיכאון. חשוב לעודד תחושות נעימות בגוף הקיימות גם כשיש שיתוק חלקי וכמובן שצריכים שיש להיות פתוחים לשנויים בהרגלי המין. 

גידול סרטני - השינוים המיניים קשורים גם להפרעות הגופניות של הגידול וגם לפגיעה בדימוי הגוף. בנוסף ישנן תופעות לוואי של הקרנות וכימותרפיה. וגם במצבי גידול סרטני​ יש חשיבות למגע גופני (לאו דוקא מיני) תומך.  ​

​​אנחנו התחדשנו! ואתם?

עשינו מתיחת פנים לאתר של כללית אסתטיקה. בואי להתרשם מהטיפולים ומהמוממחים שלנוכללית אסתטיקה

יש מחלות המשפיעות מינית יותר בקרב גברים: 

סוכרת - אחת הסיבת העיקריות לירידה בזקפה​. בעיות זיקפה שכיחות פי שלושה בסוכרתיים ולחומרת הבעיה יש קשר ישיר לעליה בגיל ולמשך המחלה. 

כריתת הערמונית (פרוסטטה) - אין השפעה על החשק המיני או הזקפה, אך תתכן אורגזמה ללא פליטת זרע או עם כמות זרע מינימלית.  ​

מחלות ומצבים אחרים משפיעים מינית בקרב נשים:

גיל המעבר - עקב ירידה בטסטוסטרון ובאסטרוגן ועקב השפעות חברתיות. 

סוכרת - ירידה בעוררות ובתשוקה המינית. 

כריתת רחם ושחלות - כאשר ניתוח כזה מבוצע לפני גיל המעבר, יופיעו כל תופעות גיל המעבר כפי שצוין קודם לכן. בנוסף, יש לניתוח השפעות פסיכולוגיות הנובעות מהסתכלות הנשים על תפקיד הרחם כחלק מהנשיות. לניתוח עצמו אין כל השפעה על המיניות ותפקידו של הרחם הוא רק בהבאת ילדים לעולם.   ​

השפעת התרופות

תרופות שונות, בעיקר אלו הניתנות כטיפול ביתר לחץ דם או במחלות פסיכיאטריות וכן תכשירי הרגעה שונים, יכולים להשפיע על הזקפה או על החשק המיני. גם לעישון ואלכוהול בכמויות גדולות יש השפעה שלילית על התפקוד המיני. מצד אחד יש בעיות ומצבים שונים, המשפיעים לרעה על המיניות בגיל הזהב, אך מצד שני כאשר שני בני הזוג רוצים מיניות טובה, אין גבול ואין הגבלת גיל לאהבה. הבעיות המיניות מוגדרות על ידי בני הזוג ונובעות מצרכים אישיים שונים, חוסר התאמה בין בני הזוג, השפעת תרופות או מחלות והשפעת חרדת שונות הקשורות לשינויים במעגל החיים. כל אלו מוגברים בהופעת בן/בת זוג חדשים באופק. יש מגוון של טיפולים לבעיות השונות וחשוב לפנות לעזרה. ניתן לפנות לרופא המשפחה או למרפאות מיוחדות לטיפול ועזרה בתפקוד המיני. רצוי מאד לפנות ליעוץ כאשר הבעיה צצה כי אז קל יותר לפתור אותה.   

בארץ קיימים שני ארגונים המאגדים את המטפלים המיניים המוסמכים:

היל"ם - החברה הישראלית להפרעות בתפקוד מיני - בה חברים רק רופאים העוסקים בטיפול מיני והיא מסונפת להסתדרות הרפואית בישראל. 

איט"ם - האגודה הישראלית לטיפול מיני,​​בה חברים רופאים, פסיכולוגים ועובדים סוציאליים העוסקים בטיפול מיני. פרטים על מרפאות ומטפלים ניתן למצוא באתר של הארגון.​  ​


ד"ר ירון בוקר הוא רופא במרפאת מבשרת־ציון של כללית ועובד בתחום הסקסולוגיה במרפאה בירושלים.

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש