חיפוש

dsdsdsd
פעילות מינית בגיל מבוגר

זקנים מדי בשביל סקס? אין דבר כזה

כבר אין לו כוח? ולך אין חשק? תראו מה אתם מפסידים: מחקרים מראים שפעילות מינית בגיל המבוגר תשמור אתכם בריאים ומאושרים. אז מה עושים אם הגוף קצת עייף ופחות משתף פעולה? הנה מה

רינת זיו, ד"ר צחי בן ציון

בקיצור

01

ממחקרים רבים שפורסמו בעשור האחרון עולה כי אנשים שמקיימים חיי מין סדירים הם בריאים יותר בגופם ובנפשם.

02

כ־50% מהנשאלים בני 75 עד 95 דיווחו לחוקרים שפעילות מינית חשובה להם, ושליש מהם דיווחו שהם פעילים מינית.

03

המחשבה על המוות המתקרב גורמת לחלק מהקשישים להשתחרר מעכבות שהגבילו אותם כשהיו צעירים.

"כשהיינו צעירים יותר, והילדים היו קטנים, המיניות לא הייתה במרכז העניינים. היינו שחוקים, עסוקים בעבודה ובגידול הקטנים. פה ושם קצת חפוז, ויאללה... אבל אחרי שהילדים מתחתנים - זה שיא החיים! היום אנחנו יושבים יחד על כוס יין וארוחה טובה, מדברים, צוחקים, שוכבים עירומים בסלון ונהנים. אחר כך אני אומרת לו: תודה רבה, כמה כיף היה, איזה תענוג... אחרי מין אני מרגישה איך המוח שלי זז בגלים מרוב הנאה. אני נעשית רגועה ואפילו מסוגלת לקום באמצע הלילה לעשות ניקיון. כל אישה חייבת, כל עוד היא מתפקדת, שיהיו לה חיי מין טובים".

הווידוי החושפני הזה - שכתבה, תאמינו או לא, אישה בת 65 (מתוך רב־המכר  "ערות" שעלה השנה לכותרות) - הוא מרשם לחיים ארוכים וטובים שעליו יחתום כיום כל רופא. וכן, זה מדעי: ממחקרים רבים שפורסמו בעשור האחרון עולה כי אנשים שמקיימים חיי מין סדירים הם בריאים יותר בגופם ובנפשם. האם בריאות טובה מאפשרת פעילות מינית, או שחיי מין תורמים לשימור הבריאות? זוהי שאלת הביצה והתרנגולת. עם זאת נראה שיש תלות הדדית בין שני המרכיבים האלה: מיניות פעילה מסייעת לבריאות הגוף והנפש, ואילו בריאות טובה מאפשרת לקיים יחסי מין מהנים. זה נכון למבוגרים ולצעירים כאחד.

 מחקר גדול שפורסם בדצמבר 2010 בחן את השאלה הזאת בקרב גברים בני 75 עד 95, והשתתפו בו 3,274 קשישים. כ־50% מהם דיווחו שפעילות מינית חשובה להם, ושליש דיווחו שהם פעילים מינית. 31% מהקשישים דיווחו על לפחות אירוע אחד של פעילות מינית בשנה שחלפה. מתוכם 56% היו מרוצים מתדירות הפעילות המינית, ואילו 43% קיימו פחות יחסי מין מכפי שהיו רוצים.

למה לא, בעצם? בעוד שלפני שניים־שלושה עשורים בני 70 נחשבו לקשישים, ומעטים מהם הצליחו להגיע לגיל 80, הרי כיום רבים מבני ה־70 עדיין עובדים ומתחזקים קריירה ודוחים את פרישתם לגיל 80 ואף מעבר לגיל הזה. לא נדיר למצוא גברים פעילים גם בסביבות גיל 90. ומין, מתברר, הוא מדד חיוני לאושר ולאיכות חיים.

