חיפוש

dsdsdsd
סבא קורא סיפור לנכד שלו

אז מה הסיפור שלך, סבא?

אם חשבתם שהחיים של סבא או של סבתא הם חומר לספר, אתם כנראה צודקים. כתיבת ספר זיכרונות עם הסבים היא בילוי מרגש, מזכרת לכל המשפחה, ויש לזה אפילו אפקט טיפולי

רונית מוזיקנט־שטיבל

רונית מוזיקנט־שטיבל

בקיצור

01

לסיפור החיים של סבא או של סבתא יש משמעות רבה גם לדור הבא. הוא מלמד אתכם על המקורות שלכם ויוצר עבורכם היסטוריה פרטית ומלכדת.

02

העלאת זיכרונות בגיל מבוגר מחזקת את המודעות העצמית, משפרת את הדימוי העצמי ומסייעת למספר להתמודד עם מציאות חייו העכשווית.

03

הפקה מקצועית של ספר זיכרונות כוללת 4 שלבים, שאת חלקם, ואפילו את כולם, אפשר לעשות לבד, בהתאם לתקציב או לאמצעים שברשותכם.

הסיפור של סבא יוסף

מי לא מכיר את הסיפור של סבא יוסף? ככה לפחות חשבנו כולנו, תשעת נכדיו. בכל הזדמנות הוא סיפר לנו על חייו: תמיד באותן המילים, צוחק או מדגיש את אותן הנקודות, כמו שחקן מיומן. הגיע הזמן לעשות מזה ספר, החלטתי יום אחד. ספר זיכרונות עם תמונות ועם כריכה, מזכרת מרגשת לכל המשפחה. מה יותר קל מזה? חשבתי, סבא שלי הוא מספר מקצוען, הסיפור כבר יכתוב את עצמו.

שום דבר לא הכין אותי ליום ההוא שבו התיישבתי מולו עם מחשב והתחלתי לזרוק שאלות מנחות: על ילדותו, על הבית שבו גדל, איזה תלמיד היה, אילו משחקים אהב. המתנתי לשטף הרגיל, ופתאום - דממה. סבא שתק. נבהלתי: "מה קרה?". אבל הוא רק הביט בי, מבולבל, ואמר: "אף פעם לא דיברתי על הדברים האלה. אף פעם לא סיפרתי את זה ככה".

"איך ככה?", הקשיתי.

"מההתחלה", הוא אמר בחיוך.

ואז הבנתי: סבא תמיד סיפר על קורותיו רק מגיל 12, מפרוץ המלחמה. על תקופת ילדותו דילג לגמרי. ופתאום, כאילו לחצתי על כפתור סמוי מן העין, החלו לזרום ממנו סיפורים אחרים: זיכרונות נשכחים, רגשות מודחקים, חוויות שבהן מעולם לא שיתף: על כפר ילדותו, על כדורגל עשוי מסמרטוטים, על הבאר שממנה שאב מים.

זה לקח הרבה יותר מפגישה אחת שכן סבא נזכר בעוד ועוד סיפורים. כמה מהם העלו בו דמעות של עצב, אחרים גרמו לו לחייך. אבל איכשהו, כל פגישה כזאת הסתיימה בתחושה של הקלה גדולה, של זיכוך.

​סבא'לה, בוא לאינטרנט

הגיע הזמן להפסיק לפחד ולהתחבר. זה עושה טוב לבריאות
אינטרנט למבוגרים

מה קרה פה, בעצם?

ל"כפתור הקסמים" הזה, שמשחרר את מעיין הזיכרונות החבוי, יש שם מקצועי: ביבליותרפיה (טיפול בסיפור). הוא שייך לתחום הטיפול באמנויות, והרעיון הוא פשוט: מפגש עם יצירה כתובה או מסופרת פותח גישה עקיפה ועדינה אל עולמו הפנימי של האדם.

ממחקרים שעוסקים בהעלאת זיכרונות בגיל מבוגר עולה כי היא מחזקת את המודעות העצמית, משפרת את הדימוי העצמי, מסייעת למספר להתמודד עם מציאות חייו העכשווית, לעבד חוויות, לפרוק מטענים מעיקים ולהגיע לתחושת קבלה והשלמה עם אירועים בעברו.

כבר ביוון העתיקה הבינו את זה: מעל דלת הספרייה באתונה נתלה שלט שהכריז "הסיפור מרפא את הנפש". אצלנו כתב המשורר יהודה עמיחי "הדף יזכור במקומי". הסיפור הכתוב (או המוקלט או המצולם) מקבל קיום משל עצמו, ודרכו יכול המספר להתבונן ממרחק מסוים על חייו ולמצוא בהם תובנות ומשמעות.

ומה הרווחנו אנחנו מזה?

המון. לסיפור החיים של סבא או של סבתא יש משמעות רבה גם לדור הבא. הוא מלמד אתכם על המקורות שלכם ויוצר עבורכם היסטוריה פרטית ומלכדת ומסגרת לחיי המשפחה מאז ועד היום.

אבל איך עושים מזה ספר? אפשר לעשות את זה לבד?

בקלות - עם קצת זמן וסבלנות. הפקה מקצועית של ספר זיכרונות כוללת 4 שלבים, שאת חלקם, ואפילו את כולם, אפשר לעשות לבד, בהתאם לתקציב או לאמצעים שעומדים לרשותכם. אפשר, כמובן, להיעזר באנשי מקצוע ולהוציא לאור ספר מודפס של ממש, אך אפשר גם ללכת על הפקה ביתית ולרתום את בני המשפחה לכתיבה ולעיצוב. במקרה כזה מה שחשוב הוא עצם התהליך: סבא או סבתא מספרים, אתם מקשיבים ומתעדים, וכבר זכיתם בחוויה מגבשת ומרגשת לכל המשפחה.
הנה ארבעת השלבים בתהליך היצירה:

1. תשמעו סיפור

השלב הראשון בהפקת ספר זיכרונות כולל מפגשים אישיים בביתו של המספר (אלא אם הוא מעדיף מקום מפגש אחר) לצורך ראיונות ותחקיר. יש חשיבות לסיפור הזיכרונות על ציר של זמן, ולכן כדאי להתחיל את הראיונות הראשונים בשאלות שקשורות למקום ההולדת (מראות, מבנה הבית, ריחות, נופים), להמשיך בשאלות הקשורות למשפחה (הורים, אחים, תעסוקה, חגים, אירועים משפחתיים מיוחדים), לילדוּת (חברים, שעות הפנאי, בית הספר) ומשם להמשיך לפי סיפורו האישי של כל אדם.
מהו סוף הסיפור? את הנקודה שבה יסתיים הספר קובע המספר בעצמו, והמפגש האחרון מוקדש בדרך כלל לבחירת התמונות שיופיעו בספר.

2. תעשו בו סדר

השלב השני מוקדש לעריכת התוכן ולעיבוד החומר הגולמי שנאסף - כולל חלוקה לפרקים, מתן כיתובים לתמונות, שכתוב והגהה.

3. טפלו בתמונות

במקביל לעריכת התוכן מתחיל השלב השלישי, שבו התמונות עוברות לגרפיקאי. זה סורק את התמונות, מתקן ומשפר את איכותן ומכין אותן לדפוס. תמונות ישנות הן לרוב דהויות ובאיכות נמוכה, וטיפול מקצועי יכול במקרים רבים לשדרג אותן ולשפר את הספר מהבחינה הוויזואלית.

4. תוציאו לאור

הכול מוכן? השלב האחרון הוא הפקת הדפוס. לאחר שהמספר עבר על טיוטת הספר כולו, עושים כמה סבבים של תיקונים, בודקים שלא נפלו טעויות ומעבירים את הספר לדפוס.

​הטיפים שיעזרו לך להפסיק לשכוח

רק צריך לזכור ללחוץ כאן
טיפים לשיפור הזיכרון

כמה זמן כל זה לוקח?

תלוי אם מוציאים את הספר לבד או בהפקה מקצועית. משך הזמן משתנה בין החברות השונות שמציעות להפיק ספרי זיכרונות, אך לרוב מדובר בכמה חודשים. לחלופין אפשר להירשם לאחת מהסדנאות לכתיבת סיפור חיים ולחסוך חלק מזמן הראיונות על סמך ההיכרות האישית עם המספר.

מעדיפים להיעזר באיש מקצוע שיעשה זאת בעבורכם? כדאי לבחור חברה או אדם שיש להם ניסיון בתחום ולא להתבייש לבקש פגישת הכרות ללא התחייבות. הרבה מהצלחת הספר תלויה באינטראקציה ביניכם לבין המראיין. כך גם תוכלו להתרשם מספרים שכבר כתב וערך, ורצוי להזמין לפגישה הזאת בן משפחה נוסף שיתרשם יחד איתכם ויסייע לכם בבחירה.

כך או כך, לא כדאי למשוך זמן. החלטתם? לכו על זה. סבא או סבתא לא נהיים צעירים או צלולים יותר, וככל שתקדימו, יהיה לכולכם יותר זמן יחד ליהנות מהדרך ומהתוצאה. בין אם אתם הנכדים, הילדים או ראשי השבט עצמם, הסיפור שלכם חשוב וראוי שיסופר.

ומה בנוגע לסבא יוסף?

סבא יוסף הוא היחיד מבין הסבים שהיו לי שזכיתי לכתוב את סיפורו. לספר שחילק לנו, הנכדים, בליווי הקדשה אישית במהלך ארוחת שישי אחת בלתי נשכחת שמור מקום של כבוד בספרייה שלי. כשהילדים שלי יגדלו, אפתח את הספר בעמוד הראשון, בפתח דבר, ואקריא להם את מה שכתבתי שם לפני כמעט עשר שנים: "דע מאין באת ולאן אתה הולך, אמרו חז"ל. סבא, בספר הזיכרונות הזה, מספק לנו את התשובה לחלק הראשון".

רוצים לקבל עוד רעיונות? הנה כמה אפשרויות:

• על חשיבותם של סיפורי חיים בגיל המבוגר תוכלו לקרוא גם באתר של רעות לטיפול בקשיש.

• הספר "מעשה הסיפור הטיפולי" מאת חיים עומר ונחי אלון, הוצאת מודן

אתר סמינר הקיבוצים, לימודי תואר שני בטיפול באמצעות אמנויות.

רונית מוזיקנט־שטיבל היא עיתונאית ועורכת סיפורי חיים וזיכרונות, עורכת של סדרת הספרים "ד"ר סבתא" ובעלת תואר שני בסוציולוגיה ובאנתרופולוגיה

הצטרפות לכללית

הצטרפות לכללית

יש לנו ים של דברים לספר לך על כללית...

רוצה לשמוע טיפה?

צריך רק למלא את הטופס - אנחנו נעשה את השאר

הצטרפות לכללית - אתר חדש

מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שדות חובה

 

שימו לב שאתם מספקים בטופס זה מידע אישי ורגיש