חיפוש

dsdsdsd
לפעילות חברתית באינטרנט יש השפעה חיובית על תוחלת החיים אצל מבוגרים

סבא'לה, בוא לאינטרנט

הוא מחזק את הדימוי העצמי, משפיע לטובה על הזיכרון, על הרגש ועל התפקוד היומיומי בגיל המבוגר ואפילו מאריך את החיים. אז אולי תפסיקו לפחד ותתחברו לאינטרנט?

רינת זיו

רינת זיו

אם אתם קוראים עכשיו את הכתבה הזאת ולא, נניח, מדפדפים בעיתון או מנמנמים מול הטלוויזיה, אתם כנראה כבר בחצי הדרך לבריאות משופרת. כן, כן, ממחקרים שנעשו בשנים האחרונות עולה שבני הגיל השלישי נוהרים לאינטרנט במספרים הולכים וגדלים. ומה שיותר מעניין: מתברר שיש לו השלכות מיטיבות על הבריאות ואפילו על תוחלת החיים.

בעשור האחרון עברו חיי החברה של אנשים רבים להתנהל ברשתות החברתיות כמו פייסבוק. אי־אפשר להמעיט בערכו של הכלי הזה. איפה עוד הייתם נתקלים בחבר מלפני עשרות שנים שגר בקצה האחר של כדור הארץ ופתאום עושה לכם לייק לתמונה עם הנכדים? אז נוסף על כך שזה נעים, ממחקרים עולה שיש קשר בין הזמן שאנחנו מבלים ברשתות החברתיות לבין תוחלת חיים ארוכה יותר. לחיים חברתיים וירטואליים ברשת, טוענים החוקרים, יש יתרונות שדומים לאלה שמפיקים ממפגשים חברתיים עם אנשים בשר ודם. יתר על כן, בעלי קשרים ממוצעים ברשת חיים יותר ממי שרשת הקשרים החברתיים הממשיים שלהם היא קטנה.

מה כל כך חשוב באינטרנט? זה נראה לי סתם בזבוז זמן

אז זהו, שההיפך הוא הנכון. זוכרים את הפרסומת "אם אתה לא שם, אתה לא קיים?" פעם זו הייתה הסיסמה של "דפי זהב". זוכרים את הספר הענקי הזה שהעלה אבק בפינה כלשהי בבית ונפתח רק כשצריך היה לחפש בעל מקצוע כלשהו (ולא פעם מגלים שדווקא הדף שצריכים נתלש)?

היום גם זה כבר עבר לאינטרנט: אם צריך אינסטלטור, עושים גוגל, מחפשים המלצות ומשווים מחירים. קשה לחשוב על שירות או על מוצר שלא נמצאים באינטרנט במרחק לחיצת עכבר, וכן, בדיוק לזה מתכוונים היום בסיסמה "אם אתה לא שם, אתה לא קיים".

הגלישה באינטרנט בגיל השלישי היא פתרון מצוין לתעסוקה, ללימודים, למציאת עניין, לשמירה על קשר עם חברים ועם בני משפחה, לעריכת סידורים, קניות ותשלום חשבונות (תראו, למשל, כמה קל לקבוע כאן  תור לרופא בלי להיסחב למרפאה). קשיים תפקודיים ואחרים שאופייניים לגיל המבוגר עלולים להקשות על הפעילות מחוץ לבית, והגלישה באינטרנט מאפשרת עצמאות ותורמת לחיי היומיום בדרכים מגוונות.