ממחקר אמריקאי־ישראלי חדש עולה כי למרות הסטריאוטיפ שרואה במבוגרים יצורים א־מיניים שחיי האהבה כבר מאחוריהם - רבים מהם רחוקים מלוותר על מין ואף מוצאים דרכים יצירתיות להמשיך ליהנות ממנו. את המחקר, שפורסם באחרונה בכתב העת Leisure Sciences, ערכו פרופסור ליזה ברדיצ'בסקי מאוניברסיטת אילינוי ופרופסור גלית נמרוד מהמרכז הרב־תחומי לחקר הזקנה באוניברסיטת בן־גוריון. חלק ממשתתפיו העידו שהגיל הזה הוא אפילו הזמן האידיאלי מבחינתם לגלות זוויות חדשות במיניות.

מניתוח שיחות על מין שהתנהלו במשך שנה שלמה ב־14 קהילות מקוונות מובילות באוסטרליה, בקנדה, באנגליה ובארה"ב. החוקרות ביקשו לבחון את הפעילות המינית ואת השיח שמתנהל עליה בקרב בני הגיל השלישי: מה הם אומרים על מין ועל מיניות, ואיזו דינמיקה נוצרת ביניהם כשהם מדברים על הנושא. במפתיע (או שלא) עולה מהמחקר תמונה של קבוצת גיל שמשתוקקת למין, מדברת עליו ומשתדלת לצפצף על דעות קדומות שמרניות.

הדיונים בפורומים האלה על הניסיונות המיניים של המשתתפים ועל תפיסתם את המיניות היו מגוונים ונרחבים. מקצתם דיווחו שהם נמנעים מפעילות מינית (בגלל מצב בריאותי או חוסר עניין), אבל רבים אחרים הדגישו שהם "נשארו בעלי יכולת מינית, מעוניינים במין ופעילים מינית". הם מסרבים לוותר על הפעילות המינית, וגם בעיות בריאות או סטיגמות חברתיות לא משמשות להם תירוץ לוותר על החיים או על מין.

​​אנחנו התחדשנו! ואתם?

עשינו מתיחת פנים לאתר של כללית אסתטיקה. בואי להתרשם מהטיפולים ומהמוממחים שלנוכללית אסתטיקה

כי כמו עיסוקים אחרים לשעות הפנאי, גם פעילות מינית מסייעת למבוגרים להסתגל ולהתמודד עם השינויים בחיים, כמו פרישה מעבודה וסיום הקריירה. המחשבה על המוות שמעבר לפינה, ציינו החוקרות, גרמה לחלקם להשתחרר מעכבות שהגבילו את התנהגותם כשהיו צעירים יותר ולהתחיל לחקור היבטים חדשים במיניותם. אז מזל טוב, הגעתם לגיל שאפשר להתחיל!

לפי המחקר, הליבידו של חלק מהמבוגרים בוער במקום לדעוך עם השנים, והפעילות המינית מקבלת חשיבות גדולה יותר בזכות שפע הזמן הפנוי שעומד לרשותם בגיל מאוחר. חקר המיניות מחזק אצלם את המוטיבציה לחיים ולהמשך צמיחתם האישית.

נושאים פופולריים לדיון היו איך להמשיך ליהנות מהמיניות לאחר מותו של אחד מבני הזוג והסיכונים הכרוכים בדייטים ובמערכות יחסים מיניות בגיל מבוגר. משתתפים בדיון החליפו עצות בנוגע למציאת שותפים חדשים ולפעילויות מיניות חדשות כמו צעצועי מין, ואילו מבוגרים מתקדמים פחות כתבו שמבוכה ופחד מסטיגמה חברתית מונעים מהם לנסות פעילויות כאלה.

הסטריאוטיפים שלפיהם מבוגרים הם א־מיניים או צריכים להיות כאלה חודרים לעתים קרובות לחיי המין שלהם. היו משתתפים שסיפרו על תקריות עם עובדי מערכת הבריאות שלא התייחסו ברצינות לדאגות שלהם בנוגע לתפקוד המיני, ומעטים מהם דיווחו שהפתיחות שהפגינו בנוגע לנושא עוררה אי־נוחות אצל ילדיהם הבוגרים.

"אף שלאנשים יש יותר פנאי והזדמנויות לחקור את המיניות שלהם בגיל מבוגר, הם גם עומדים בפני מגבלות תרבותיות, חברתיות, פסיכולוגיות וביולוגיות רבות", ציינה ברדיצ'בסקי. "אבל לא כולם נכנעים למגבלות האלה. מבוגרים רבים מוכנים לדון בהן, להתנגד להן ולמצוא דרכים להמשיך לקיים יחסי מין".

איך? פשוט משנים זווית: "היכולת להעריך את מה שיש - למשל, הנאה ממשחק מקדים במקום מחדירה, התמקדות באיכות במקום בכמות, הגילוי שעושר מנטלי וניסיון חיים מעוררים לא פחות ממבנה גוף צעיר - מאפשרת להתאים את הציפיות המיניות למציאות של הגיל המבוגר ולהמשיך ליהנות מחיי מין מספקים".

זה לגמרי בסדר. לפי המחקר, יש גם מי שהיו שמחים לוותר על מין. תיאורים של הזדקנות חיובית או "מוצלחת", שמרמזים על המשך הפעילות המינית (ולעתים קרובות משמשים לשיווק של מוצרים לשיפור חיי המין) נשמעו להם מטרידים וסנסציוניים. הסטריאוטיפים האלה עוררו חרדת ביצוע אצל גברים מבוגרים, והיו נשים מבוגרות שטענו כי ההחלטה להשתמש בתרופות לשיפור חיי המין צריכה להתקבל על דעתם של שני בני הזוג.

או, טוב ששאלתם. קודם כול, אתם לא לבד: שינויים פיזיולוגיים בגיל המבוגר ומחלות מקשים על תפקוד מיני אצל שני בני הזוג. נשים רבות מדווחות על ירידה בחשק, ובמקרים רבים הן סובלות מיובש בנרתיק שאינו מאפשר מגע מיני ממושך מדי. ואילו אצל כ־60% מהגברים מופיעים כבר בגיל 60 קשיי זקפה ברמות שונות, והם זקוקים לתקופת התאוששות ממושכת יותר ממשגל למשגל. הגורמים העיקריים הקשורים לירידה בפעילות המינית של קשישים הם: סוכרתדיכאון, סרטן הערמונית ושימוש בתרופות נוגדות דיכאון ובחוסמי בטא לטיפול במחלות של הלב ושל כלי הדם.

החדשות הטובות: לכל בעיה אפשר למצוא פתרון - חלקי או מלא. כך, למשל, לבעיות זקפה יש כיום לא מעט פתרונות יעילים, ואלה יעילים גם בגיל גבוה. כמו כן הצטבר ידע רב על הדרכים להחזרת התשוקה אצל נשים ועל הסיבות להיחלשותה..

והכי חשוב: להיעזר בשותף/ה תומך/ת ולהנמיך מעט את רף הציפיות. מגע מיני הוא לא רק חדירה אלא גם - ואולי בעיקר - מלאכת האהבה שקשורה בקרבה ובמגע של עור בעור ושל גוף בגוף ללא מחיצות. בכל מקרה, אל תוותרו על העונג הזה כל כך בקלות. יש לכם עוד הרבה מה לגלות, (לפחות) עד מאה ועשרים!

ד"ר צחי בן ציון הוא פסיכיאטר ראשי במחוז דרום ומנהל המרפאה לבריאות מינית בביה"ח סורוקה מקבוצת כללית


הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לכם על כללית...

רוצים לשמוע טיפה?

מלאו את הפרטים ונציג שלנו יחזור אליכם

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שים לב שאתה מספק בטופס זה מידע אישי ורגיש