​איך לפרוח דווקא בפנסיה

זה תחילתו של מסע מופלא...
התוכנית למניעת אלצהיימר

זה לא עניין של צעירים? הסתדרנו המון שנים בלי זה

תתפלאו, אבל במקרה הזה העולם כבר לא שייך רק לצעירים. מחקרים מראים כי בני הגיל השלישי מצמצמים בהדרגה את הפער הדיגיטלי בינם לבין הדורות הקודמים, ויותר ויותר משתמשים חדשים ברשת נרשמים בקרב בני 65 ויותר. כך, למשל, באתר השירותים של כללית מבקרים מדי חודש כ־200 אלף בני 65 ויותר. שם הם עושים פעולות רבות, שבעבר חייבו אותם להגיע למרפאה, ובהן קביעת תור לרופא, קבלת תוצאות בדיקות, קבלת מרשמים ואישורים שונים והתייעצות ישירה עם מומחים. נוסף על כך מבקרים מדי חודש עוד כ־60 אלף בני 65 ויותר באתר המידע של כללית.

לפני כשנתיים ערכו מכון הרצוג לחקר ההזדקנות והזקנה ומכון אורנג' לחקר האינטרנט כנס בנושא הפער הדיגיטלי. בכנס, שהתקיים באוניברסיטת תל־אביב, הוצגו מחקרים על השימוש שעושים בני הגיל השלישי באינטרנט ובטלפונים חכמים. וזו הייתה המסקנה העיקרית של באי הכנס: השאלה היא כבר לא האם האוכלוסייה המבוגרת משתמשת באמצעים דיגיטליים, אלא מהם הרגלי השימוש שלה באמצעים האלה.

הסמארטפונים, אמרו החוקרים, מחליפים למבוגרים במידה מסוימת את כלי התקשורת הישנים (כמו הטלוויזיה), ולשימוש באינטרנט ובטכנולוגיה יש תפקיד מרכזי בשיפור התפקוד בגיל מבוגר. המדיה המקוונת, בעיקר החברתית, מאפשרת לאנשים בני 80 ו־90 לקיים קשרים חברתיים, להתגבר על מוגבלויות, להרוות את הצמא למידע ולהשיג חדוות יצירה מסוג חדש שלא היה קיים בעבר.

אבל איך בדיוק זה תורם לבריאות שלי?

חידוד הזיכרון ושיפור הריכוז. במחקר אמריקאי שנערך על גברים ועל נשים בני 65 ויותר שהתחילו להשתמש ברשתות החברתיות נמצא שיפור ניכר ביכולות הקוגניטיביות שלהם - בעיקר בזיכרון וביכולת הריכוז. המשתתפים עברו סדרה של מבחנים ומילאו שאלונים שהגדירו את רמת הבדידות והפעילות החברתית שלהם וכן את ההיקף שבו הם מפעילים את מוחם. התוצאות: אלה מהם שמשתמשים בפייסבוק הגיעו להישגים גבוהים יותר בשיעור של 25% בתרגילי זיכרון וריכוז לעומת חבריהם שאינם משתמשים ברשת. נוסף על כך התברר שכישוריהם החברתיים טובים יותר.

מה הקשר? כבר ידוע שהיכולת הקוגניטיבית בגיל מבוגר משתפרת ככל שרוכשים יותר מידע ומיומנות, ובעידן האינטרנט היכולת להיחשף למידע חדש בגיל מתקדם תלויה במידה רבה בקשרים ובפעילות החברתית. אם מישהו מחברי הפייסבוק שלכם מספר על שירות חדש שנתקל בו, על בילוי מעניין או על משהו מעניין שקרא - גם אתם נחשפים למידע החדש הזה ומעשירים את הידע שלכם.

חיזוק הדימוי העצמי. בכל פעם שאנחנו מתגברים על אתגר או על פחד מדבר חדש, אנחנו מחזקים את הדימוי העצמי שלנו. השימוש בטכנולוגיה הוא אכן גורם מרתיע בעבור חלק מהאוכלוסייה המבוגרת, אבל דווקא אם אתם נרתעים, היכולת להתגבר על הקושי ולרכוש ידע חדש תעשה פלאים לביטחון העצמי שלכם.

סיוע בתפקוד היומיומי. אם יש לכם בעיה רפואית או קשיי תפקוד פיזיים, אתם כבר מכירים את זה: בכל פעולה חיונית אתם תלויים בבני המשפחה שייקחו אתכם, שיחזירו אתכם, שילוו אתכם - אם זה לבנק, לקופת החולים או לסופר. כבר שכחתם איך זה להסתדר לבד. ומי אוהב להרגיש תלוי? אז עכשיו כבר לא צריך טובות: אין כיום מוסד או חברה מסחרית שאין להם אתר אינטרנט שדרכו אפשר לעשות בקלות סידורים רבים בלי לצאת מהבית. לפעמים זו גם האופציה היחידה: יותר ויותר סניפי בנקים, למשל, נסגרים ומעבירים את הקשר עם הלקוחות לאינטרנט. ולמה לאמץ את הגב בסחיבת שקיות כשאפשר להזמין מצרכים מהסופר בלחיצת עכבר?

הרחבת הקשרים החברתיים. האינטרנט - בעיקר אם סובלים מקשיי תפקוד שמקשים על היציאה מהבית - יכול לשמש קשר לעולם שבחוץ. תוכלו ליצור דרכו שיח עם מבוגרים אחרים בנושאים שונים, למצוא משחקים שאפשר לשחק בהם - גם מול שחקנים שנמצאים במקום אחר - ובכך להתגבר על הבדידות ולהיות בקשר תמידי עם אחרים. יש עשרות פורומים וקהילות בנושאים שמעניינים אתכם, שבהם תפגשו אנשים בגילכם שחולקים חוויות, בעיות וסיפורי חיים דומים. לעיתים קרובות הקשרים שנוצרים בפורומים האלה מובילים גם לקשרים שמחוץ לעולם הווירטואלי.

​טיפים שיעזרו לך להפסיק לשכוח

הגיע הזמן להחזיר את המוח לכושר
איך להפסיק לשכוח

בסדר, השתכנעתי. אבל מה עושים אנשים כמוני שלא מבינים באינטרנט?

הנה דרך לתפוס שתי ציפורים במכה אחת: האינטרנט הוא גם כלי נפלא לפעילות משותפת עם בני המשפחה הצעירים. הנכדים קפצו לבקר? זו הזדמנות מצוינת להושיב אותם מול המסך ולהכריז: קדימה, למדו אותנו כל מה שאתם יודעים. ממילא הם חיים רוב היום במחשב ובסמארטפון, והם ישמחו לבלות איתכם בלי להידרש, כרגיל, "לכבות כבר את המכשיר", אלא להפך. הם - או הילדים שלכם - יעזרו לכם להיכנס לאתרים, לחפש מידע וגם לחלוק חוויות עם המשפחה שכבר מזמן מתנהלת ברשת.

רוצים לעשות את זה באופן מסודר? תוכלו להיעזר במיזמים כמו סבתא ברשת שמסייעים לבני הגיל השלישי להתחבר לאינטרנט בעזרת הנכדים והמשפחה וכולל מערך שיעורים להטמעת הידע. אתם גרים רחוק? הילדים עסוקים מדי? במתנ"סים, במועדונים קהילתיים, בגופים שמטפלים באזרחים ותיקים וגם באיגוד האינטרנט הישראלי יפנו אתכם למסגרות שונות להדרכה באינטרנט לגיל המבוגר. זה לא מספיק? בשוק הפרטי יש שפע של קורסים ושל מורים פרטיים.

לבד או בקבוצה, עם מדריך או בלעדיו, פשוט תתחברו. עולם שלם מחכה לכם, לא תבואו?

​​​אנחנו התחדשנו! ואתם?

עשינו מתיחת פנים לאתר של כללית אסתטיקה. בואו להתרשם מהטיפולים ומהמוממחים שלנוכללית אסתטיקה

ייעוץ מקצועי: ענת הררי, פסיכולוגית ומטפלת משפחתית מוסמכת 

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש